fifo1997
16.03.11,08:06
Ahojte, poraďte mi prosím, môže byť v darovacej zmluve uvedené, že nadobudne platnosť, až keď sa splní nejaká podmienka ?

Rodičia sa ústne dohodli s bratom, že mu darujú pozemok, ak vymaže vecné bremeno ( preberie si ručenie na svoj rodinný dom) za ručenie jeho úveru na ich byt. Nakoľko ich vzťahy sú trochu komplikované, chceli by to aj písomne....
vopred ďakujem za radu
doktor23
16.03.11,07:15
riešil by som to zmluvou o budúcej zmluve, kde sa zaviažu, že ak vymaže, tak darujú
fifo1997
16.03.11,07:22
takže je to ako som predpokladal, že v darovacej zmluve by nemala byť uvedená, žiadna protislužba....dík za radu
Chobot
16.03.11,10:01
takže je to ako som predpokladal, že v darovacej zmluve by nemala byť uvedená, žiadna protislužba....dík za radu

Darovanie nehnuteľnosti je bezpodmienečné a nemôže sa viazať na splnenie inej povinnosti. Kataster neskúma, či sú v darovacej zmluve uvedené nejaké podmienky. On prevedie nehnuteľnosť na základe zmluvy. Viac som o tom písal tu:

http://www.porada.sk/1304889-post7.html
fifo1997
16.03.11,21:27
dík za príspevok, najlepšie by teda bolo použiť zmluvu o budúcej zmluve ako je spomenuté vyššie, počkať, kým prebehne výmaz vecného bremena a potom mu to darovať ?