jarinko1
16.03.11,08:34
Dobry den, hypoteticky som mesacny platca DPH , nakupujem a predavam elentroniku a mam niekolko otazok :

1; nakupim vo velkosklade na SK s DPH napr za 600Euri (500+100DPH), tovar mi ale zostava sklade a zastarava..... po polroku ho predam v akcii za 480 Euro s DPH (400+80DPH)
ako to zuctujem ??? poziadam o vratenie 100E a zaplatim 80E ??? A kedy presne to zuctujem ??? poziadam o vratrenie 100E DPH v mesiaci kedy som to nakupil a odvediem 80E v mesiaci, kedy som to predal ???

2; rovnaky priklad, len nakupujem bez DPH z krajin EU (teda nakupim za 500 bez DPH...). logicky, kedze som nenakupil s DPH, nepozadujem nic vratit. Tovar polroka evidujem a potom predam za 480 E s DPH... z toho na konci mesiaca odvediem 80 Euro ako DPH statu...
= v takomto pripade som ako obchodnik prerobil 100Euro... SPRAVNE ???

3; rovnaky priklad, ale nakupujem mimo EU, nakupim, pri dovoze mi to zdania a preclia... CLo mi nikto nevrati, musim s nim ratat v predajnej cene... Mozem poziadat aj o vratenie DPH pri nakupe mimo EU ??? alebo tu uz nie ?

Dakujem za odpovede, jaro
jarinko1
16.03.11,07:37
samozrejme aj v pripade 1. som ako obchodnik prerobil 100Euro... OK ?
Dáša_
16.03.11,07:46
Dobry den, hypoteticky som mesacny platca DPH , nakupujem a predavam elentroniku a mam niekolko otazok :

1; nakupim vo velkosklade na SK s DPH napr za 600Euri (500+100DPH), tovar mi ale zostava sklade a zastarava..... po polroku ho predam v akcii za 480 Euro s DPH (400+80DPH)
ako to zuctujem ??? poziadam o vratenie 100E a zaplatim 80E ??? A kedy presne to zuctujem ??? poziadam o vratrenie 100E DPH v mesiaci kedy som to nakupil a odvediem 80E v mesiaci, kedy som to predal ???

daň si odpočítaš v tom mesiaci, keď si tovar nakúpil. Odvedieš štátu v tom mesiaci, kedy si predal. Ale to vrátenie dane trvá trochu dlhšie
v mesiaci I. nakúpiš a dáš do DPH, vznikne ti nadmerný odpočet (NO) 100 - je v priznaní k DPH
v mesiaci II. ak ti vznikne nejaka daňová povinnosť, t.j. ak čokoľvek predáš, tak si nadmerný odpoče z I. DPH odpočítaš
Ak nebolo z čoho odpočítať, tak v mesiaci III. ti NO odpočet vrátia. Ak sa nerozhodnú najskôr tvoj NO skontrolovať





2; rovnaky priklad, len nakupujem bez DPH z krajin EU (teda nakupim za 500 bez DPH...). logicky, kedze som nenakupil s DPH, nepozadujem nic vratit. Tovar polroka evidujem a potom predam za 480 E s DPH... z toho na konci mesiaca odvediem 80 Euro ako DPH statu...
= v takomto pripade som ako obchodnik prerobil 100Euro... SPRAVNE ???



a len na okraj, v týchto prípadoch sa robí samozdanenie, ale to na výslednu výšku dane DPH nemá vplyv




3; rovnaky priklad, ale nakupujem mimo EU, nakupim, pri dovoze mi to zdania a preclia... CLo mi nikto nevrati, musim s nim ratat v predajnej cene... Mozem poziadat aj o vratenie DPH pri nakupe mimo EU ??? alebo tu uz nie ?

Dakujem za odpovede, jaro

K tejto časti otázky sa neviem presne vyjadriť, nechám na iných. Len je možné, že okrem cla budeš platiť aj DPH na colnici. Ale tú ti štát vráti.