Zita5
16.03.11,08:54
Citujem z dokumentu z DRSR
V tlačive daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ B, ktoré je platné za rok
2010 sú tieto zmeny:
- do XIII. Oddielu daňového priznania Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane
z príjmov fyzickej osoby podľa § 50 je doplnené pole pre podpis daňovníka (zástupcu).
Upozorňujeme, že v daňovom priznaní k dani z príjmov FO typ B je daňovník povinný
uviesť svoj podpis v prípade:
· ak vypĺňa Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby podľa
§ 50 - XIII. oddiel daňového priznania - vypíše riadky vyhlásenia,
· pri vyhlásení, že všetky údaje uvedené v daňovom priznaní sú správne a úplné – na
konci XIV. oddielu daňového priznania,
· ak vypĺňa žiadosť o vyplatenie daňového bonusu - XV. Oddiel daňového priznania,
· ak žiada o vrátenie daňového preplatku - XVI. oddiel daňového priznania.

ČO hovorí poučenie k vyplňovaniu DP

XIII. ODDIEL - VYHLÁSENIE o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 50 zákona
Riadky 116 a 117 sa vypĺňajú vtedy, ak daňovník uplatní postup vyplývajúci z § 50 zákona, t.j. využije inštitút o použití podielu zaplatenej dane na osobitné účely. Údaje o prijímateľovi, ktoré daňovník uvádza na riadku 117, daňovník zistí zo zoznamu prijímateľov, ktorý každoročne zverejňuje Notárska komora SR do 15. januára kalendárneho roka, v ktorom možno prijímateľovi poskytnúť 2 % podiel zaplatenej dane. Ak má prijímateľ pridelené IČO, ktoré obsahuje aj rozlišovací znak (SID), uvádza IČO/SID (t.j. aj toto číslo). Riadky 116 a 117 sa nevypĺňajú v dodatočnom daňovom priznaní. Podiel zaplatenej dane poukázaný správcom dane prijímateľovi nemožno upravovať, ak sa dodatočne zistí, že daňová povinnosť daňovníka bola iná (§ 50 ods. 10 zákona). Ak daňovníkovi vznikne preplatok na dani, o rozdiel medzi sumou poukázanou prijímateľovi a sumou zodpovedajúcou podielu zaplatenej dane z upravenej daňovej povinnosti sa daňovníkovi zníži preplatok na dani (toto sa uvádza na riadku 110 dodatočného daňového priznania). V daňovom priznaní podanom za zdaňovacie obdobie roka 2010 sa na riadku 116 uvádzajú 2 % zo zaplatenej dane z riadku 93, minimálne však 3,31 €.



Svoju tému zakladám preto , lebo mám poznatok , že v prípade, ak v DP FO typ B XIII.oddiel - Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov FO podľa § 50 zákona - vyznačí X - neuplatňujem postup podľa § 50 - musí tam byť podpísaný daňovník a ak tam nie je ten podpis , tak DU vráti daňové priznanie ako nekompletné .
Z priloženého dokumentu nič také nevyplýva , tak by som chcela poprosiť , akú skúsenosť s tým pri podávaní DP máte Vy .

Skrátene- či uplatňujete postup podľa §50 , alebo neuplatňujete v každom prípade to treba podpísať ? Niektoré DU sú toho názoru, že v každom prípade podpísať . Ako to má byť správne ?Ja zdieľam názor , ak vyznačím X, tak nemám čo podpisovať .

Ďakujem .
Prima73
16.03.11,08:06
Ja som v DP FO B toto policko nezaskrtla, kedze mu vysla 0, je to problem?
Zita5
16.03.11,08:11
Ja som v DP FO B toto policko nezaskrtla, kedze mu vysla 0, je to problem?

Ak neuplatňuje postup podľa § 50 , má tam byť krížik.Ale či tam má byť aj podpis, tak to by ma zaujímalo, lebo zasa daňové úrady postupujú podľa ich chápania Upozornenia ....
ivustek
16.03.11,08:27
ak vyznačí krížik, že neuplatňuje - nemusí podpísať

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/2perc_2011_letak.pdf
veronikasad
16.03.11,08:28
Zitka, dávam to všetkým podpísať - pre istotu ...
Zita5
16.03.11,09:04
ak vyznačí krížik, že neuplatňuje - nemusí podpísať

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/2perc_2011_letak.pdf

Super je to tu

UPOZORŇUJEME, že pri vyplňovaní oddielu Vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej
dane z príjmov fyzickej osoby podľa § 50 zákona o dani z príjmov v daňovom priznaní je
potrebné uviesť podpis daňovníka (zástupcu). Ak daňovník neuplatní postup podľa § 50
zákona o dani z príjmov, musí vyznačiť túto skutočnosť v príslušnom oddiele daňového
priznania znakom X. V takomto prípade Vyhlásenie nie je potrebné podpísať.

Ďakujem. Tento dokument som prehliadla , len zasa som sa presvedčila, že tetušky na DU nehovoria pravdu a zbytočne daňovníkov preháňajú .

P.S. najskôr som váhala či tému založiť,alebo nie , ale oplatilo sa . Vytlačím a beriem so sebou na DU, pripravím sa vopred :)))
Melnick
19.03.11,23:03
Ja mám skúsenosti hneď dve. Jedenkrát bolo treba podpísať aj v prípade, že som označila "neuplatňujem" a druhýkrát mi bolo povedané: Sem nepodpisujte, keď "neuplatňujete" . V pondelok idem znova a uvidím.......asi si zoberiem vytlačené upozornenie. :eek:
jeso
20.03.11,20:30
moja skúsenosť je podobná
ked som niesla DP na podatelni mi bolo povedané, že treba označiť x že neuplatnujem a samozrejme podpísať, lebo ved to x ked nepodpíšem tak ho tam mohol dať kto chce...

kamarátka dokonca ani neoznačila x a samozrejme ani nepodpísala vyhlásenie / jednoducho to prehliadla / na podatelni jej DP bez problémov prebrali ...
veronikasad
20.03.11,20:42
To, že jej v podatelni DP prebrali ešte neznamená, že nedostane výzvu na doplnenie DP.
jeso
20.03.11,21:07
v podatelni to prebrali už v januári - a zatial žiadna výzva...
Zita5
21.03.11,05:56
moja skúsenosť je podobná
ked som niesla DP na podatelni mi bolo povedané, že treba označiť x že neuplatnujem a samozrejme podpísať, lebo ved to x ked nepodpíšem tak ho tam mohol dať kto chce...

kamarátka dokonca ani neoznačila x a samozrejme ani nepodpísala vyhlásenie / jednoducho to prehliadla / na podatelni jej DP bez problémov prebrali ...

Držím sa vyššie uvedeného UPOZORNENIA , predsa sa nenechám bombardovať za niečo, čo nie je mojou povinnosťou a daňové riaditeľstvo mi to dá ešte aj písomne .
alicacka
21.03.11,12:02
ak vyznačí krížik, že neuplatňuje - nemusí podpísať


U nás na DÚ museli podpísať a aj vyznačiť krížik. Takže to asi závisí od miesta DÚ. :rolleyes:
Aljok
21.03.11,13:31
ak vyznačí krížik, že neuplatňuje - nemusí podpísať


U nás na DÚ museli podpísať a aj vyznačiť krížik. Takže to asi závisí od miesta DÚ. :rolleyes:
Nesmie to závisieť od DÚ.
Veď keď by sa mal podpisovať daňovník aj keď nepoukazuje 2%, tak potom by pridanie kolonky na podpis stratilo svoj účel.
Tú kolonku tam podľa mňa pridali práve preto aby nikto nemohol dodatočne bez vedomia daňovníka dopisovať prijímateľa....
seweranka
21.03.11,13:52
Ja som poukazala 2% aj vyplnila priamo na DP komu,nikto sa na DU nepozastavil ani nekontroloval či mám volačo zaškrnuté a už vôbec nie podpísané.No teraz som v rozpakoch.Vy tu píšete,že je treba aj automaticky vypísať vyhlásenie k DP.Som SZČO a podla mojich inf.stačilo vypísať priamo DP alebo vyhlásenie s údajmi prijimatela.Opravte ma ak som urobila chybu.Dakujem.
luja5
21.03.11,18:04
Ja som bola dnes odovzdať svoje DP. S vyznačeným krížikom v XIII. oddiele, že neuplatňujem. Predbežne som sa tam nepodpísala. Aj keď kolonka na podpis je tam umiestnená tak, že som si myslela, že podpis by tam asi mal byť, či už si vyberiem jednu, alebo druhú z možností v XIII. oddiele.
Pracovníčka DÚ mi DP skontrolovala a mala som sa podľa nej dodatočne podpísať aj v XIII. oddiele. Tak som sa dodatočne podpísala :).
evinqa
21.03.11,18:06
ja neviem danove ani poriadne vyplnit, nieto sa este zaoberat, co treba a netreba podpisovat :)
Zita5
21.03.11,18:10
Ja som bola dnes odovzdať svoje DP. S vyznačeným krížikom v XIII. oddiele, že neuplatňujem. Predbežne som sa tam nepodpísala. Aj keď kolonka na podpis je tam umiestnená tak, že som si myslela, že podpis by tam asi mal byť, či už si vyberiem jednu, alebo druhú z možností v XIII. oddiele.
Pracovníčka DÚ mi DP skontrolovala a mala som sa podľa nej dodatočne podpísať aj v XIII. oddiele. Tak som sa dodatočne podpísala :).

Ja tomu nerozumiem , k neporiadku na daňových úradoch veľkou mierou prispievame aj my daňovníci .Prečo by som to mala podpisovať , keď mám k tomu vyjadrenie daňového riaditeľstva a je pricapené na ich verejnej stránke , takto im len dovolíme, aby s nami tak zaobchádzali, ako zaobchádzajú.
stravne
21.03.11,18:24
Predpokladám,že keď vyjde daň 0,- tak nemusím ani zaškrtávať daný oddiel...
bea
22.03.11,07:46
Predpokladám,že keď vyjde daň 0,- tak nemusím ani zaškrtávať daný oddiel...
To predpokladám aj ja, ale či je to ozaj tak, to som nikde nenašla ....
vjejka
22.03.11,11:25
Na DÚ v TN robia s krížikmi problémy, ked zaškrtnete, že neuplatnujete a nie je nárok na venovať 2 % je to ok aj bez podpisu, ak zaškrtnete, lebo nechcete nikomu venovať, ale vznikol nárok na 2 % vrátia priznanie.
Prima73
22.03.11,11:28
Predpokladám,že keď vyjde daň 0,- tak nemusím ani zaškrtávať daný oddiel...

Tak toto by zaujimalo aj mna, ako to je?!
vjejka
22.03.11,11:34
krížik dať treba, podpis nie
srska
23.03.11,05:51
Skrátene- či uplatňujete postup podľa §50 , alebo neuplatňujete v každom prípade to treba podpísať ? Niektoré DU sú toho názoru, že v každom prípade podpísať . Ako to má byť správne ?Ja zdieľam názor , ak vyznačím X, tak nemám čo podpisovať .

Ďakujem .
ta kolonka na podpis v odd. XIII tam pribudla zámerne a z určitých dôvodov. ak sa na to na dú opýtate, určite vám odpovedia, že z akého dôvodu a prečo to podpísanie dú tak vehementne kontroluje a vyžadujú ak je vyznačené X


vie niekto poradiť?http://www.porada.sk/t102569-p4-cena-ornej-pody.html#post1697894
INKALINKA
23.03.11,07:49
mňa na to pri preberaní na podatelni DÚ, špecialne upozornili, že to mám podpísať, (neuplatňovala som §50)
ivustek
23.03.11,08:34
Bola som dnes odovzdať DP - krížik som zaškrtla a nepodpísala. Pre istotu som si vytlačila to usmernenie DR a keby mi boli prikázali podpísať - tak nepodpíšem.. Ale našťastie to na našom DU prešlo bez problémov aj bez podpisu.
Zita5
29.03.11,12:21
Ani na jednom našom DU nevyžadovali pri "X " podpis .;)"X" znamená neuplatňuje , tak nepodpisuje .