jano.stary
16.03.11,12:49
Je možné napísať závet tak, že odkážem môj majetok mojim súrodencom a deti ktoré o mňa nemajú niekoľko rokov záujem nič nedostanú, jednoducho ich v závete nespomeniem?
Viem že by moje "dieťa" ako plnoleté malo podľa nejakého hlúpeho zákona dostať minimálne 50percent, neviem či to stále platí?
Niektorí právnici a notári mi hovoria, že oni ctia zmluvy a raz čo je napísané to platí. Jediné čo by moje podarené deti mohli urobiť by bolo ísť sa súdiť čo znamená vysoké poplatky s veľmi neistým výsledkom pre nich.

Môžete ma prosím poučiť že čo je v súčasnosti najlepšie riešenie pre mňa okrem vydedenia?

ďakujem!
luja5
16.03.11,12:02
Ust. § 479 Obč. zákonníka:
Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.
Petra Nová
16.03.11,12:03
Je možné napísať závet tak, že odkážem môj majetok mojim súrodencom a deti ktoré o mňa nemajú niekoľko rokov záujem nič nedostanú, jednoducho ich v závete nespomeniem?
Viem že by moje "dieťa" ako plnoleté malo podľa nejakého hlúpeho zákona dostať minimálne 50percent, neviem či to stále platí?
Niektorí právnici a notári mi hovoria, že oni ctia zmluvy a raz čo je napísané to platí. Jediné čo by moje podarené deti mohli urobiť by bolo ísť sa súdiť čo znamená vysoké poplatky s veľmi neistým výsledkom pre nich.

Môžete ma prosím poučiť že čo je v súčasnosti najlepšie riešenie pre mňa okrem vydedenia?

ďakujem!

Napísať taký závet môžeš, ale v časti, v ktorej súrodenci by mali dostať viac, ako je minimálny zákonný podiel tvojich potomkov, by bol neplatný. A deti by sa vôbec nemuseli súdiť, na tú neplatnosť by musel prihliadnuť notár pri prejednávaní dedičstva- z úradnej povinnosti.

Ak je tvojim zámerom neumožniť deťom dediť po tebe, máš možnosť všetko cenné darovať súrodencom za života. Len potom sa priprav, že súrodenci môžu vybabrať s tebou. Potom na Porade môžeš založiť novú tému "Ako sa dostať späť k svojmu majetku".:rolleyes:
buchač
16.03.11,12:05
Je možné napísať závet tak, že odkážem môj majetok mojim súrodencom a deti ktoré o mňa nemajú niekoľko rokov záujem nič nedostanú, jednoducho ich v závete nespomeniem?
Viem že by moje "dieťa" ako plnoleté malo podľa nejakého hlúpeho zákona dostať minimálne 50percent, neviem či to stále platí?
Niektorí právnici a notári mi hovoria, že oni ctia zmluvy a raz čo je napísané to platí. Jediné čo by moje podarené deti mohli urobiť by bolo ísť sa súdiť čo znamená vysoké poplatky s veľmi neistým výsledkom pre nich.

Môžete ma prosím poučiť že čo je v súčasnosti najlepšie riešenie pre mňa okrem vydedenia?

ďakujem!

...záleží od majetku ...

Z nehnuteľnosťami nič nenarobíš formou závetu ...to by musel byť fest dôvod na vydedenie ...takže jedine teraz darom napríklad / a môžeš si tam dať aj klauzulu " vecného bremena " /...

Hnuteľný majetok ...obrazy , cennosti ......tiež len teraz , pokiaľ sa ešte dá ...potom je to už pasé ...
doktor23
16.03.11,12:56
Napísať taký závet môžeš, ale v časti, v ktorej súrodenci by mali dostať viac, ako je minimálny zákonný podiel tvojich potomkov, by bol neplatný. A deti by sa vôbec nemuseli súdiť, na tú neplatnosť by musel prihliadnuť notár pri prejednávaní dedičstva- z úradnej povinnosti.

Ak je tvojim zámerom neumožniť deťom dediť po tebe, máš možnosť všetko cenné darovať súrodencom za života. Len potom sa priprav, že súrodenci môžu vybabrať s tebou. Potom na Porade môžeš založiť novú tému "Ako sa dostať späť k svojmu majetku".:rolleyes:

Notár neopomenuteľných dedičov poučí o možnosti namietať neplatnosť závetu v tej časti, ale deti môžu uznať závet za platný a tým pádom sa dedí podľa závetu.
Ak neopomenuteľní dedičia namietajú neplatnosť závetu, notár im samozrejme ich podiel "priklepne"
majkamala
16.03.11,13:06
Je možné napísať závet tak, že odkážem môj majetok mojim súrodencom a deti ktoré o mňa nemajú niekoľko rokov záujem nič nedostanú, jednoducho ich v závete nespomeniem?
Viem že by moje "dieťa" ako plnoleté malo podľa nejakého hlúpeho zákona dostať minimálne 50percent, neviem či to stále platí?
Niektorí právnici a notári mi hovoria, že oni ctia zmluvy a raz čo je napísané to platí. Jediné čo by moje podarené deti mohli urobiť by bolo ísť sa súdiť čo znamená vysoké poplatky s veľmi neistým výsledkom pre nich.

Môžete ma prosím poučiť že čo je v súčasnosti najlepšie riešenie pre mňa okrem vydedenia?

ďakujem!
prepacte, len tak ma zaujima, je nejaky dovod preco ich nechcete vydedit?
Petra Nová
16.03.11,13:16
Notár neopomenuteľných dedičov poučí o možnosti namietať neplatnosť závetu v tej časti, ale deti môžu uznať závet za platný a tým pádom sa dedí podľa závetu.
Ak neopomenuteľní dedičia namietajú neplatnosť závetu, notár im samozrejme ich podiel "priklepne"
Áno, máš pravdu, notár k neplatnosti závetu neprihliadne z úradnej povinnosti, lebo ide o ralatívnu neplatnosť závetu a deti ju musia namietnuť. V tomto opravujem svoj pôvodný príspevok.
jano.stary
16.03.11,18:08
Áno, máš pravdu, notár k neplatnosti závetu neprihliadne z úradnej povinnosti, lebo ide o ralatívnu neplatnosť závetu a deti ju musia namietnuť. V tomto opravujem svoj pôvodný príspevok.

Znamena to teda to, co som si myslel? Ze ak porucim napr byt za 130000E mojej sestre, tak moje podarene deti by sa museli ist sudit? A ak by sa sestra obratom bytu zbavila napr. predajom tak uz nic nenarobia.....?

Vydedovat nechcem pretoze na to treba tusim cakat prilis dlho, zatial na mna seru iba niekolko rokov /4/ a bojim sa ze vydedenost by skor mohli napadnut ako tu "relativnu" neplatnost, nerozumiem presne co to znamena
doktor23
16.03.11,20:29
nemusia sa súdiť. Stačí, ak sa na pojednávaní dovolajú neplatnosti závetu. Preto skôr odporúčam vydedenie. Nikde nemáš stanovené, koľko rokov o Teba nemajú prejavovať záujem.
Erzebeth
16.03.11,22:59
Ak nechceš, aby tvoje deti dedili, musíš ich vydediť. Nie je to zdĺhavé. Navštív notára, vysvetli čo chceš a notár spíše notársku zápisnicu, ktorou deti vydedíš. Notár zápisnicu o vydedení uschová na súde a po tvojej smrti, pri dedičskom konaní ju vytiahnu a budú podľa nej konať. Vydedenie má zákonné podmienky, preto je to lepšie robiť u notára.
pepsikova
17.03.11,03:15
..teda ja by som skúsila podebatovať s deckami, aký majú dôvod na to , aby na mňa s*ali..pokiaľ máš veľký majetok a strach, čo s ním bude po tvojej smrti,potom by si sa vedel skôr rozhodnúť,či ich vydediť, alebo odložiť čas úmrtia- aby mali možnosť svoj nezáujem napraviť...
...a vieš, prečo tvoje deti na teba s*erú?..možno bude aj u teba problém...možno si lakomec a keď ťa potrebovali, nebol si pri nich...vieš, nemusíš opisovať svoje vzťahy, ale vždy je chyba na oboch stranách- ale na jednej je väčšia..o málo..
jano.stary
17.03.11,06:03
..teda ja by som skúsila podebatovať s deckami, aký majú dôvod na to , aby na mňa s*ali..pokiaľ máš veľký majetok a strach, čo s ním bude po tvojej smrti,potom by si sa vedel skôr rozhodnúť,či ich vydediť, alebo odložiť čas úmrtia- aby mali možnosť svoj nezáujem napraviť...
...a vieš, prečo tvoje deti na teba s*erú?..možno bude aj u teba problém...možno si lakomec a keď ťa potrebovali, nebol si pri nich...vieš, nemusíš opisovať svoje vzťahy, ale vždy je chyba na oboch stranách- ale na jednej je väčšia..o málo..

- pretoze ked som prezil katastrofu ani sa neprisli pozriet, vraj to uz videli v TV
- pretoze som prestal za nimi chodit ja a vozit ich na aute hore dole a dovolil som si "pozadovat" ze by mohli prist aj sami
- pretoze som sa "vzoprel" a nechcel som platit vyzivne 850E ale iba 250E a muselo sa ist na sud /na jedneho/
- pretoze som nekupuil notebook za 40000 ale iba za 20000
- pretoze je tam exmanzelka a dosiahla co dosiahla ale ja som uz odmietol donekonecna toto vsetko trpiet, nechal som vykristalizovat situaciu, boli len 2 moznosti a vybrali si tuto co momentalne je
pepsikova
17.03.11,11:25
..áno, to sú určite smutné dôvody a svojím spôsobom máš pravdu..decká sú nevďačné...ale ty sa predsa ešte nechystáš umrieť,nemáš presný termín a čas, hnusoba, je vždy lekár, najlepší, možno decká budú potrebovať otca v situácii, v ktorej nepôjde o peniaze..tak som to myslela..neviem, aké sú staré tvoje deti..ale ešte sa voči nim nezatvrdzuj...
(možno toto nie je práve to, čo by si chcel počuť, ale nechaj si aj zadné dvierka, aspoň privreté..)
majkamala
17.03.11,11:39
Viem, že je to mimo témy, ale nedá mi:
no vidíš, aký je svet na ruby, my sme sa zas zriekli otca, pretože si myslel, že si nás kúpi za peniaze, city mu nič nevravia, má svoje majetky a jedného syna, ktorého si kúpil, vyhráža sa vydedením, ale nám je to jedno, nás jeho majetky šťastnými neurobia .... Tiež sme ho nevideli niekoľko rokov a teraz nám už vôbec nechýba, on by si možno zaslúžil Tvoje deti, chodili by za ním len pre peniaze ...
GabiZ
17.03.11,11:43
Jediný spôsob, akým môžeš dosiahnuť, že tvoje deti nebudú dediť je vydedenie. Ak to v závete výslovne neuvedieš, majú nárok na svoje podiely tak, ako už spomenuli ostatní vo svojich príspevkoch.

Vydedenie je jednostranný právny úkon fyzickej osoby, v ktorom táto osoba svojmu potomkovi (alebo inému svojmu potencionálnemu zákonnému dedičovi zo stanovených dôvodov odoberie právo domáhať sa aj cez závet svojho zákonného dedičského podielu alebo jeho časti (teda tzv. povinného dielu). Platným vydedením stráca vydedený (celkom alebo z časti) postavenie nepominuteľného dediča.

Listina obsahujúca úkon vydedenia sa označuje ako listina o vydedení a vyžaduje splnenie rovnakých formálnych náležitostí ako závet. Jedna listina môže obsahovať ako závet, tak aj vydedenie.

Vydedenie
§ 469a Občianskeho zákonníka

(1) Poručiteľ môže vydediť potomka, ak

a) v rozpore s dobrými mravmi neposkytol poručiteľovi potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch,
b) o poručiteľa trvalo neprejavuje opravdivý záujem, ktorý by ako potomok mal prejavovať,
c) bol odsúdený pre úmyselný trestný čin na trest odňatia slobody v trvaní najmenej jedného roka,
d) trvalo vedie neusporiadaný život.

(2) Pokiaľ to poručiteľ v listine o vydedení výslovne určí, vzťahujú sa dôsledky vydedenia aj na osoby uvedené v § 473 ods. 2 t.j. ak nededí niektoré dieťa, nadobúdajú jeho dedičský podiel rovnakým dielom jeho deti. Ak nededia ani tieto deti alebo niektoré z nich, dedia rovnakým dielom ich potomci..

(3) O náležitostiach listiny o vydedení a o jej zrušení platia obdobne ustanovenia § 476 a 480; v listine však musí byť uvedený dôvod vydedenia.

Každý takýto krok si však treba naozaj dobre premyslieť. Niekedy urobíme chybu, ktorá sa potom už nedá vrátiť späť, takže si to radšej dobre premysli.
jano.stary
19.03.11,06:31
Dakujem vsetkym za prispevky, chystam sa k notarovi....