Mordenroth
16.03.11,16:34
Dobrý deň,

zaujímalo by ma, ako správne uvádzať získané akademické tituly pred menom. V prípade, že človek ukončil VŠ II. stupňa - magisterské štúdium a získal titul Mgr. a v tom istom odbore, resp. na tej istej katedre (fakulte) neskôr získal v rigoróznom pokračovaní aj titul PhDr., tak má podľa správnosti uvádzať: "PhDr.Mgr. Meno a Priezvisko" alebo sa má uvádzať len jeden z týchto titulov, ten vyšší "PhDr. Meno a Priezvisko"? Zároveň je asi dôležité, aby nedošlo k nedorozumeniu v tom zmysle, že ten človek vyštudoval dve VŠ, pričom ukončil len jednu. neviem, čo je na tom pravdy, ale mám informáciu, že by sa to v súlade so zákonom o vysokých školách malo uvádzať takto: "PhDr.Mgr. meno a Priezvisko" vzhľadom na to, že mu boli udelené oba tituly a preukazuje sa tým ukončenie doktorského štúdia, ktoré je z hľadiska hierarchie VŠ nadradené magisterskému. Staršie tituly "PhDr.", ktoré sa udeľovali v 80-tych rokoch sú údajne na úrovni magisterského štúdia a nie doktorského, ako je to v súčasnosti. Takže neviem, kde je pravda, resp. ako sa to má správne uvádzať. Budem rád, ak sa mi niekto k tomuto môže vyjadriť. Vopred ďakujem za ochotu.
misoft
17.03.11,00:22
Moja mienka: doktor je viac ako magister (a k tomu z rovnakého oboru). Je potom logické len PhDr. XXXXXXXX.
(Bolo by predsa smiešne napr. uvádzať: absolvent 1. ročníka, 2. ročníka XX školy. Keď si skončil 2. ročník, tak zaručene aj 1. ročník. Ak máš doktora, mal si aj magistra - ten je už minulosťou - si väčší pán)
arizona
17.03.11,10:02
Skratky akademických titulov sa uvádzajú pred menom. Za skratku sa dáva bodka a od mena sa oddeľuje medzerou.
Ak je pred menom viac titulov, neskôr získané tituly sa píšu pred skôr získanými titulmi. Akademicko-vedecký titul Dr. sa píše pred skôr získaným akademickým titulom.
http://tvorim.net/typografia/81-spravne-pisanie-akademickych-titulov-a-policajnych-a-vojenskych-hodnosti

STN 01 6910 Pravidlá písania a úpravy písomností
http://www.spoazv.edu.sk/penickova/dokumenty/norma_znacky.pdf
ivka70
22.03.11,09:25
Co znamena clovek vystudoval 2 VS ale ukoncil len jednu?
ak je ta jedna ta, kde ziskal titul Mgr. a potom dorobenim rigoroznych skusok titul PhDr., tak tento titul PhDr. nahradza titul Mgr.
Teda spravne pisanie je PhDr. Jozko Mrkvicka

ak by ukoncil jednu VS, kde by najskor ziskla titul Mgr, neskor PhDr. a skoncil by potom dalsiu VS s titulom Mgr. tak by spravne bolo Mgr. PhDr. Jozko Mrkvicka (myslim, ze tuto verziu nepouziva vela ludi :) )