schlamastick
16.03.11,19:35
Manželka pracuje, manžel je nezamestnaný (pričom cca od novembra dobrovoľne nezamestnaný), tento však poberá príspevok na opatrovanie svojej matky.

Viete mi prosím povedať, aké potvrdenia sú potrebné, aby si manželka mohla na svojho manžela uplatniť nezdaniteľné minimum ? (okrem potvrdenia o poberaní príspevku na opatrovanie od SP). Je potrebné nejaké potvrdenie od úradu práce ? Čo potom s obdobím, počas ktorého je dobrovoľne nezamestnaný ?
Ďakujem.
veronikasad
16.03.11,18:37
Manželka pracuje, manžel je nezamestnaný (pričom cca od novembra dobrovoľne nezamestnaný), tento však poberá príspevok na opatrovanie svojej matky.

Viete mi prosím povedať, aké potvrdenia sú potrebné, aby si manželka mohla na svojho manžela uplatniť nezdaniteľné minimum ? (okrem potvrdenia o poberaní príspevku na opatrovanie od SP). Je potrebné nejaké potvrdenie od úradu práce ? Čo potom s obdobím, počas ktorého je dobrovoľne nezamestnaný ?
Ďakujem.
Počas obdobia v nezamestnanosti mal nejaký iný príjem (okrem opatrovatelského príspevku), napr. práca na dohodu ?
schlamastick
16.03.11,18:38
celý rok žiaden príjem, okrem toho príspevku
veronikasad
16.03.11,18:46
celý rok žiaden príjem, okrem toho príspevku
Do žiadosti o vykonanie RZD uvedie sumu opatrovatelského príspevku. Svojim podpisom prehlasuje, že iné príjmy nemá. Ak by účtovníčka trvala na akýchkolvek iných potvrdeniach, nech si pýta potvrdenie o zdan. mzde a urobí DP typu A sama.
schlamastick
16.03.11,19:11
ďakujem, ale tomuto asi nie celkom rozumiem:

Svojim podpisom prehlasuje, že iné príjmy nemá.
manželka to môže prehlásiť o manželovi ? pretože s ústretovosťou manžela bohužial rátať nemôže
Katy a R
16.03.11,19:16
ďakujem, ale tomuto asi nie celkom rozumiem:

manželka to môže prehlásiť o manželovi ? pretože s ústretovosťou manžela bohužial rátať nemôže

.. tak tomuto zase ja nerozumiem ... :eek: hádam majú spoločnú domácnosť .. či? Ak nevie, aké má manžel príjmy, tak nech si NZDČ naňho radšej neuplatňuje. Však to pri kontrole bude treba doložiť ..
schlamastick
16.03.11,19:22
.. tak tomuto zase ja nerozumiem ... :eek: hádam majú spoločnú domácnosť .. či? Ak nevie, aké má manžel príjmy, tak nech si NZDČ naňho radšej neuplatňuje. Však to pri kontrole bude treba doložiť ..

nejde o "nevedomosť o príjmoch", ale o samotný podpis.. ono s alkoholikom v domácnosti je to vždy ťažké :(
(zabudol som že manželka je zamestnaná, nie SZČO - neviem či je to dôležité)
Katy a R
16.03.11,19:32
nejde o "nevedomosť o príjmoch", ale o samotný podpis.. ono s alkoholikom v domácnosti je to vždy ťažké :(
(zabudol som že manželka je zamestnaná, nie SZČO - neviem či je to dôležité)

Manželka uvedie do žiadosti o RZD (ako už aj veronika písala) výšku príjmu manžela (presne - súčet všetkých príjmov - za celý rok 2010). A podpíše. Sama je zodpovedná - v prípade kontroly to musí vedieť aj doložiť.
Ak jej nerobí RZD zamestnávateľ, tak si sama robí DP .. a tam takisto uvedie príjem manžela .. a podpíše to DP. A za údaje zodpovedá ona sama.
Takže podpis manžela nepotrebuje ... ale musí presne vedieť jeho príjem - a mať o tom aj nejaký doklad :)
schlamastick
16.03.11,19:34
ďakujem baby, ste super :)