yyakuzaa
16.03.11,18:40
Ahojte

v pestovaní rajčiakov som začiatočník, tento rok sadím vlastne po prvý krát. No ale zakladám túto tému aby som sa s vami podelil o rady a skúsenosti z praktického pohľadu, no a očakávam, že dostanem veľa rád od vás, skúsenejších záhradkárov. Poloha je sever Slovenska - Žilina. Budem sem pridávať fotky ako sa mi postupom času darí alebo nedarí a ku každému kroku čo to aj popíšem. Vzhľadom na to, že pestujem po prvý krát, rozhodol som sa, že vyskúšam viacero možností ako pestovať rajčiaky a na konci zhodnotím, aká bola úroda z danej alternatívy. Preto si každú možnosť označím fixkou, aby som na to nezabudol :-)

použité semienka - BEJBINO F1 (jeden sáčok)
pužitá zemina na výsev - rašelinový substrát
yyakuzaa
16.03.11,17:45
ach jaj, tvrdka hned v nazve. Viem o tom ale neviem ako o zmenit, tak ma hned neukamenujte ;-)
avonboy
16.03.11,17:48
zaujimava tema ale podla mna bude mat uspech:-) my rajciaky priesady kupujeme a potom ked uz su v zahrade tak ja vzdy olamujem spodne listy a vyhony a vyvezujem rajciaky vyssie a vyssie...a uroda je pre konzumaciu dostacujuca
arizona
16.03.11,17:53
ach jaj, tvrdka hned v nazve. Viem o tom ale neviem ako o zmenit, tak ma hned neukamenujte ;-)

mimotemy
"Tvrdka" opravená ;):)


Veľa rád najdeš v starších témach,stačí použiť vyhľadávač.

Napr. http://www.porada.sk/gsearch.php?do=process&quicksearch=1&childforums=1&exactname=1&cx=013962655869552257570%3A2wxbimc9wmy&cof=FORID%3A10&ie=ISO-8859-2&s=&query=pestovanie+rajcin&securitytoken=1300301336-bfe929e804b4a22bea8b3472b60b6df4e637e888#919

atd.;)
yyakuzaa
16.03.11,17:54
som teraz na mobile a nevsimol som si to, ale niekto to uz opravil. Tak diky

Od teraz uz len k teme, vecer pridam dalsie veci ked budem na pocitaci
yyakuzaa
16.03.11,21:19
3.3.2011
semienka zasadené do obdĺžnikového kvetináča z polystyrénu (40cm x 20cm) cca 4 cm od seba a asi 1 cm pod povrch hliny (nehnojil som). Na jedno miesto k sebe uložené po 3 semienka. Do celého kvetináča sa vošlo 24 takýchto trojíc semienok. Kvetináč uložený pod južné okno na vnútornú parapetu (20 cm nad radiátorom), priemerná teplota v miestnosti 22 stupňov. V ten istý deň som si nachystal 16 PET fliaš. Odrezal som ich od dola asi 10 cm, na neskoršie použitie ako črepníky.


5 kusov "črepníkov" som naplnil substrátom bez pridaného hnojiva
11 kusov som dal substrát s asi 1 rovnou kávovou lyžičkou práškového hnojiva na zeleninu
1 kus som dal dve lyžičky toho istého hnojiva


Každy "črepník" som zalial vodou aj keď v ňom nič ešte nie je, aby sa rozložilo hnojivo kým mi rajčiny vyklíčia do potrebnej výšky.
Každý deň som 1x polieval semienka rozprašovačom, nie prúdom vody, aby ich nevyplavilo.


08.03.2011
Prvý klíčok

11.03.2011
presadený prvý klíčok do osobitného črepníka s prihnojenou zeminou, veľkosť rastliny cca 2,5cm.

14.03.2011
presadené dalších 15 ks paradajok (3,5cm) do samostatného črepníka, dalších 10 rastlín ponechaných v "klíčiarni" zabalené potravinárskou fóliou

16.3.2011
FOTO
http://www.imgupload.org/images/729_r_16032011046.jpg
http://www.imgupload.org/images/362_r_1603presadena0803.jpg
monte
18.03.11,09:10
nezabudol si vysterilizovať si pred sejbou zeminu?
Fanny62
18.03.11,10:06
nezabudol si vysterilizovať si pred sejbou zeminu?
robíš si srandu
pavol54
18.03.11,13:50
robíš si srandu
No vieš ak chceš predísť padaniu rastlín a nechceš používať chémiu nič iné ti ani neostáva, len zapnúť rúru na pečenie a šup tam s tou zeminou(aspoň dva týždne pred výsevom).
yyakuzaa
18.03.11,14:03
No vieš ak chceš predísť padaniu rastlín a nechceš používať chémiu nič iné ti ani neostáva, len zapnúť rúru na pečenie a šup tam s tou zeminou(aspoň dva týždne pred výsevom).

To teda prvy krat pocujem. A k comu to je dobre? Co to s tou zeminou a nasledne s rastlinami spravi? Myslel som ze ked kupim v obchode original substrat tak je to pripravene na siatie. Ako nic v zlom ale ke budem sadit do zahrady tak aj tam to mam urobit s celou ornicou? Skus prihodit link na nejaky odborny clanok. Dik
Chokma
18.03.11,14:25
To teda prvy krat pocujem. A k comu to je dobre? Co to s tou zeminou a nasledne s rastlinami spravi? Myslel som ze ked kupim v obchode original substrat tak je to pripravene na siatie. Ako nic v zlom ale ke budem sadit do zahrady tak aj tam to mam urobit s celou ornicou? Skus prihodit link na nejaky odborny clanok. Dik

Sterilizacia substratu pripadne hliny v rure sa bezne robi aj pri sadeni takych africkych fialiek, v rure sa to da, pokial nerobis toho vela. V inaksom pripade treba nejaky pripravok, oco tusim pouziva previcur... ide o hubu, ktora preziva zimu v pode vo forme vytrusov a potom napada korene, krcok rastlinky a ta pada. Pri vyseve ide o tzv. padanie kliciacich rastlin. A mozes sa aj po... nezachranis nic. :) Cize tepolom v rure alebo chemicky sa nicia choroboplodne zarodky tejto plesne. Pri vysadbe na pole sa robia tiez nejake opatrenia, ale myslim, ze rastlinka by mala byt uz odolnejsia ako take male kliciace chuda a skor prekona plesen, resp. sa s nou trapi dlhsie ako taka kliciaca rastlinka.

Medzi nami, neviete o nejakej dobrej publikacii, encyklopedii s kvalitnymi fotografiami o skodcoch, chorobach zeleniny a ovocia? My mame este take stare a su tam kreslene obrazky. Chcela by som pre oca kupit, myslim, ze by sa hodila do kniznice, aj ked dnes zijeme v internetovej ere. :)
pavol54
18.03.11,15:34
Pre chokma: minule (pred troma rokmi)som bol na DOD(deň otvorených dverí) na uksupe v NZ, boli tam prednášajúci z ústredia s celkom peknými materiálmi, ale skúsim sa popýtať ak to bude reálne podám informáciu kde sa to dá nájsť.
pavol54
18.03.11,15:43
To teda prvy krat pocujem. A k comu to je dobre? Co to s tou zeminou a nasledne s rastlinami spravi? Myslel som ze ked kupim v obchode original substrat tak je to pripravene na siatie. Ako nic v zlom ale ke budem sadit do zahrady tak aj tam to mam urobit s celou ornicou? Skus prihodit link na nejaky odborny clanok. Dik
Preto sa vonku na priamy výsev používa väčšie množstvo osiva skrátka prežije len ten najsilnejší jedinec, preto sa môže kľudne stať že ti nevzíde skoro nič, ale vonku máš strašne veľa faktorov od živočíšnych cez hubovité až po vírusovité, ešte aj samotné rastliny útočia jedna na druhú v snahe o prežitie(skús napríklad vytrhať burinu v uzavretom priestore, aký je tam zrazu cítiť nepríjemný smrad, tieto rastliny ho vylučujú aby zlikvidovali vo svojom okolí iné kultúry)
ganna
20.03.11,15:55
Chcem sa spýtať, či treba paradajky rozsadiť hneď ako majú dva lístky, alebo ak majú dasť miesta tak možem ešte počkať, kým zosilnejú??. Ak sa paradajky presádzajú do akej zeminy? Stačí záhradný substrát alebo ešte stále výsevný substrát. Ako je to z prihnojovaním rastliniek?? dik za rady
arizona
20.03.11,17:35
-Radsej pockaj pokym zosilneju
-ja uprednostnujem zahradny,lebo ten substrat na vysev je dost prachovy
-Crystalon start
kamoska1
20.03.11,17:43
Pre ganna:Tak ako Ti radí arizona,počkaj až zosilnejú.Ja keď presadzam rajčiny,malo kedy,lebo sadím po dve do kelimku,ked zídu dve,jednu vytrhnem alebo,presadím,kde nezišli.Do kelimku davam do polovice môj kompost,doplním aj výsevnym subtratom,proste,aky mam.Rajčiny ako rastú,dostanú sa neskoršie korienky na kompost,to je poprask,ako idú a silnejú.Vždy sa modlím,aby sa už dali vysadzať von.Hnojivo teraz velmi propagujú,aj ja ho mam,lignohumat.Nemusi sa merat,skratka sa naleje do flaše tolko,aby bola farba ako slabý čaj,čiže bledunko hnedý.Rastlinky,dobre silnejú.
yyakuzaa
20.03.11,17:55
ja som to presadil ked mali dva listky (foto na 1. strane) no a chvilku potom mali taky klud, ze sa nic nedialo, ale teraz sa zas rozbiehaju. uz maju cca po 6 cm a rastu z nich aj dalsie listky. Ani jedna rastlinka po presadeni neuhynula. Tak uvidime co dalej... Kompost nemam, da sa kupit aj v zahradkarstve? Poradite nieco konkretne?
kamoska1
20.03.11,17:59
Ten Lignohumát je miesto kompostu.
kamoska1
20.03.11,18:03
Inak,ja som včera davala teprv semienka do kelímkov,už 8 rokov sadím až na Jozefa,19.3.Ked som sadievala prv,tak moc žltly,než išli von.Ked neskoršie,boli aj neskoršie rajčiny.
yyakuzaa
21.03.11,14:25
Tak ja som bol u nis v zahradnictve ale to co ty spominas tam nemaju. Stravil som tam hodnu chvilu aby som to nasiel, ale kupil som nakoniec toto, uvidime co z toho bude:

http://www.florasystem.sk/terrasan-zelenina-1kg
kamoska1
22.03.11,18:53
Také podobné hnojivo používam až pri sadení von.Pridávam ho do jamiek k rajčinám.
ganna
23.03.11,17:14
Dakujem za odpovede. Ale mam aj daľšie. Mám už rozsadené paradajky . Vidím, že sa ujali, lebo začínajú púšťať nové lístky. Treba ich preložiť do nevykurovanej miestnosti, kde je cca 13-17 st.. Alebo majú byť v izbe kde je 22 st.. Ja som ich mala najskôr v izbe pri 22 a teraz som ich preložila na chladnejšie miesto. Je to správne??
yyakuzaa
29.03.11,11:40
Prikladám nové foto fotené dnes, 29.3.2011. Chcem sa opýtať, na tej detailnejšej fotke je vidno na hline taku jemnú bielú pleseň. Neviem kde sa tam vzala, polievam každých 4-5 dní, keď je hlina na vrchu už suchá. Pužitý bol obyčajný rašelinový substrát z obchodu.


http://www.imgupload.org/images/932_29032011052.jpg
http://www.imgupload.org/images/59_29032011053.jpg
robovi
29.03.11,19:22
Ja pestujem rajciny uz roky. Vo velkom. A teda rajciak je vlastne ako taka burina. Cim ho hlbsie zasadis, tym bude viac korenov vyhanat do zeme zo stonky a tym bude rastlina aj masivnejsia. Tym ze rastlinky das do chladnejsieho prostredia, ubrzdis ich rast do vysky a zacnu sa prisposobovat drsnejsim podmienkam. A to do tej miery, ze zacne hrubnut stonka a bude mat viacej listov, ale mansich. Je to dobre pre buduci vyvoj, pretoze taka rastlina musi v buducnosti uniest hafo plodov. Tym, ze jej zhrubne stonka sa vyvynie aj vacsi cievny system, ktory bude dobre zasobovat zivinami vzdialenejsie partie rastlinky. Ak mas zaujem tahat rastlinky na vysoke vedenie je potrebne vylamovat z pazuch kmenovych vyhonkov jalove vyhonky tzv. fagany. Ak chces , aby rastlina nebola vysoka, kludne ich mozes nechat tam. V neskrsom case, ked uz kmenove vyhonky odrodia, zacnu sa aj na tychto tvorit plody. Nevyhodou je vsak huste zalistenie rastliny, ktore je v pripade rajciaka vdacnym miestom pre vyvoj plesni a hubovych ochoreni. Ked budes mat na nich plody, je potrebne rajciny zalievat pravidelne a hojne, aby narastli plody velke, ale aby nepraskali. Ja to zvyknem vecer, pretoze rastlina sa cez noc napije vody, a na druhy den vydrzi cely cas na slnku bez uhony. Zatial tolme. Vela zdaru . :-)
sisima
30.03.11,09:07
... je koniec marca a rajčiny mám vyrastené "do polovice" okna... sú pevné a zdravé, zjavne sa im na tom okne páči... to mám čakať ešte mesiac a pol, kým ich vysadím do záhrady? ... obávam sa do akej obrej veľkosti dovtedy narastú...
yyakuzaa
30.03.11,11:40
... je koniec marca a rajčiny mám vyrastené "do polovice" okna... sú pevné a zdravé, zjavne sa im na tom okne páči... to mám čakať ešte mesiac a pol, kým ich vysadím do záhrady? ... obávam sa do akej obrej veľkosti dovtedy narastú...

Vážne? Kedy si ich sadila? Mne do polovice okna ešte zdaleka nesiahajú. Viem, že je ešte čas, kým pôjdu do záhrady a že ešte povyrastú, ale je zaujímavé, že ja mám maximálne 8 centimetrové rastlinky a to robím čo sa dá. Môžeš priložiť nejaké foto?
kamoska1
30.03.11,19:17
... je koniec marca a rajčiny mám vyrastené "do polovice" okna... sú pevné a zdravé, zjavne sa im na tom okne páči... to mám čakať ešte mesiac a pol, kým ich vysadím do záhrady? ... obávam sa do akej obrej veľkosti dovtedy narastú...
Preto,ja sadím rajčiny až 19.3.aby som ich nemala,zožltnuté,kym pôjdu von.Ak maš skleník,môžeš ich dať aj tam v polovici apríla do nevykurovaného.
Chokma
31.03.11,04:24
Preto,ja sadím rajčiny až 19.3.aby som ich nemala,zožltnuté,kym pôjdu von.Ak maš skleník,môžeš ich dať aj tam v polovici apríla do nevykurovaného.
hej, vela ludi ale nechape, ze najlepsie a najvhodnejsie priesady rajcin a papriky na sadenie nie su po pas, ale ovela nizsie, ktore su pri vysadbe pevnejsie, zelensie - a hlavne mladsie a nie uz v podstate ostarky :) cielom nie je mat priesady co najskor, ale take ake maju byt na cas sadenia ;-)
sisima
31.03.11,08:35
pre vysvetlenie...
minulý rok som sadila semiacka do čistej rašeliny niekedy začiatkom marca... v máji, keď som ich šla vysadiť von mali tak 10-15cm, boli také krpaté a vôbec nevyzerali dobre/zdravo... bolo mi povedané, že substrát musím zmiešať s hlinou zo záhrady (napríklad), lebo to do čoho som sadila ja vraj bolo "silné"...
tento rok, som tú istú rašelinu zmiešala s tou hlinou, podľa rady dlhoročnej tety pestovateľky... a sadila som ich v polovici februára, pred sadením som semiačka namočila na deň do vody... dala som ich na JZ okno... v polovici marca som ich presadila každú zvlášť do samostatného črepníčka...
rajčiny sú vysoké, ale úplne zdravé, krásne zelené a majú aj hrubé stonky...
bud. týždeň pridám foto ;)

PS... minulý rok, mi nakoniec aj tie krpaté rodili... ale o dosť neskôr v porovnaní s kupovanými plantami ;)
Chokma
31.03.11,09:07
Sisi, to zmiesanie s hlinou je velmi dobre. Mozno ten substrat ani nebol prisilny, ale v nom bola primiesana nejaka gebuzina - my sme raz kupili substrat na vysev od jedneho nemenovaneho a obsahoval motorovy olej a ine veci, rozne odpadove latky, ktorych sa vyrobca takymto nechutnym sposobom zbavoval, rastlinky po nom odchadzali. Osmekol nas aj na osivo, ktore predaval ako hybridy, a hybridom nebolo. Spolupraca s nim ukoncena. :) To len pre ilustraciu, ze nie kazdy substrat je to, co sa na nom deklaruje.
Hlina je hlina. Sice nie kazda, aj ta musi mat svoju kvalitu. Jeden pestovatel od nas si dokydal podu, ze do nej ladoval postreky hlava-nehlava, ci to bolo potrebne alebo nie a teraz tam nevie nic dopestovat, presiel teda na hydroponiu a teraz tym, co pestuju v pode nadava, ze to vie kazdy hlupak... chudak z teplej muky. :D
Este mi neda - potom nam daj vediet aj ako dlho rajcinky rodili a v akom mnozstve. Ja by som v kazdom pripade buduci rok vysievala az v marci, aby si nemala s rastlinkami do vysadby ostaru. ;)
sisima
31.03.11,09:54
bola to obycajna raselina, jedna z tych lacnejsich, bola tusim nemecka, mali sme toho xy vriec, miesala som ju ku všetkym rastlinam v zahrade, aj k tujam, rozbor sme nerobili, nenašla som v nej nič ako spominas a všetko rastie bez problemov...

myslim, že tym mojim rajcinam sa tam paci prave preto, že je to JZ okno a maju tam cely den slniecko...

no buduci rok sa určite budem snažiť vydržať až do marca, a nič nesadiť...:)))) ale nesľubujem že vydržím :))))))
alabut
02.04.11,13:37
Zmrzla mi posledna rajcina. Zasadil som zemiaky.
Chokma
02.04.11,15:37
Coze? Co ti zmrzlo? Si uz sadil von rajciny? :) Dnes som odfotila tu kapustu, vecer ju supnem do albumu ;-)
milka 60
03.04.11,14:27
Prikladám nové foto fotené dnes, 29.3.2011. Chcem sa opýtať, na tej detailnejšej fotke je vidno na hline taku jemnú bielú pleseň. Neviem kde sa tam vzala, polievam každých 4-5 dní, keď je hlina na vrchu už suchá. Pužitý bol obyčajný rašelinový substrát z obchodu.


http://www.imgupload.org/images/932_29032011052.jpg
http://www.imgupload.org/images/59_29032011053.jpg

Ja by som prisypala priesady až po prvé lístky , aby spevneli , a dala by som ich von
yyakuzaa
03.04.11,16:40
Ja by som prisypala priesady až po prvé lístky , aby spevneli , a dala by som ich von

no ja som to chcel spravit az ked budem vysadzat do zahrady, ale kedze skusam vela moznosti , tak by som niekolko priesad mohol prihrnut uz teraz a uvidime ci sa budu lepsie drzat. Von ich este isto davat nebudem, v noci este velka zima, este minimalne mesiac, aj ked neviem ci mi dovtedy nezatienia cele okno. Rozrastli sa totiz ako blazon, od poslednych foto su niektore uz aj 2x vacsie... no ale dik za radu
KEJKA
03.04.11,16:43
nie je neskoro na výsadbu kríčkových jahôd?
alebo sa mám poobzerať po plantoch?
ale bežne sa planty na balkonove pestovanie asi nepredáva, že?
.........normálne ste ma navnadili.
bettylou
05.04.11,13:18
chcela ba som sa opýtať na divý rajčiak - kde sa dajú zohnať semená?
pavol54
05.04.11,14:27
chcela ba som sa opýtať na divý rajčiak - kde sa dajú zohnať semená?
V strednej amerike - zemi pôvodu
pavol54
05.04.11,14:31
Zmrzla mi posledna rajcina. Zasadil som zemiaky.
To nie je možné to by musela zem premrznúť do hĺbky, to len nadzemná časť odmrzla, koreň by s pamätal a vyhnal by nové výhonky.
milka 60
07.04.11,16:41
Neskúšali ste niekto na ochranu rajčín a uhoriek proti hubovým chorobam -KOLOIDNÉ STRIEBRO ?
kamoska1
08.04.11,19:25
Ja som neskúšala,ani som o tom nepočula,priblíž to bližšie,o čo ide.
milka 60
09.04.11,07:05
Koloidné striebro dostať kúpiť v lekárni a používa sa nomo iného na rôzne plesne a bakteriálne infekcie , dosť ho používajú orchidejári ako prevenciu plesní , a tak ma to zaujalo aj ohladne rajčín a uhoriek ? , alebo aj zemiaky?
pavol54
09.04.11,14:49
No asi to bude dosť nákladné, proti plesniam stačí prípravok na báze medi.
yyakuzaa
15.04.11,07:07
tak sme zas podrastli, tentokrat ale celkom o dost. Mam pocit, ze uz sa tlacia aj prve kvietky, vidno ich na jednej z fotografii. Nie je to moc skoro?

http://www.imgupload.org/images/999_file0132.jpg

http://www.imgupload.org/images/375_file0133.jpg

http://www.imgupload.org/images/536_file0135.jpg
hnedoočka
15.04.11,07:30
tak sme zas podrastli, tentokrat ale celkom o dost. Mam pocit, ze uz sa tlacia aj prve kvietky, vidno ich na jednej z fotografii. Nie je to moc skoro?

http://www.imgupload.org/images/999_file0132.jpg

http://www.imgupload.org/images/375_file0133.jpg

http://www.imgupload.org/images/536_file0135.jpg

musím ťa pochváliť, máš ich krásne mohutné a zdravé.Tie kvietky nie sú závadou, veď v máji ich už budeš vysádzať- podľa počasia - a niekedy kúpim na trhu už aj s bobuľkami.
Ja dávam do menších kelímkov, takže oproti tvojim sú ešte len škôlkári, ale po zasadení do pôdy sa pozviechajú...
Budúci rok to skúsim do válovčekov ako ty....len to potrebuje priestor.
:)
kamoska1
24.04.11,18:54
Ja sa tiež chcem pochvaliť s mojimi rajčinkami,ktoré sadím do kelímkov 19.3.na Jozefa.Teraz sú takéto,kým pôjdu do zeme von,budú oveľa väčšie.
plavčík
28.04.11,07:20
...dostali sme do podnájmu kúsok záhrady/ je to stará neudržiavaná záhrada o ktorú sa pôvodný majiteľ už nevládze starať/ zatiaľ len odburiňujeme a robíme malé políčko...chcem sa opýtať ak by som si chcela kúpiť plántičky rajčín ako ich vyberať a kedy sadiť do zeme a ako obohatiť zem živinami bez chémie?
Prípadne som čítala, že je dobré medzi rajčiny sadiť iné plodiny ktoré odpudzujú škodcov... viete mi poradiť aké?

Ďakujem
pavol54
30.04.11,13:29
...dostali sme do podnájmu kúsok záhrady/ je to stará neudržiavaná záhrada o ktorú sa pôvodný majiteľ už nevládze starať/ zatiaľ len odburiňujeme a robíme malé políčko...chcem sa opýtať ak by som si chcela kúpiť plántičky rajčín ako ich vyberať a kedy sadiť do zeme a ako obohatiť zem živinami bez chémie?
Prípadne som čítala, že je dobré medzi rajčiny sadiť iné plodiny ktoré odpudzujú škodcov... viete mi poradiť aké?

Ďakujem
Rajčiny bez chémie ťažko alebo vôbec nie. Pleseň zemiaková - sa dá eliminovať len chémiou a to po každej hmle poprípade daždi.
Zdenka 0705
30.04.11,13:55
Sadila som tiež tak, tiež sú už životaschopné :)
yyakuzaa
05.05.11,17:26
ahojte, tak som sa rozhodol, ze hodim moje planty uz vonku. Su dost velke, a zavadzali mi uz na okne. Vyrobil som taky mini foliovnik, zo stareho plachtoveho altanku a agrofolie. Iba kym uz nebudu hrozit ziadne mrazy. Potom ho dam prec. Cez den ked je pekne ho davam na chvilu prec. No kuknite sami:
arizona
05.05.11,17:40
...dostali sme do podnájmu kúsok záhrady/ je to stará neudržiavaná záhrada o ktorú sa pôvodný majiteľ už nevládze starať/ zatiaľ len odburiňujeme a robíme malé políčko...chcem sa opýtať ak by som si chcela kúpiť plántičky rajčín ako ich vyberať a kedy sadiť do zeme a ako obohatiť zem živinami bez chémie?
Prípadne som čítala, že je dobré medzi rajčiny sadiť iné plodiny ktoré odpudzujú škodcov... viete mi poradiť aké?

Ďakujem
mrk sem :
http://www.porada.sk/t69514-p2-vplyv-luny.html
http://www.porada.sk/t79207-lunarny-kalendar.html
paloo
06.05.11,06:30
ahojte, tak som sa rozhodol, ze hodim moje planty uz vonku. Su dost velke, a zavadzali mi uz na okne. Vyrobil som taky mini foliovnik, zo stareho plachtoveho altanku a agrofolie. Iba kym uz nebudu hrozit ziadne mrazy. Potom ho dam prec. Cez den ked je pekne ho davam na chvilu prec. No kuknite sami:
Predpokladám,že dnes alebo zajtra ráno budeš mať dojedené:mad:
Anna123
06.05.11,06:42
V skleníku mám balkonové paradajky v nádobach a už ich chytil mráz.
plavčík
06.05.11,10:15
NOrmálne ste ma nalakali... ja mám tiež plánty už vonku ale do záhrady môžem až v sobotu... dúfam, že prežili. Som z Ba. Kde vám namrzli plánty?
Chokma
06.05.11,16:45
Ja som zo Surian a u nas tiez mrzlo, zakladali sme ohniky okolo, co sa dalo, sme mali zababusene, chvalabohu chytilo len trosku listy, inac vse ok, neviem ako su na tom ostatni v okoli. Pri domoch to bolo lepsie, na volnom priestranstve bola normalne biela trava.
Oliwa
09.05.11,07:28
Čože? Akože jánske ohne pri rajčinách, či ako? ;)Lebo to som ešte nepočula, že ohne zakladať... :rolleyes:
Chokma
09.05.11,10:45
heh, no take cosi, len nie take vysoke :D vies, mame rolicku a mali sme v tu kriticku noc uz zasadenu papriku, samozrejme, ze aj zemiaky... zvykne sa to tak robit, aby mraz nesadol az dolu k priesadam a udrzal sa nad nimi. su aj ludia, ktori rozkladaju vo foliach kanance, taktiez to kolko-tolko pomoze. no a priesady, co mame doma vonku pri dome sme riesili zababusenim do viacerych vrstiev perforovanej folie, pri domoch byva mensi mraz. :);) uz mam info, ze viacerym od nas pomrzli zasadene priesady... je to zradne, niekedy staci jeden stupen hore-dole, preto sa oplati robit taketo carodejnicke kusky.
Oliwa
09.05.11,11:54
Tie kahance nie sú riziko? Akože zachránim planty ale môžem prísť o fóliáš, ak sa zadarí... :rolleyes: Ale inak to musí zaujímavo vyzerať - ako na dušičky... :D
Zdenka 0705
09.05.11,14:01
ja som to videla v nejakom fancúzskom seriáli - kladením ohníkov zachraňovali kvety jasmínu pred mrazom ...
Chokma
09.05.11,14:47
vselico sa moze stat, treba si vsetko dopredu pripravit - za svetla, aby clovek vedel zhodnotit nebezpecenstvo a dobre ulozit "ohniky" a je to potom ok :)
terezamaria
09.05.11,15:58
My sme tak zachrańovali aj zemiaky, planty a hlavne marhule. Kúrilo sa, ale pilinami, aby to viac dymilo. Vždy to pomôže. Tam, kde sme nemali ohníky, všetko pomrzlo.
Gapo
09.05.11,17:11
Neviem či by mi pomohli nejaké finty, mráz bol vyše dvoch metrov vysoko a tak hrozno je chytené a dvojmetrový orech komplet.
Čo to urobilo s ovocím, uvidím čoskoro.
Nemám záhradu pri dome.
Chokma
09.05.11,17:44
mraz ide zhora nadol, preto tie ohne - co je najnizsie, je najmenej chytene ;-) ked hlasia prizemne mrazy, znamena to, ze mraz pride co najnizsie.
Oliwa
09.05.11,18:50
Zdenka - ja francúzske seriály veľmi nepozerám :D... ani turecké...:---
Zdenka 0705
09.05.11,19:04
:D ... no tento bol pekný, určite nie "nekonečný", z provensálskeho vidieka... také sa mi páčia ,)
Dáša_
09.05.11,19:09
Niekde som teraz také čítala, že paradajky poliať kostihovovým čajom. Že vraj je to dobré na výživu. Stretli ste sa niekto s takým niečim?

Priznam sa, že som to rovno aj vyskúšala, tak uvidíme, či moja paradajka prežije :) Zatiaľ máme na balkóne iba jednu celkom veľkú rastlinu
Jozef Košút
16.05.11,12:58
chcela ba som sa opýtať na divý rajčiak - kde sa dajú zohnať semená?
Vysial som semienka divého rajčiaka, v čase zberu sa ozvi, pošlem ti
Jozef Košút
16.05.11,13:05
musím ťa pochváliť, máš ich krásne mohutné a zdravé.Tie kvietky nie sú závadou, veď v máji ich už budeš vysádzať- podľa počasia - a niekedy kúpim na trhu už aj s bobuľkami.
Ja dávam do menších kelímkov, takže oproti tvojim sú ešte len škôlkári, ale po zasadení do pôdy sa pozviechajú...
Budúci rok to skúsim do válovčekov ako ty....len to potrebuje priestor.
:)
V "pazuchách" sa ti začínajú tvoriť "výmladky". Keď chceš udržať paradajku v dobrej kondícií a dobrej rodivosti a tiež dosiahnuť kvalitné plody, tieto treba "vyštipovať" čo najskôr po ich objavení sa. Pri neskoršom vylamovaní sa vytvára veľká rana, čo značne oslabuje rastlinu.
pavol54
16.05.11,19:07
Vysial som semienka divého rajčiaka, v čase zberu sa ozvi, pošlem ti
zaujímavé, rád by som vedel ako si sa k nemu dostal? len či to nebude ako v Bratislave a vinohradnícke rajčiaky, každý ich zháňa, na Miletičke ich má každý, len nikto iech nevie identifikovať
Chokma
16.05.11,19:48
zaujímavé, rád by som vedel ako si sa k nemu dostal? len či to nebude ako v Bratislave a vinohradnícke rajčiaky, každý ich zháňa, na Miletičke ich má každý, len nikto iech nevie identifikovať

Nebudu to nahodou take velke masite rajciny? My nejake dva roky robime Supersteak (F1) http://www.presto.sk/index2.php?option=com_content&task=view&id=289&pop=1&page=0&Itemid=431 a ludia ich maju radi, vraj chutia ako "skutocne" rajciny, co mali ich stari rodicia.
Jozef Košút
17.05.11,05:14
Ja dlhodobo pestujem odrodu Bejbino F1 a som s ňou nadmieru spokojný.
evelin57
17.05.11,18:36
mraz ide zhora nadol, preto tie ohne - co je najnizsie, je najmenej chytene ;-) ked hlasia prizemne mrazy, znamena to, ze mraz pride co najnizsie.
.... úvaha hodná znalca, len čo je pravda .....
Chokma
17.05.11,18:52
.... úvaha hodná znalca, len čo je pravda .....

Mila, evelin, preco pocitujes potrebu urazat? Bohuzial, ja sa stretavam aj s ludmi, ktori si myslia, ze ked hlasia prizemny mraz, tak mraz bude len kdesi dolu pri zemi a hore sa da asi opalovat, tak som to tu jednoducho zdoraznila. Aky mas problem? Ako si ty uzitocne prispela do debaty?
apinko
18.05.11,17:35
chcem sa opytat ako dosiahnem hrubsiu stonku u rajcinach.
semiacka som sadil okolo 15.3.11 pikiroval som ich o 7 dni,
12.5.11 som ich vysadzal von su vysoke 45 cm polovicu som dal do zemi maju tensiu stonku. co mam spravit ako ubrzdim rast aby stonka spevnila ked ich budem na rok pikirovat dakujem.
pavol54
18.05.11,19:03
chcem sa opytat ako dosiahnem hrubsiu stonku u rajcinach.
semiacka som sadil okolo 15.3.11 pikiroval som ich o 7 dni,
12.5.11 som ich vysadzal von su vysoke 45 cm polovicu som dal do zemi maju tensiu stonku. co mam spravit ako ubrzdim rast aby stonka spevnila ked ich budem na rok pikirovat dakujem.
sadiť redšie, ona sama spevnie.
slnečná kvetina
19.05.11,06:09
Apinko hlavné je, že kde priesady pestuješ, ak doma za oknom, tak nikdy hrubé nebudú, potrebujú veľa svetla. Ale neboj nič, ak ich dáš von, zhrubnú veľmi rýchlo, len ich musíš vyviazať, aby ich vietor nezlomil (pokiaľ sú veľmi tenké). A niekedy je na škodu aj príliš veľa vody - všetkého s mierou.
Gapo
19.05.11,08:16
Vysial som semienka divého rajčiaka, v čase zberu sa ozvi, pošlem ti
Čo to je "divý rajčiak"? A k čomu to je? Google mi to nechce prezradiť.:cool:
yyakuzaa
19.05.11,09:31
V "pazuchách" sa ti začínajú tvoriť "výmladky". Keď chceš udržať paradajku v dobrej kondícií a dobrej rodivosti a tiež dosiahnuť kvalitné plody, tieto treba "vyštipovať" čo najskôr po ich objavení sa. Pri neskoršom vylamovaní sa vytvára veľká rana, čo značne oslabuje rastlinu.


viem o tom, a aj to robim. no lenze teraz mam problem ako vela ostatnych, rastlinky mi oslahol mraz aj ked som ich mal pod tou foliou na zahradke. jednu jedinu rastlinku som si nechal doma a daval som ju von len cez den. Ta je krasna. ma vyse pol metra a ma uz aj 3 male rajcinky o velkosti hrasku na prvom trse a aj kvietky. klici na nej dalsi trs kvietkov o nieco vyssie. Neviete niekto do akej vysky odroda BEJBINO F1 vyrasta a kolko bude mat asi takychto trsov? Mimochodom tie omrznute este ziju, skusil som na niektorych otrhat vsetky listky a na niektorych som ich nechal. Uz na vsetkych klicia nove listky, zajtra ked pridem zo zahradky dodam aj foto aby ste mali predstavu ako to vyzera...
paloo
19.05.11,15:31
V mojich podmienkách dozreje max 6 strapcov:mad:
Tweety
19.05.11,15:34
Čo to je "divý rajčiak"? A k čomu to je? Google mi to nechce prezradiť.:cool:
Nie rajčiak, ale paradajka. Tu je link na divé.
http://www.google.sk/search?hl=sk&source=hp&biw=1138&bih=600&q=div%C3%A9+paradajky&oq=div%C3%A9&aq=7&aqi=g10&aql=&gs_sm=c&gs_upl=1264l3900l0l4l4l0l0l0l0l203l561l0.3.1
Chokma
19.05.11,18:04
Nie rajčiak, ale paradajka. Tu je link na divé.
http://www.google.sk/search?hl=sk&source=hp&biw=1138&bih=600&q=div%C3%A9+paradajky&oq=div%C3%A9&aq=7&aqi=g10&aql=&gs_sm=c&gs_upl=1264l3900l0l4l4l0l0l0l0l203l561l0.3.1

Rajčiak, resp. rajčina je každopádne slovenskejšie ako paradajka, ktorá ja z angl. paradise (raj) ;)
yyakuzaa
20.05.11,09:05
tu su fotky
slnečná kvetina
20.05.11,09:38
Vidím že ich tvrdo skúšaš, ale začiatok mája bol skutočne krutý. :mee: Podľa mojich skúseností treba namrznuté rajčiny nahradiť novými, takto sa síce časom pozbierajú, ale budeš to mať aj s mesačným oneskorením. Pokiaľ nechceš jesť rajčiny niekedy v septembri, je to trápenie a strata času.
yyakuzaa
20.05.11,09:53
Vidím že ich tvrdo skúšaš, ale začiatok mája bol skutočne krutý. :mee: Podľa mojich skúseností treba namrznuté rajčiny nahradiť novými, takto sa síce časom pozbierajú, ale budeš to mať aj s mesačným oneskorením. Pokiaľ nechceš jesť rajčiny niekedy v septembri, je to trápenie a strata času.

v podstate mi to je jedno kedy budu. Sadim po prvy krat, tak je dobre mat skusenosti aj s tymto. ak sa pozbieraju a budu rodit tak budem len rad. Nechystam sa robit leco alebo kecup. Bude to len pre konzumaciu. Ak toho bude nebodaj vela, tak porozdavam aj rodine. ;)
Manual
20.05.11,10:04
chcem sa opytat ako dosiahnem hrubsiu stonku u rajcinach.
semiacka som sadil okolo 15.3.11 pikiroval som ich o 7 dni,
12.5.11 som ich vysadzal von su vysoke 45 cm polovicu som dal do zemi maju tensiu stonku. co mam spravit ako ubrzdim rast aby stonka spevnila ked ich budem na rok pikirovat dakujem.
Aby bola rastlina v dobrej kondícii, treba aby mala dostatok živín, pretože rajčiaku sa darí ak je pôda bohatá na živiny.
Osobne sadím rajčiny na to isté miesto už 10 rokov (nemám inú možnosť), tak to riešim tak, že kúpim granulovaný kravský hnoj, vykopem jamku, do nej dám za dobrú hrsť tohto hnoja, premiešam so zemou, zalejem vodou sa zasadím tam rastlinku. Potom ak mám asi do polovice rastlinu zahrnutú, tak znova dám granulovaný hnoj a zasypem úplne. Takto mám o hnojenie prakticky postarané. A ešte aj zavlažujem priamo ku koreňu cez plastovú flašu. Netreba živiť okolitú zelinu :)
pavol54
20.05.11,13:03
v podstate mi to je jedno kedy budu. Sadim po prvy krat, tak je dobre mat skusenosti aj s tymto. ak sa pozbieraju a budu rodit tak budem len rad. Nechystam sa robit leco alebo kecup. Bude to len pre konzumaciu. Ak toho bude nebodaj vela, tak porozdavam aj rodine. ;)
Odstrihni ich nad klíčnym lístkom prihrň pôdu mali by sa spamätať
Dáša_
20.05.11,14:39
Nemáte niekto skúsenosti s hnojením rajčín žihľavovým zákvasom?

mmch, hľadam na nete o tom informácie a dostala som sa k stranke, kde radia ako a čím hnojiť. Až po pol hodine čítania mi došlo, že si chodia na kukuričné pole hnojiť "fajčivo" :)
Oliwa
20.05.11,20:05
Rajčiak, resp. rajčina je každopádne slovenskejšie ako paradajka, ktorá ja z angl. paradise (raj) ;)
mimotemy Už som sa skoro zľakla, že Vanessa Paradis, tá čo má toho piráta z Karibiku /Johny Depp/, je v preklade - Vaneska Rajčinová... :D:D:D To by bol koniec francúzskej romantiky... :)
Ajk&
21.05.11,06:05
No a čo - Johny Depp to tiež nejako nevyhral s tým slávnym priezviskom ......... u záhorákov !
Oliwa
21.05.11,10:02
Prečo? Čo znamená Džony po záhorácky? :):rolleyes:
marjankaj
21.05.11,10:09
Rajčiaky od jari po jeseň?

To budú nejaké extrémne dlhé?:--- Možno že aj tri litre?:---
pavol54
21.05.11,12:14
priezvisko je Depp.
Oliwa
21.05.11,15:25
Však jasné, ale znamená niečo Depp po záhorácky? Alebo mi ušla pointa?
pavol54
21.05.11,18:55
Tiež čakám na vysvetlenie, ale autor myšlienky mlčí
marjankaj
22.05.11,06:15
Tiež čakám na vysvetlenie, ale autor myšlienky mlčí

Že by toto?
http://sk.wikipedia.org/wiki/Depo

Len čo s tým majú spoločné záhoráci?:confused:
yyakuzaa
22.05.11,08:49
sksute si prosim zalozit o tomto temu niekde inde a spamujte o tom v nej. dakujem
yyakuzaa
29.05.11,18:45
dnes som bol na zahrade a cakalo ma mile prekvapenie. Rajciaky sa z omrzlin dostali a su na tom dobre. Teta, ktora tam byva im otrhala omrzunute listky. Uz skoro ani nie je poznt, ze im nieco bolo. Niektore uz maju aj male puciky kvetov. Podoprel som ich zatial o tycky, no ked pridem na zahradu nabuduce, tak im pripravim nieco lepsie. Tu su dnesne fotky
yyakuzaa
31.05.11,12:07
trosku som este prerobil uväzovanie rajcin, ked este podrastu, budem pridavat dalsie pasy. Ako som slubil, prikladam foto
yyakuzaa
13.06.11,16:30
takto sa dari tej jednej co mi neomrzla, ostatne co su na zahrade su akesi posahane. Po zregenerovani z mrazu zacali tlacit vela mensich odnozi od korena. myslel som ze to nie je na skodu, no ale ked aj zakvitli, tak vsetky kvietky odpadli od stopky, tak som ich podstatne zriedil a nechal som len hlavne pniky. Predpokladam ze ich nedokazali korene uzivit, dufam ze to pomoze
pavol54
13.06.11,17:03
takto sa dari tej jednej co mi neomrzla, ostatne co su na zahrade su akesi posahane. Po zregenerovani z mrazu zacali tlacit vela mensich odnozi od korena. myslel som ze to nie je na skodu, no ale ked aj zakvitli, tak vsetky kvietky odpadli od stopky, tak som ich podstatne zriedil a nechal som len hlavne pniky. Predpokladam ze ich nedokazali korene uzivit, dufam ze to pomoze
Niečo tomu chýba asi dusík, podľa mňa bu mala mať väčšie olistenie.
yyakuzaa
14.06.11,18:19
Niečo tomu chýba asi dusík, podľa mňa bu mala mať väčšie olistenie.

no je to mozne, pretoze som ju hnojil len ked som ju zasadil, takym nejkym hnojivom na zeleninu. Teraz ale pred par dnami som ju prisypal Cereritom
jana007
21.05.12,05:42
Vysadila som moje dopestované priesady rajčín na záhon 1. mája. Boli krásne, veľké, pevné, už začínali kvitnúť. V piatok ráno boli u nás prízemné mrazy a všetky listy sú omrznuté. Dá sa to ešte zachrániť, či mám kúpiť nové priesady? Aké s tým máte skúsenosti?
KEJKA
21.05.12,06:57
podľa mňa vyrašia znova, ale úrodu budeš mať neskôr, tie kvety nezachrániš.
andydul
26.05.12,10:24
Paradajkám nevadí len mráz, vyložene im vadí aj teplota pod 5°C.
Ideálne by nemala klesnúť v noci pod 15°C, čo sa ale v našich podmienkach nedá dosiahnuť.
Ja pestujem paradajky na balkóne a nechávam ich na noc, len ak teploty neklesnú pod 10°C.
Od troch zamrznutých ich mám už vonku nastálo, darí sa im veľmi dobre. jediným na nepriateľom je vietor, bývam na Dlhých dieloch na najvyššom poschodí v paneláku, tam je vietor mimoriadne silný. Sú kvalitne vyviazané, ale niekedy mám pocit, že im vietor odtrhne všetky stonky.
Plody mám už veľké asi 4cm v priemere, niektoré paradajky majú už dva metre, tie plodia dobre, len sú príliš tenké. Časť paradajok mám iného druhu, sú veľké vyše jeden meter, majú veľmi hrubé a silné stonky, celkovo sú pevné, rodia veľa plodov, ktoré im veľmi rýchlo rastú. Aká je to odroda, neviem, sú to potomkovia minuloročnej paradajky z TESCa, ktorá bola hnilá, tak som ju zahodil do biokompostu, za nejaký čas z neho náhodou vzišla jedna jediná silná, mimoriadne odolná rastlina, ktorá rodila aj v novembri, spolu cca 40 plodov, až pokiaľ nezamrzla.
S čím si ale neviem dať rady je, že paradajkám spontánne odpadávajú kvety aj so stonkou, prípadne aj stonka s malým cca 2mm plodom.
Ak je plod už väčší, stonka zhrubne a už neodpadne.
Netušíte niekto, čím to je?
jimh
13.07.12,07:49
Ahoj pestovatelia,
tohto roku som skúsil pestovať paradajky. Mám kríčkové a klasické - odrodu Tornado. Všetky mám v plastových kvetináčoch. Keďže bývam pri Poprade, klíma pre paradajky nie je optimálna. Kríčkové sú celkom v pohode, dokonca už mám aj červené plody. Tornáda tiež vyrástali, majú aj plody, zatiaľ ešte zelené, no niektoré listy sú divné. Konce sa začínajú tak šuveriť a celý list je nejaký divný. Mám štyri rastlinky a je to podobné u všetkých. Hnojil som ich "Kristalonom plod a kvet", resp. predtým keď nemali plody "Kristalonom štart". Poraďte mi prosím v čom je problém. Na listoch nie sú viditeľný škodcovia, ani plesne. Môže to robiť veľa, alebo málo zálievky, alebo málo slnka? Sú pod strechou a majú priame slnko iba zrána. Posielam aj foto.

http://leteckaposta.cz/362711745
http://leteckaposta.cz/277584616
wagner
13.07.12,15:46
Ahoj pestovatelia,
tohto roku som skúsil pestovať paradajky. Mám kríčkové a klasické - odrodu Tornado. Všetky mám v plastových kvetináčoch. Keďže bývam pri Poprade, klíma pre paradajky nie je optimálna. Kríčkové sú celkom v pohode, dokonca už mám aj červené plody. Tornáda tiež vyrástali, majú aj plody, zatiaľ ešte zelené, no niektoré listy sú divné. Konce sa začínajú tak šuveriť a celý list je nejaký divný. Mám štyri rastlinky a je to podobné u všetkých. Hnojil som ich "Kristalonom plod a kvet", resp. predtým keď nemali plody "Kristalonom štart". Poraďte mi prosím v čom je problém. Na listoch nie sú viditeľný škodcovia, ani plesne. Môže to robiť veľa, alebo málo zálievky, alebo málo slnka? Sú pod strechou a majú priame slnko iba zrána. Posielam aj foto.

http://leteckaposta.cz/362711745
http://leteckaposta.cz/277584616

Síce na tej leteckej pošte sú neni žiadne rajčiny :D, ale nemusíš mať strach. Aj mne to robia a je to reakcia na slnko, teplo a celkove na počasie. Je to aj odrodou. Tiež na mojich rajčiakoch sa listy skrútené a nič sa nedeje. Hlavná vec, že rodia. Inak máš možnosť poslať foto p. Matlákovi cez floraservis a on Ti odpovie. Aspoň nám prezradíš čo Ti doporučil.
Dáša_
13.07.12,15:53
Síce na tej leteckej pošte sú neni žiadne rajčiny :D, ale nemusíš mať strach. Aj mne to robia a je to reakcia na slnko, teplo a celkove na počasie. Je to aj odrodou. Tiež na mojich rajčiakoch sa listy skrútené a nič sa nedeje. Hlavná vec, že rodia.

ale sú, je tam jpg, ja som videla, ale neviem poradit :)
kukučka
13.07.12,16:25
Kvety a paradajky na balkóne výdatne polievam podvečer a aj ráno, zatiaľ sa držia.
wagner
13.07.12,18:18
Tak mne to neukázalo, nič sa nedeje
jimh
14.07.12,07:30
Vďaka za príspevky. Poslal som dotaz na Floraservis, dúfam, že poradia.
P.S. na leteckej pošte treba kliknúť na "názov foto.jpg" a potvrdiť otvorenie napr. cez windows photo viewer. Neviem ako sa priamo tu vkladajú fotky.
Terezia13
09.10.13,15:34
čo robíte so zelenými rajčinami na jeseň, keď likvidujete sadenice?
odporúčam pozbierať ešte zelené a dať ich do zeleninovej bedničky
na novinový papier a ďalším novinovým papierom prikryť, nechať v chlade a v tme,
rajčiny krásne dozrú, my máme úrodu vlastných rajčín až do decembra
plody musia byť bezchybné - žiadna hniloba, žiadne poškodenie, nesmú byť mokré
nám už prvé dozrievajú, obrala som ich v pondelok, hlásili dážď
babka - ježibabka
09.10.13,18:45
Alebo do veľkých pohárov + pridať 2 jablká.
Katy a R
09.10.13,18:50
aj ja som takto robila ... len nedávam nič iné. Kamarátka zase dáva navrch banán ..
Terezia13
10.10.13,09:58
aj ja som takto robila ... len nedávam nič iné. Kamarátka zase dáva navrch banán ..
a keď rajčiny dozrú na spodku, to vyberáš všetky a znovu dávaš ostatné naspäť do pohára? nezačnú tým prekladaním hniť?
Katy a R
10.10.13,10:14
prekladaním určite nezačnú hniť (nebudeš ich predsa vysýpať na dlažbu;)) ... dávať tam treba nepoškodené - no a keď by sa niečo našlo - tak to v tom pohári vidíš ;) - no a najzelenejšie môžeš dať naspodok (aby si mohla od vrchu brať)
Kvaka
10.10.13,10:22
Neskúšala som dávať do fliaš, lebo máme niektoré aj s chybičkami, nestriekali sme ich ani raz. Preto ich nechávam dozrievať postupne na plechoch v izbičke pri kuchyni, kontrolujem ich prípadné hnitie. Cca 3 až 4 rajčinky z plechu dozretých vyhodím, ale vždy denne konzumujeme dosť. Včera som robila ešte lečo a nátierku, tam som minula asi 2,5kg.
hubatá
30.11.13,06:38
Ja ich dávam dozrieť do papierových skladačiek od vajec: sú pekne oddelené, no ale tohto roku nemám, všetko sme pojedli .......
Vilma194
13.02.14,10:43
KONECNE som nasla temu ktoru uz hladam par dni, asi preto ze som hladala paradajky a tu je tema o rajčiakoch :D
Ksbinka
13.02.14,12:57
Nie rajčiak, ale paradajka. Tu je link na divé.
http://www.google.sk/search?hl=sk&source=hp&biw=1138&bih=600&q=div%C3%A9+paradajky&oq=div%C3%A9&aq=7&aqi=g10&aql=&gs_sm=c&gs_upl=1264l3900l0l4l4l0l0l0l0l203l561l0.3.1

Rajčiak, resp. rajčina je každopádne slovenskejšie ako paradajka, ktorá ja z angl. paradise (raj) ;)

Všetky tri pomenovania paradajka, rajčiak aj rajčina sú spisovné, pričom slovo rajčiak je odborný botanický názov rastliny. Slová paradajka, rajčiak a rajčina sa uvádzajú v Pravidlách slovenského pravopisu aj v Krátkom slovníku slovenského jazyka (obe príručky sú v elektronickej podobe na webovej stránke nášho ústavu www.juls.savba.sk).

PS: PARADISE s paradajkami nemá nič spoločné, po anglicky sú paradajky TOMATOES ;-)