eropo
16.03.11,20:41
Mojí rodičia sa rozviedli pred 10 rokmi. Mama teraz zomrela a ja som sa jediným dedičom. Od notára som zistil, že mama mala učet v že tesne pred jej smrťou vybral peniaze z jej učtu jej druh s ktorým žila. Kedže mama zomrela bola už dlho chorá tak sa domnievam, že tieto peniaze patria do dedičského konania. Môžem ich vymocť od jej druha. Jej druh mal k učtu dispozičné právo. Prosím o radu.
doktor23
16.03.11,20:31
Do dedičstva patrí všetko, čo Tvoja mama vlastnila v okamihu smrti.
arizona
16.03.11,20:45
Mojí rodičia sa rozviedli pred 10 rokmi. Mama teraz zomrela a ja som sa jediným dedičom. Od notára som zistil, že mama mala učet v že tesne pred jej smrťou vybral peniaze z jej učtu jej druh s ktorým žila. Kedže mama zomrela bola už dlho chorá tak sa domnievam, že tieto peniaze patria do dedičského konania. Môžem ich vymocť od jej druha. Jej druh mal k učtu dispozičné právo. Prosím o radu.

Peniaze boli vybrate z uctu za matkinho zivota, takze nespadaju do dedicstva.


Myslim, ze mas takmer nulovu sancu,abysi peniaze od druha vymohol .
Ak neslo o milionove ciastky, ale o nejaku ludovejsiu sumu, matkin druh sa moze branit, ze peniaze boli pouzite na matkinu liecbu a na pohreb a pod..
eropo
16.03.11,21:26
peniaze boli vybrane v hotovosti tesne pred smrtou a jednalo sa o dost vysoku sumu, mne to pride tak, ze mamin druh vedel, ze mama coskoro zomrie a tak ich vybral aby neboli predmetom dedic.konania.
eropo
30.03.11,17:34
peniaze boli vybrane v hotovosti tesne pred smrtou a jednalo sa o dost vysoku sumu, mne to pride tak, ze mamin druh vedel, ze mama coskoro zomrie a tak ich vybral aby neboli predmetom dedic.konania.

riešil som to s pravnikom, ale ten mi povedal, že tam nie je ani veľká šanca ak by sa to riešilo sudnou cestou
viem mi niekto poradiť čo robiť dalej, s druhom mojej mamy som komunikoval, ale vyjadril sa že ja sa do toho nemám čo starať, tak neviem čo dalej.
doktor23
30.03.11,17:45
asi si veľmi nepomôžeš, keďže to bolo vybrané za matkinho života. Nevedel by si dokázať, že to nespotrebovali ešte počas života alebo, že mu to matka darovala .... asi len skúsiť apelovať na morálku ....
Katy a R
30.03.11,17:47
riešil som to s pravnikom, ale ten mi povedal, že tam nie je ani veľká šanca ak by sa to riešilo sudnou cestou
viem mi niekto poradiť čo robiť dalej, s druhom mojej mamy som komunikoval, ale vyjadril sa že ja sa do toho nemám čo starať, tak neviem čo dalej.

Samozrejme, nepoznám situáciu .. ale nenapadlo ti, že tie peniaze na účte mohli byť ich spoločné:confused: .. mali spoločnú domácnosť - a píšeš, že mamka bola dlhšie chorá .. určite to išlo do peňazí... :mee:
Musel by si dokázať, že tie peniaze patrili iba jej .. :confused::confused:
eropo
30.03.11,17:49
asi si veľmi nepomôžeš, keďže to bolo vybrané za matkinho života. Nevedel by si dokázať, že to nespotrebovali ešte počas života alebo, že mu to matka darovala .... asi len skúsiť apelovať na morálku ....

to isté povedal aj právnik, že možno skusiť zatlačiť na to že vybral bez jej vedomia, kedže ona už veľmi nebola pri vedomí, peniaze boli vybrané týžden pred jej smrťou, taká sumu mohol spotrebovať asi ťažko
eropo
30.03.11,17:54
Samozrejme, nepoznám situáciu .. ale nenapadlo ti, že tie peniaze na účte mohli byť ich spoločné:confused: .. mali spoločnú domácnosť - a píšeš, že mamka bola dlhšie chorá .. určite to išlo do peňazí... :mee:
Musel by si dokázať, že tie peniaze patrili iba jej .. :confused::confused:

malý spoločnu domacnosť to ano, ale pokial viem boli to peniaze, ktoré mama dostala z BSM a uložila na ich svoj učet, jej druh o tom vedel a plne to rešpektoval, samozrejme na domacnosť prispievali na spoločný učet, ten nebol predmetom dedičského konania, kedže mama bola na nom iba disponovateľom..s mamou som bol v kontakte takže viem aké boli pomery u nich v domacnosti...do dedič.konania som si o maminom druhovi myslel len to najlepšie, pretože sa mi to zdal veľmi dobrý človek, ale teraz už neviem čo si o nom myslieť
trisestri
30.03.11,17:56
no nevidím v tomto prípade pravnú šancu na úspech,treba jedine apel na svedomie ale v takých prípadoch to absentuje,v mojom prípade disponent vybral peniaze v den smrti poručitela a tiež nie je žiadná šanca získat tieto peniaze,to je medzera v zákone a ak to notár nechá bez povšimnutia,tak smola-po skončení konania nie je šanca,také medzery v zákonoch sú-v tvojom prípade nie je o čom nakolko sa financie nedostali ani do dedičského konania
eropo
30.03.11,18:04
no nevidím v tomto prípade pravnú šancu na úspech,treba jedine apel na svedomie ale v takých prípadoch to absentuje,v mojom prípade disponent vybral peniaze v den smrti poručitela a tiež nie je žiadná šanca získat tieto peniaze,to je medzera v zákone a ak to notár nechá bez povšimnutia,tak smola-po skončení konania nie je šanca,také medzery v zákonoch sú-v tvojom prípade nie je o čom nakolko sa financie nedostali ani do dedičského konania

takže sk sa pustim do sudneho konania bude to len strata času a hlavne penazí a ak to prehrám tak predpokladám, že budem musieť zaplatiť ešte aj sudne trovy
trisestri
30.03.11,20:30
asi tak,iba ak by nejaký velmi šikovný pravnik našiel nejakú medzeru,ale pochybujem,lebo ak v čase smrti poručitela boli peniaze vybraté a prisvojil si ich mamin druh,tak jednoznačne nie sú predmetom dedičstva,jedine preukazat že patrili mame a druh ich vybral neopravnene,ale tomu tiež šancu nedavam,treba sa ho priamo spýtat či vám da peniaze ktoré patrili mame,skúsit formu psychologického tlaku,čiže neustále ho otravovat z touto zaležitostou-ako jednoznačne vám povedal že vám nedá nič z tých penazí?
eropo
31.03.11,05:49
asi tak,iba ak by nejaký velmi šikovný pravnik našiel nejakú medzeru,ale pochybujem,lebo ak v čase smrti poručitela boli peniaze vybraté a prisvojil si ich mamin druh,tak jednoznačne nie sú predmetom dedičstva,jedine preukazat že patrili mame a druh ich vybral neopravnene,ale tomu tiež šancu nedavam,treba sa ho priamo spýtat či vám da peniaze ktoré patrili mame,skúsit formu psychologického tlaku,čiže neustále ho otravovat z touto zaležitostou-ako jednoznačne vám povedal že vám nedá nič z tých penazí?

no to skôr pridem ja o nervy, než by sa ten človek so mnou bavil o tom
ja by som o tých peniazoch nič nevedel aj ked mama to spomínala až ked som videl v dedičskom konaní učet a bol som si overiť v banke tam mi povedali, že peniaze vybral disponovateľ a ked som zistoval podrobnosti tak sa so mnou o tom odmietali baviť pretože mi nemôže poskytnuť udaje o tretich osobach...
eropo
11.04.11,22:19
[QUOTE=eropo;1707795]no to skôr pridem ja o nervy, než by sa ten človek so mnou bavil o tom
ja by som o tých peniazoch nič nevedel aj ked mama to spomínala až ked som videl v dedičskom konaní učet a bol som si overiť v banke tam mi povedali, že peniaze vybral disponovateľ a ked som zistoval podrobnosti tak sa so mnou o tom odmietali baviť pretože mi nemôže poskytnuť udaje o tretich osobach...[/QUO

no kontaktoval som maminho druha a ten len povedal, že mama mu peniaze darovala a že čo viac chcem ... že on mi nič nedá
Mária27
12.04.11,07:33
Žiadaj tie peniaze zahrnúť do dedičstva, čiže dedičské konanie bude pokračovať na súde. Opieraj sa o ustanovenia občianskeho zákonníka.

Reálnu zmluvu o darovaní (z ruky do ruky) nemožno dokázať. Keby mama vybrala peniaze sama a odovzdala mu ich, bolo by to jasnejšie. Ak mal on dispozičné právo, nešlo o spoluvlastníctvo, teda ním vybraté peniaze mu automaticky nepatria. Podľa § 628 musí mať darovacia zmluva písomnú formu, ak nedošlo k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní. Kedy mu to darovala, keď mu kázala peniaze vybrať? To by nebolo darovanie pri odovzdaní. Tu sa môže nachytať. Alebo jej ich doniesol a potom mu ich podala?

Pojmovými znakmi darovacej zmluvy je predmet darovania, bezodplatnosť a dobrovoľnosť. Podľa § 35 prejav vôle pri právnom úkone nesmie vzbudzovať pochybnosti. Ak vzbudzuje pochybnosti, je absolútne neplatný.
Tento prípad vzbudzuje silné pochybnosti. Bol urobený týždeň pred smrťou: keby to matka mala v úmysle, urobí to už skôr. Pred smrťou zrejme jej stav nebol taký, aby si jasne uvedomovala, čo robí, ak niečo vôbec robila. Keďže si si s matkou rozumel a o všetkom si vedel, nemusela mať dôvod nepovedať ti o svojej vôli darovať druhovi peniaze. Predmetný vklad nezahŕňala do peňazí v spoločnej domácnosti, minimálne by vás s druhom podelila. Veď to boli aj peniaze po otcovi. Nespomenula ti niekedy, na čo ti tie peniaze šetrí?

Ak nemožno ani pomocou interpretačných pravidel v § 35 ods. 2 zistiť skutočný obsah právneho úkonu, ide o neurčitý a tým pádom aj o neplatný právny úkon (§ 37 ods. 1).
eropo
12.04.11,10:46
[QUOTE=Mária27;1717349]Žiadaj tie peniaze zahrnúť do dedičstva, čiže dedičské konanie bude pokračovať na súde. Opieraj sa o ustanovenia občianskeho zákonník

Dedičské konanie už bolo ukončené a tie peniaze sa tam vôbec nedostali, pravnik spomínal, že darovanie môže byť aj ustné, takže neviem ako by som mu preukazal, že mama neprejavila vôlu mu to darovať. On môže trvať na tom, že bola pri zmysloch aj ked jej zdravotný stav nebol dobrý, alebo môže tvrdiť že to mama vyjadrila už skôr a takto to chcela aby tie peniaze ostali jemu..
Opakujem o tom učte som sa dozvedel až po jej smrti o tých peniazoch som dovtedy nevedel, myslel že mama ich investovala do bývanie, lepšie povedané nikdy som jej nepýtal, čo urobila z peniazmi z BSM.
Asi to vzdám, lebo tam nevidím žiadnu šancu na uspech, ja to bez tých penazí prežijem, ide mi len o spravodlivosť...
Mária27
12.04.11,13:19
Dokazovať by musel on, že mu to darovala, nie ty - že mu to nedarovala. To som sa ti snažila vysvetliť.

Ak bolo dedičské konanie ukončené, ani si sa neodvolal, načo sem píšeš? Je pravdou, že absolútne neplatný právny úkon by si mohol napadnúť aj teraz, ale otvoriť znovu dedičské konanie. Je to majetok, ktorý patrí do dedičstva.
doktor23
12.04.11,18:51
Môj názor je, že ak by podával žalobu, tak by dôkazné bremeno bolo na ňom. A to by bolo ťažké dokazovanie
eropo
13.04.11,06:30
Dokazovať by musel on, že mu to darovala, nie ty - že mu to nedarovala. To som sa ti snažila vysvetliť.

Ak bolo dedičské konanie ukončené, ani si sa neodvolal, načo sem píšeš? Je pravdou, že absolútne neplatný právny úkon by si mohol napadnúť aj teraz, ale otvoriť znovu dedičské konanie. Je to majetok, ktorý patrí do dedičstva.

Nie neodvolal som sa lebo o tom učte som sa dozvedel, až na dedič.konaní predtým aj keby som mal číslo učtu tak by mi banka neposkytla udaje až ked som došiel s právoplatným dedič. konaním, potom ked som sa spätne pozrel na na výber tak som zistil, že boli vybrané tie peniaze.
A píšem sem preto, lebo som si myslel že niekto ma podobne skusenosti s takým niečim...to snad nie je zakázane sa informovať či ano.
eropo
13.04.11,06:38
Môj názor je, že ak by podával žalobu, tak by dôkazné bremeno bolo na ňom. A to by bolo ťažké dokazovanie

ved to si myslim aj ja, no ako by som mu ja mohol dokázať, že tie peniaze mu mama nedarovala, ved predsa žil s nou v jednej domácnosti...
Mária27
13.04.11,08:12
Tak môžeš žiadať obnoviť dedičské konanie - novoobjavený majetok. Dokazovať darovanie musí on, inak je to krádež.
eropo
07.10.11,06:00
Takže Mária podal som narvh na súd napišem to v skratke... prebehli dve pojednávania a súd som prehral lebo som nemal žiaden dôkaz o tom že mama mu to nedarovala...Doktor 23 mal pravdu ja som musel preukazovať všetko na základe čoho obvinujem toho človeka...kedže sa jednalo o to že mama už nežije a odporca bol s nou v jednej domacnosti nemal som žiaden dôkaz iba moje tvrdenia to žial nestačilo...
k sume ktoru som musel za to všetko zaplatiť sa vyjadrovať nebudem...
Mária27
07.10.11,14:37
Môžeš mi to vytýkať, ale presne takéto dva prípady poznám, kedy to vyhrali. Veľmi záleží od sudcov a advokátov, ale niekedy by boli dobré len modré sluchátka. Je mi to ľúto, asi prestanem radiť.
eropo
08.10.11,07:27
Mária v žiadom pripade Ti nič nevyčítam, v konečnom dôsledku to bolo moje rozhodnutie isť s tým na súd len som dufal že ten človek bude musieť preukazovať darovanie a nie ja budem musieť niečo dokazovať, ale čo už prežijem to nejako :)
a neprestavaj radiť ved si mi chcela pomôcť
robovi
08.10.11,16:04
Môžeš mi to vytýkať, ale presne takéto dva prípady poznám, kedy to vyhrali. Veľmi záleží od sudcov a advokátov, ale niekedy by boli dobré len modré sluchátka. Je mi to ľúto, asi prestanem radiť.

A v takomto pripade neplati precedens? Tzn. sudca nie je povinny riadit sa judikaturou?
eropo
11.10.11,18:38
A v takomto pripade neplati precedens? Tzn. sudca nie je povinny riadit sa judikaturou?

rozved to trošku čo tým mysliš že či neplatí precedens...