pilot
16.03.11,21:49
Prosim o radu, ako Vase SVB riesi uhradu za pozivanie vytahu v tomto mojom pripade.Byvam na prizemi a uhradzam SVB tieto poplatky:
-do fondu prevadzky,oprav a udrzby
-spotrebovanu elektrinu v spolocnych priestoroch, kde je aj elektrina spotrebovana prevadzkou vytahov, nakolko su vytah a spolocne priestory na jednych elektro hodinach
-za pouzivanie vytahu na osobu a mesiac
-uhradu nedoplatku na prevadzke vytahu
Zda sa mi vsak velmi nespravodlive, ze platim za pouzivanie vytahu na osobu a mesiac a podielam sa na splacani nedoplatku za pouzitie vytahu.Podla z.182/93 paragrafu 7b je spolocenstvo povinne zohladnit pri rozuctovani pozivanie spolocnych zariadeni.Nase SVB to vsak neberie do uvahy.Platenie spotrebovanej elektriny a prevadzkoveho fondu akceptujem.Prosim o radu, ako to vyriesit.Jedna sa o 10 bytov v 40 bytovej bytovke, vsetko byty v osobnom vlastnictve.
arizona
16.03.11,21:03
sito
16.03.11,23:05
Arizona doporučila.

Chybou u vás je, že máte jeden elektromer na osvetlenie aj výťah. Je sa treba dohodnúť na určitom percente nákladov za elektirnu na osvetlenie spoločných prieštorov a zbytok za používanie výťahu.

Ak je vás len desať, ktorí nepoužívate výťahy, logicky vás tých tridsať prehlasuje. Ich rozhodnutie je v súlade so zákonom, nie so zdravým rozumom.

Neostáva vám iná možnosť len sa obrátiť na súd, aby o veci rozhodol, alebo platiť, aj za to čo v dome nepoužívate a nie je vám podľa spomenutého zákona zohľadnené.
Halli
17.03.11,07:54
Ja by som trvala na dvoch meračoch elektriny zvlašť pre výťah a zvlašť pre spol.osvetl. Majú to byť dve položky v mesačnom predpise, nie jedna .A majú byť zvlášť merateľné! Možno by stačil aj podružný elm. V žiadnom prípade by som neplatila za elektrinu výťahu a ani neplatím som tiež na príz. Fond opráv neriešim, je to vyhradené tech. zariadenie domu.
Prečítaj si ostatné témy čo ti ponukla Arizona.;)
verkaz
17.03.11,12:03
Odsúhlaste si to, čo Vám je radené v príspevkoch 3 a 4. U nás máme v každom vchode dva merače spotreby elektriny. Len pre zaujímavosť uvediem z vyúčtovania za rok 2010 :
- platba za elektrinu za osvetlenie spoločných priestorov je 1,17
Eura na 1 osobu ročne
- platba za spotrebu elektriny za používanie výťahu je 9,09 Eura
na l sobu ročne.

Tak si uvážte, či to stojí zato, mať dva merače.
54321
20.06.11,13:02
je aj za male dieta (2-3 r.), ktore sa prevaza vytahom len v pritomnosti rodičov povinne platit vytah? Ak ano, tak preco neplatia aj domaci milacikovia (pes, macka, prasa, skrietok, zajac,...) ktory tiez pouzivaju vytak len v pritomnosti svojich panov?
Halli
20.06.11,13:16
je aj za male dieta (2-3 r.), ktore sa prevaza vytahom len v pritomnosti rodičov povinne platit vytah? Ak ano, tak preco neplatia aj domaci milacikovia (pes, macka, prasa, skrietok, zajac,...) ktory tiez pouzivaju vytak len v pritomnosti svojich panov?

...a stale dokolo a dokola...:rolleyes:
betrix
20.06.11,14:30
Keď vyšiel zákon či vyhláška či čo to je, že musia platiť za používanie výťahu aj obyvatelia prízemia a 1. poschodia, tak sme mali schôdzu, kde sa navrhlo, aby tí na prízemí neplatili a tí na prvom , aby platili. Ja bývam na 1. poschodí, výťahom takmer nechodím, ale párkrát, ak mám veľký nákup, tak som sa zviezla, takže som súhlasila. Čiže , podľa mňa, dá sa takto rozumne dohodnúť.
Myslím, že za používanie výťahu sa neplatí od osoby, ale od bytu, či sa mýlim?
Halli
20.06.11,14:45
Súhlasím, ideálne je sa dohodnúť, možno ak nie si sama, dá sa to ešte kompenzovať zníženým počtom osôb, osobomesiacov alebo koeficientom na výťah, keďže ho nepoužívaš dennodenne.
platí sa od počtu osôb! vyjadruje sa jednotkou : osobomesiace

pre 54321:
platí sa za osoby osobomesiace, nie psomesiace,mačkomesiace ani prasamesiace;)
verkaz
20.06.11,15:11
V tejto téme sa točíme stále dookola, tak ako píše Halli a stačí tak málo - len sa v dome na niečom dohodnúť.
felix1
20.06.11,21:25
Pokus sa nahovorit vlastnikov nie na 2 elektromer ale na elektronicky kluc vid . http://sk.wikipedia.org/wiki/Elektronick%C3%BD_k%C4%BE%C3%BA%C4%8D Kluc as da sa namontovat ako ochrana pred vstupom neopravnenej osoby do domu, ale aj ako registracia pouzitia vytahu. Na konci roka zaplati kazdy vlastnik podla presneho poctu spustenia vytahu svojim klucom. Mozno si ost. vlastnici ani neuvedomia ze vlastnici na prizemi budu klucom otvarat len vchodove dvere ... :)
Mária27
20.06.11,21:25
Dokolečka, dokola, ale osobomesiace nie sú v žiadnom právnom predpise. Alebo už sú?
felix1
20.06.11,21:31
Dokolečka, dokola, ale osobomesiace nie sú v žiadnom právnom predpise. Alebo už sú?

Mozno je potrebne upresnit ak sa nerealizuje elektoronicky kluc ci ma dom pivnice v suterene kde je pristup vytahom aj pre vlastnikov bytov na prizemi.
felix1
20.06.11,21:36
pre 54321:
platí sa za osoby osobomesiace, nie psomesiace,mačkomesiace ani prasamesiace;)[/QUOTE]

Ved prave v tom je ta nespravodlivost uctovania :( Ani imobilny dochodca ani zena na meterskej nepouzivaju vytah tak casto ako psickari. ( Mali sme v riodine dlhe roky psa a vobec by mi nevadilo platit za presny pocet jazd vytahom ).
verkaz
21.06.11,07:20
Ja mám tiež psíka a platiť za neho by mi nevadilo. Keď som to na zhromaždení navrhla, tak sa ostatní psíčkári do mňa pustili, len sa tak blýskalo.
Ani to, že by psíčkári mali viacej zametať a umývať výťah sa mi nepodarilo presadiť. Však kto ich skontroluje ?
Všetko je však v ľuďoch, poznám aj také domy, kde za psíkov platia 1/2 nákladov na 1 osobu.
Halli
21.06.11,09:42
Dokolečka, dokola, ale osobomesiace nie sú v žiadnom právnom predpise. Alebo už sú?

Mária navrhni lepší nazov ako osoby alebo osobomesiace :) nemusí to byť v právnom predpise, stačí keď to tak vyhovuje väčšine, to by sme sa tu handrkovali do Svätého Dindy....možno cicavce, cicavcomesiace by bolo správne...to zahrňa všetky typy voziace sa vo výťahu:D

kde sa nedá dohodnúť treba dek kľúče a basta...:rolleyes:
Jozef Štora
21.06.11,10:18
nic nepomoze, lebo sa najde niekto, kto bude denne vynasat na slniecko "vencit" palmu a to budu co za mesiace? :-))) Najlepsie je merat pocet pouziti DEK systemom alebo niecim podobnym a zvyknut si, ze uplnu spravodlivost aj tak neziskate nikdy...
Halli
21.06.11,16:21
To je pravda, lebo potom začne stáť každý deň ďalší vlastník pri výťahu a počká, kým niekto pôjde a zvezie sa s ním na jeho DEK :D...aj zabudne na schody , aby len ušetril...:D
sladkasue
11.06.13,16:22
ahoj, chcela by som sa spytat: (nic ine som tu na webe nenasla) - mame male dieta, pri vyuctovani som padla skoro na rit: 90€/na rok za 3osoby, reps. 36osobomesiacov. cakame dalsie dieta a u nas to vychadza 120€/rocne na domacnost za vytah :( nie je nejaky zakon, ze deti do urciteho veku neplatia??? spravca ma zrusil, ked som dala reklamaciu k rocnemu vyuctovaniu, ze vlastnici odhlasovali, ze platit za dieta budem... mozem sa ohanat nejakym predpisom, zakonom?
Jozef Štora
11.06.13,18:03
Neexistuje.. obavam sa ze sa budes musiet podriadit vole vacsiny...
Halli
11.06.13,21:48
deti do určitého veku nie su osoby podľa vás?? nechodíte s nimi na prechádzky, k lekárovi?...ááách jáj...Jediné čo je diskutabilné, prečo máte také vysoké náklady? Je to novostavba? Máte nový typ výťahu? platíte za telef. kartu k zasahom pri opravách ?
nunenko
12.06.13,06:18
hali ako vždy vie čo sú to osoby, či osobomesiace.
Keď sa niekto zamyslí, tak dôjde k záveru, že náklady na výťah sú rôzmneho charakteru:
-závislé na počte osôb
-nezávislí na počte osôb
a (čiastočne závislí na počte osôb (nie priamo úmerne))

Všetky poplatky za zákonom nariadené revízie, prehliadky, skúšky sú nezávyslé na počte osôb. Preto ich treba hradiť podľa spoluvlastníckeho podielu, čo spĺňa aj z FPÚaO.

Spotrebované množstvo energie výťahom sa musí rozdeliť na osvetlenie (ak je stále zapnuté) a na pohyb výťahu. Na svietenie je nezávislé ne počte osôb a malo by sa platiť podľa spoluvlastníckeho podielu.
Elektrina na pohon je čiastočne závislá od počtu osôb. Väčší podiel má však poschodie a hmotnosť osoby.
Náklad na túto elektrinu sa však skladá z nákladu fixného a odvíjajúceho sa od množstva spotreby. Pomer je rôzny závisí od spoterbovaného množstva elektriny. Pomer je dajme tomu fix 30%: os spotreby 70%
Malo by sa 70% elektriny platiť od (kilogramoosyboposchodia/jazda)
Malo by sa 30% elektriny platiť od spoluvlastníckeho podielu,

Poruchy a následné opravy môžu byť čiastočné (zanedbateľné množstvo) závislé na počte osôb. Kedže tento údaj je ťažko merateľný mal by sa platiť podľa spoluvlastníckeho podielu.

Výťah je dennodenne využívaný osobami, ktoré v dome nebývajú, ich miera používanie výťahu v žiadnom prípade nekopíruje stav osobomesiacov, a teda tento pseudoúdaj ešte viac deformuje.

Z uvedeného vyplýva, že odvíjať platbu od osobomesiacov, nedefinovanej jednotky je prinajmenšom hrubé a nezdôvodniteľné poškodzovanie jedných vlastníkov (viacčlenných rodín) na úkor singl vlastníkov veľkých bytov.
To hali, a podobný správcovia nechcú nevedia a nepochopia. Chýba ím základ základnej matematiky, židovskej logiky a sedliackeho rozumu. Sú v zajatí predpotopných formulárov a tabuliek. Sme už snáď o trochu v pred, alebo nie?
mackoivan
12.06.13,08:52
aj malé dieťa má svoje potreby a využíva výťah. Ta platba je obrovská- nemáte na streche zariadenie napr. mobilného operátora a ten je napojený na elektrinu vo vchode? Alebo niekto "vybavil" servisnú službu na výťahy za zlodejské peniaze- žiadaj všetky podklady na základe čoho došli k takej zlodejskej sume.
mackoivan
12.06.13,09:02
nunenko- opravy aj revízie, ktoré sú nad rámec pravidelného servisu nespadajú do pravidelných platieb za výťah- platia sa zvlášť z fondu opráv- neovplyvňujú poplatok za výťah
korela
14.06.13,17:39
Dúfam, že to nebude veľmi od veci. V šesťdesiatych rokoch som bývala v CZ v 5-posch. dome. Predvojnový bankový dom, schody príjemné, pohodlné. Ide o to, neviem ako to vzniklo, či sa to tradovalo v dome ešte zpred vojny, alebo sa nájomníci dohodli, jednoducho sa každý mohol vyviesť iba smerom hore. Dolu iba po svojich. Na všetkých poschodiach bolo otváranie dverí zamknuté. Dolu mala právo chodiť výťahom iba stará pani s paličkou.
Výhoda: tichšie v dome, ušetrenie nákladov, aj výťahu.
Čiastočná nevýhoda: schody votknuté do steny na kuchyni, tak po mesiaci človek vedel identifikovať každého jednotlivo podľa rytmu a typu chôdze, kto opúšťa dom.
V dome pes žiadny.
Všetko závisí od dohody nájomníkov.
Samozrejme, že by bolo veľmi obtiažne schádzať peši z bežných 12 a viac posch. domov. Z nižších v pohode.
kopretinka
14.06.13,18:27
to by dnes neprešlo,z bezpečnostných dôvodov nemôže byť výťah nijako blokovaný
korela
14.06.13,22:47
Bez dodržiavania predpisov a noriem to nešlo ani vtedy. Výťah nebol blokovaný, bol prístupný iba smerom hore, chorí ľudia mali k dispozícii kľúčik, po odomknutí nastúpili a odviezli sa kam potrebovali. Po dohode s domovníčkou sa mohlo všetko, ak to odsúhlasila. Ale po 22.00 bolo v dome ako v hrobe. Nie ako tu sa riešia problémy s nočným kľudom.

Každý tam bol spokojný, tak neviem, čo sa tu rieši.
Ja som iba opísala, jeden zo spôsobov, ako sa môže v dome ušetriť. A to bolo za socíku, kedy sa až tak veľmi "nešetrilo". :-)
Nech ľudia platia, ak majú z čoho plytvať. A vrázia sa hore-dolu so psami niekoľkokrát denne. Keby som bývala v obytnom dome, tak by som mala snahu presadiť zvýšenú platbu za výťah za psa.
Bezpečnostné dôvody - keby horelo, zemetrasenie a pod. , každý by utekal dolu po svojich i tak.
mackoivan
15.06.13,06:12
my máme v našom dome problém v tom, že v jednom vchode platia za výťah 11.70 eur na osobu a v druhom 15.30. Niektorí žiadajú platby na osobu zjednotiť. V jedenom vchode využíva výťah 54 ľudí a v druhom len 40. Asi sú na to nejaké predpisy ?
sito
15.06.13,06:55
Ty v tom s vyššou s úhradou rozpočítanou na osobu a mesiac chcú, aby vo vedľajšom vchode mali väčšie preplatky za výťah, že?

Je! Závisť! A ešte napíš, že tích 54 platí 11,70 € a tí 40, 15,30 €. To fakt môže niektorého s toho šľak trafiť. A koľko, a koľkí z tých 40 má psov? Ktorí sa nevozia, len ich vozia?
mackoivan
16.06.13,06:51
mne osobne pripadá logické, že keď sa v aute vezú štyria vyjdú im náklady na prepravu menšie ako keby sa viezli dvaja-
luja5
16.06.13,10:28
Možno sa opýtam hlúpo ako neznalá problematiky: ide o dva výťahy vo dvoch vchodoch, ktoré majú jeden spoločný elektromer? Ak je však v každom vchode pre každý výťah samostatný elektromer (čo predpokladám, aj keď som laik), nemôžu byť údaje z týchto elektromerov ukazovateľom o miere využívania výťahov v dome jednotlivými vlastníkmi bytov podľa toho, v ktorom vchode majú byt (§ 10 ods. 6 zákona č. 182/1993 Z.z.)?
sito
16.06.13,11:35
Noo, logické to je vtedy, ak všetky náklady na benzín nehradí šofér, alebo vlastník auta ...
sito
16.06.13,11:45
Ak by mali jeden elektromer, rozpočítavali by sa len jedny náklady, teda výsledok na každú osobu by bol rovnaký v každom vchode. Ale každý vchod má svoj elektromer, preto ten rozdiel. Možno sa mýlim, ak upresni, možno nie... Je to niečo ako s vodou v byte, pred vodomermi všetky osoby v dome rovnakú cenu na osobu. Po vodomeroch? Jedna osoba v byte má odobratých 30 m3. A tri osoby, tiež 30 m2, cena na jednu osobu v bytoch bude rozdielna. Lenže čo dáš na výťah, aké meranie pre byty ich podiel na spotrebe?

Takže nepýtaš sa hlúpo, ani na hlúposť. Pochopila si to správne. Tým že majú svoje elektromery tak to majú aj v dome zohľadnené.
mackoivan
16.06.13,14:50
inak do toho patrí aj pravidelný servis výťahov´- pravidelná platba - u nás 55 eur mesačne za celý dom-keď sa to rozdelí na polovicu -- dva vchody a potom na osoby, vychádza čím viac osôb tým lacnejšie na osobu-- či? Inak máme byt ktorý platí 120 Eur ročne a viacero len po 11..70 v jednom byte desiati a v druhom len jeden
luja5
16.06.13,16:04
Mackoivan, ja tým Tvojim počtom nerozumiem. U nás sa platí pravidelný servis výťahov z FPÚaO (§ 10 ods. 3 zákona č. 182/1993 Z.z.), nie podľa počtu osôb. Máme to rozdelené - inak za vy(po)užívanie výťahu a inak za pravidelný servis (robí nám ho dodávateľ výťahov), údržbu, opravu, výmenu...výťahu. Ak si prečítam Tvoje zadanie o požiadavke na zjednotenie platieb na osobu a Tvoj komentár k servisu výťahov, nerozumiem, ako chcete zjednotiť platby na osobu v prípade nákladov na servis, ak ide o náklady, ktoré sa majú podľa zákona hradiť z FPÚaO, ktorý sa podľa rovnakého zákona netvorí podľa počtu osôb.
sito
16.06.13,16:13
Ivan, ak áno tak je, pôsobí to tak ako píšeš, robí to rozdiely. Ale inak klasika, ako pribúdajú aké - také údaje vec sa vyjasnieva. pri mrakoch je to naopak, že?

A čo to ten pravidelný servis, čo to máte? U nás sú tri položky úhrad na výťahy.

1. Paušálne opravy, mesačne za každý výťah, opravy nad rámec paušálu, štvrťročné prehliadky, revízie , trojročné skúšky, úradné skúšky. To všetko sa platí z FPOaÚ. teda každý byt v dome, aj ktorí výťah nepoužíva prispieva na to ich financovanie majetkovým podielom v dome, mne to robí 2,29 % zo všetkých nákladov na uvedené veci.

2. Náklady za faktúru od SSE. Tie v každom vchode podľa OSM. Od tretieho nadzemného podlažia sú výťahy zablokované. Ale keď je to spoločné zariadenie v dvoch vchodoch byty na druhom podlaží si požiadali o odblokovanie výťahov a vozia sa, a tiež sa podieľajú na úhrade druhej položky. Prečo by nie, že?

3. Dozorovanie výťahov. Robí to človek z domu. Raz za týždeň prejde okolo výťahov a bežne ich skontroluje, búchanie dverí, priadne iné závady ... nahlási ich, zapíše do knihy dozorovania pri každom výťahu. Alebo len zapíše, že je všetko v poriadku. tie bez rozdielu vchodov, ako spoločné a samostatne podľa OSM, takže v každom chode sú rovnaké náklady na OSM.

A u vás to mate v zmluve ako, že sa tie náklady za pravidelný servis sa najprv na poly a až potom na osoby, OSM?
sito
16.06.13,16:29
luja, ale oni to majú ako jednu položku, dve. Tie by mali od seba oddeliť vo vyúčtovaní. Každý vchod svoju faktúru, deleno ľudia vo vchode používajúci výťah, krát ľudia v byte, používajúci výťah. Jeden 11,70 € a druhý vchod 15,30 €, to by bolo v poriadku, každý rovnako na svojom meradle.

Druhá 55 x 12 = 660 €, tie vydeliť počtom ľudí v dome x počet ľudí v byte používajúcich výťah a majú rovnakú hodnotu na človeka, alebo OSM, že?

Takto to majú všetko v tých 11,70 a 15,30 €.

Ako sa dohodli, tak majú, každý má právo nesúhlasiť s rozhodnutím spoluvlastníkov, aj právo si uplatniť to právo.
sito
16.06.13,16:38
Správne, Jozef. Ale, nič by sa zlé nestalo, keby sa spoluvlastníci rozhodli dať mu niečo do vienka a jeden rok, prípadne dva by ho nezapočítavali do počtu osôb na rozpočítanie nákladov. Možno sa im za to neskôr dobrým odmení, nepočmára ho. Možno ?
sito
16.06.13,16:46
Ivan, ale to je treba riešiť v zmluve o prenájme spoločnej časti domu, strechy. Peniaze za prenájom sú síce príjmom do FPOaÚ. Prečo časť tohto príjmu nepresunúť na úhradu elektriny, ktorú minú servisáci mobilného operátora na vozenie sa výťahom, že?

Ak to bol správca, a vy nesúhlasíte, môžete sa zbaviť zlodejov a aj správcu.