palino1234
17.03.11,00:57
Dobry den. Najprv popisem situaciu, aby ste mi co najlepsie poradili, ako mam postupovat a ake naroky si mozem uplatnit pri nedodrzani platovych podmienok, ktore mi boli pri nastupe do zamestnania urcene.
Pred mesiacom som nastupil do zamestnania. S mojim zamestnancom som po dohode uzavrel pracovnu zmluvu z nasledujucimi platovymi podmienkami, ze ako zamestnanec firmy budem mesacne ohodnoteni hrubou zakl. mzdou 500 EUR + 60 EUR dochadzkovy bonus, ktory prinalezi zamestnancovi za 100% dochadzku a ktory sa urcuje z internych smernic firmy. Zmluva plati s 3 mesacnou skusobnou dobou na dobu urcitu 1 rok.
Po mesiaci odo dna podpisania zmluvy mi vsak riaditel firmy oznamil, ze sa pomylili a podla ich internych predpisov mi bude danovy bonus za dochadzku znizeni na 30 EUR. Okrem toho ma upozornil, ze na bonus mam narok az po skonceni skusobnej doby (3 mesiace).
Preto ma zaujima ake naroky si v tejto situacii mozem uplatnovat pri ich nedoslednosti, ked bola pracovna zmluva uz riadne dohodnuta a podpisana z ochoch stran? Moj zamestnavatel ma stojicky upozornil ze pokial so zmenou plat. podmienok nebudem suhlasit, odviaze so mnou pracovny pomer.
Moze mi zamestnavatel zrusit stavajucu prac. zmluvu, ked so zrusenim nebudem suhlasit, pretoze nemozem za to ze sa pomylili a budem trvat na povodnej zmluve? Okrem toho si doposial plnim svoje prac. povinosti a dochadzku na 100%.
Zamestnavatel tvrdi, ze aj ked v zmluve mam uvedeny vacsi bonus, on sa riadi podla interneho predpisu firmy, a nemoze mi dat vacsi bonus, ako maju ostatni zamestnanci. Dalej v zmluve nemam uvedene, ze dochadzkovy bonus sa oplatnuje az po skus. dobe 3 mesiacov, moze ma zamestnavatel obrat o tento bonus, pokial tvrdi, ze podla ich internych smernic sa udeluje az po skonceni skusobnej doby? Poznamenam, ze so ziadnymi internymi predpismi som pri podpise zmluvy nebol oboznameny a v zmluve sa nepise o uplatneni doch bonusu az po skonceni skus. doby.
Ktory prvok ma v tomto pripade vacsiu vahu pri urcovani podmienok. Ich interne predpisy a smernice alebo moja pracovna zmluva?
Chcem Vas poprosit, na koho by som sa mohol obratit a ako mozem postupovat, pokial by som s novymi podmienkami v zmluve nesuhlasil. Mozu so mnou roviazat pracovny pomer napr. z organizacnych dovodov?