Kačena I.
28.12.05,08:11
Ahojte všetci,
poraďte mi,prosím. Kúpim osobné auto zo zahraničia ako vrak, vo vlastnom servise ho opravujem a zaradím do majetku. Z nakupovaných nahradných dielov a súčiastok mám nárok na DPH, alebo to beriem ako príslušenstvo auta, zaúčtujem to bez DPH a navýšim obstarávaciu cenu?
Erika-ežka
28.12.05,07:27
Ak to auto kúpiš ako "auto" - normálne s TP a jeho vlastnosti sa nezmenia, že len vymeníš poškodené súčiastky za nové - môžeš to dať podľa môjho názoru do opráv, tým pádom aj z ND si môžeš uplatniť DPH. Iba s príslušenstva, ktoré je uvedené v § 49 ods. 7 písm. b) si nemôžeš uplatniť DPH.
Len treba dať pozor, či sa to auto len opravuje alebo mení svoje vlastnosti. Potom by to muselo ísť do obstarávacej ceny.
Zatiaľ pekný deň.
ALBO
28.12.05,07:34
Podľa § 49 ods. 7 zák. o DPH nie je nárok na odpočet DPH z kúpy osob auta a z kúpy príslušenstva osobného auta a montáže tohto príslušenstva. Príslušenstvo je taxatívne vymenované:el.ovlád. okien, centrál. zamyk. dverí, klíma, autorádio aj s prehrávačmi, reproduktory, anténa, poplašné a zabezpeč. zariadenie, airbag, strešné okno, protiblokovacie zariadenie., .
Zo všetkých ostatných náhradných dielov a opráv je nárok na odpočet dane.
Jana Acsová
28.12.05,07:47
Ahojte všetci,
poraďte mi,prosím. Kúpim osobné auto zo zahraničia ako vrak, vo vlastnom servise ho opravujem a zaradím do majetku. Z nakupovaných nahradných dielov a súčiastok mám nárok na DPH, alebo to beriem ako príslušenstvo auta, zaúčtujem to bez DPH a navýšim obstarávaciu cenu?Pridám sa k téme. Mám za to, že vrak nie je auto. T.j. či v JÚ alebo PÚ nie je ho možné zaradiť do užívania. Zaradiť je ho možné po spojazdnení a splnení si ostatných zákonných povinnosti (prihlásenie do evidencie a pod.). Až do toho momentu sa účtuje o obstaraní auta, t.j. mám za to, že nemôžeme hovoriť o "oprave" vraku, ale o jeho zhodnotení a teda o obstaraní automobilu. "Opravou" sa z vraku stane auto. Zo všetkých nákladov (výdavkov) spojených so spojazdnením vraku, z ktorého sa stane osobný automobil kategórie M1 nedoporučujem uplatnenie odpočítania dane.

Prípadne doporučujem konzultáciu na DÚ.
Kačena I.
28.12.05,08:02
Chcem len upresniť slovo "vrak"- bolo to havarované auto dovezené s TP a ako to presne píše AVO, spojazdňovalo sa. Osobne zastávam taký istý názor a účtovala som ako obstarávanie bez DPH, len som chcela počuť názor skúsených poraďákov. Ďakujem všetkým a prajem príjemný medzi sviatkový pracovný deň.