niko051
17.03.11,07:43
Dobrý deň , otec mi daroval pol domu, ktorý som zrekonštruoval a úplne prerobil a teraz po jeho smrti , to chcú bratia napadnúť. je to možné? čo mám robiť?
arizona
17.03.11,07:15
Aky dovod chcu uviest?
niko051
17.03.11,07:54
tak to ešte neviem
eropo
17.03.11,07:54
no to by ma tiež zaujímalo aký dôvod chcu uviesť
ved aj keby, stále je tam ta darovacia zmluva a ak bola uzavretá písomne tak nie je čo riešiť, myslím, že pre nich to bude len strata času
niko051
17.03.11,07:56
áno písomne, u notára aj na katastri
eropo
17.03.11,08:17
opakujem potom nie je čo riešiť...darovacia zmluva je pravoplatná ak bola zapísana na katastri, napadnuť to môžu ale kedže už otec nežije bude to len ich slovo proti vášmu
Chobot
17.03.11,08:24
Dobrý deň , otec mi daroval pol domu, ktorý som zrekonštruoval a úplne prerobil a teraz po jeho smrti , to chcú bratia napadnúť. je to možné? čo mám robiť?

Nemusíš nič robiť. Oni zistia, že nič nedosiahnu. Platnosť zmluvy by mohli napadnúť len vo veľmi opodstatnenom prípade, napr. keby bol otec v čase podpisu súdne pozbavený na právne úkony (nesvojprávny). Inak nemajú šancu - to, že sú nespokojní, že nedostali nič, je ich problém.
Eulalia
17.03.11,16:07
Dobrý deň , otec mi daroval pol domu, ktorý som zrekonštruoval a úplne prerobil a teraz po jeho smrti , to chcú bratia napadnúť. je to možné? čo mám robiť?
Nie je to náhodou len nesprávne vyjadrenie? Darovaciu zmluvu Tvoji bratia napadnúť nemôžu. Ale ak náhodou práve prebieha dedičské konanie po otcovi, možno chcú, aby sa tento dar zohľadnil pri vysporiadaní dedičstva.
Petra Nová
18.03.11,17:57
Nie je to náhodou len nesprávne vyjadrenie? Darovaciu zmluvu Tvoji bratia napadnúť nemôžu. Ale ak náhodou práve prebieha dedičské konanie po otcovi, možno chcú, aby sa tento dar zohľadnil pri vysporiadaní dedičstva.
To je jedna z možností, ak v dedičstve po otcovi zostal dostatočne veľký majetok, aby bolo z čoho hodnotu daru odpočítať. Druhá možnosť je, aby dedičia v dedičskom konaní namietali platnosť darovacej zmluvy. V následnom súdnom konaní by potom museli úspešne preukázať jej absolútnu neplatnosť, napr. z dôvodov uvedených v § 37 až 39 Obč. zák.. Alebo tiež sa dovolať relatívnej neplatnosti darovacej zmluvy a v súdnom konaní dôvod tejto neplatnosti preukázať, napr. neplatnosť v dôsledku omylu. Len právo dovolať sa relatívnej neplatnosti darovacej zmluvy by mohlo byť v čase dedičského konania premlčané.
miroslava23
22.03.11,05:02
Prosím Vás,potrebovali by sme radu-po smrti nasho otca,sa polovica domu a pozemok okolo neho rozdelil na 4 casti-matku a a nas 3 surodencov.Druhu polovicu neskor matka zdedila po svokrovcoch.
Pred nedavnom mi zomrel brat-ciastku po nom bude dedit manzelka alebo neplnoleta dcera?
Hlavne potrebujeme vediet ci by majetok po matke,mali narok dedit aj pozostavajuce po bratovi alebo to pojde len medzi dvoch zvysnych surodencov?
Mama by totiz chcela napisat darovaciu zmluvu na cast domu ktora patri jej nam dvom surodencom.
Bude stacit vypisat darovaciu zmluvu podla vzoru ?
V tych clankoch je jeden odstavec "sú oprávnení s nehnuteľnosťami plne disponovať" a "na nehnuteľnostiach neviaznu žiadne záložné práva, akékoľvek iné ťarchy, akékoľvek práva tretích osôb"
Moze to byt takto napisane ked vlastni jednu polovicu a z druhej polovice stvrtinu domu?
Dakujem
ivka70
22.03.11,06:56
Prosím Vás,potrebovali by sme radu-po smrti nasho otca,sa polovica domu a pozemok okolo neho rozdelil na 4 casti-matku a a nas 3 surodencov.Druhu polovicu neskor matka zdedila po svokrovcoch.
Pred nedavnom mi zomrel brat-ciastku po nom bude dedit manzelka alebo neplnoleta dcera?
Hlavne potrebujeme vediet ci by majetok po matke,mali narok dedit aj pozostavajuce po bratovi alebo to pojde len medzi dvoch zvysnych surodencov?
Mama by totiz chcela napisat darovaciu zmluvu na cast domu ktora patri jej nam dvom surodencom.
Bude stacit vypisat darovaciu zmluvu podla vzoru ?
V tych clankoch je jeden odstavec "sú oprávnení s nehnuteľnosťami plne disponovať" a "na nehnuteľnostiach neviaznu žiadne záložné práva, akékoľvek iné ťarchy, akékoľvek práva tretích osôb"
Moze to byt takto napisane ked vlastni jednu polovicu a z druhej polovice stvrtinu domu?
Dakujem

Trochu mam z toho chaos, skusim zacat tym, co mi je jasne:

dedicmi po bratovi su jeho manzelka a dcera.
ak mali majetok v BSM, ten sa najskor rozdeli na jeho a manzelkinu cast a potom predmetom dedicstva je ta jeho polovica, ktoru dedia rovnakym podielom deti a manzelka.

Dedicmi po matke su jej dedi.
Kedze brat uz pri dedeni nezije, prechadza jeho cast dedicstva na jeho dedi, cize dedicom namiesto brata bude jeho dcera.

Mama za svoho zivota moze darovat komukolvek cokolvek, co vlastni, teda aj cast podielu na dome max. vo vyske aky je jej podiel, ak som pochopila, mama je 3/4 vlastnikom. tie 3/4 domu moze darovat cele, moze darovat len 1/2 a 1/4 si ponechat a pod.