adam11
17.03.11,07:52
Dobrý deň,
skúšam sa na Vás obrátiť, či by mi niekto vedel poradiť v nasledovnom probléme. V rokoch 1992-1997 som bol študentom VŠ a popri tom som mal od roku 1993 živnosť. Podľa mne dostupných info som v tom čase nebol povinný platiť odvody. No soc. poisťovňa zistila, že za rok 1995 som mal základ dane vyšší ako minimálna mzda a tvrdí, že som bol povinný platiť poistné od 07/1996 do 06/1997 aj keď som štúdium skončil až 07/1997 a teraz odo mňa tieto platby žiada. Podľa toho čo som však v tom čase vedel ja, poistenec, za ktorého platil poistné štát, nebol v tom čase povinný platiť za seba poistenie. Viem mi niekto z Vás v tejto veci poradiť? Ďakujem.
Andyke
17.03.11,23:18
Sociálna poisťovňa má pravdu. Mal si súbeh – študent + SZČO , ale si prekročil zákonom stanovený príjem, takže povinnosť prihlásiť sa ako SZČO a platiť odvody Ti vznikla.
Prikladám Ti §- y z vtedajšieho platného zákona 274/1994:

§ 14
(1) Poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie sú povinní platiť
a) zamestnanci,
b) samostatne zárobkovo činné osoby,
c) spolupracujúce osoby samostatne zárobkovo činných osôb (ďalej len "spolupracujúce osoby

8) Osoby uvedené v odseku 1 písm. b) a c), ktoré sú zúčastnené na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení už z iného dôvodu, nie sú povinné platiť poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie z výkonu samostatnej zárobkovej činnosti a z činnosti spolupracujúcej osoby, ak ich príjem z tejto činnosti nie je vyšší, ako je výška minimálnej mzdy 17) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie.
(9) Štát platí poistné na nemocenské poistenie za
a) žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl, ak sú nezaopatrenými deťmi 12) a ak nie sú povinní platiť poistné podľa odseku 1 písm. a) až c),

(10) Štát platí poistné na dôchodkové zabezpečenie za
a) žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl, ak sú nezaopatrenými deťmi 12) a ak nie sú povinní platiť poistné podľa odseku 1 písm. a) až c),

§ 18 Oznamovacia povinnosť
(1) Oznamovacou povinnosťou na účely tohto zákona sa rozumie
b) prihlásenie a odhlásenie samostatne zárobkovo činnej osoby a spolupracujúcej osoby samostatne zárobkovo činnou osobou v príslušnej pobočke.

(4) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť sa v pobočke príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu najneskôr do ôsmich dní od vzniku oprávnenia na prevádzkovanie činnosti zakladajúcej účasť na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení a odhlásiť sa v rovnakej lehote od zániku oprávnenia na prevádzkovanie činnosti zakladajúcej účasť na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení. Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná prihlásiť do pobočky príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu aj spolupracujúce osoby, a to do ôsmich dní odo dňa nasledujúceho po dni skutočného začiatku spolupráce tejto osoby, najskôr odo dňa vzniku oprávnenia samostatne zárobkovo činnej osoby na prevádzkovanie činnosti zakladajúcej účasť na nemocenskom poistení a dôchodkovom zabezpečení a odhlásiť ich v rovnakej lehote odo dňa nasledujúceho po skončení spolupráce, najneskôr po zániku tohto oprávnenia.
(5) Oznamovacia povinnosť je splnená aj vtedy, ak sa prihláška alebo odhláška podá v lehote uvedenej v odsekoch 2 a 4 na pošte alebo faxom. Prihlášku alebo odhlášku podanú faxom treba do troch dní odo dňa doručenia potvrdiť písomne.
(7) Prihlásenie a odhlásenie sa musí vykonať na tlačive, ktorého obsah a formu určí Sociálna poisťovňa
§24 Premlčanie poistného
(1)Právo predpísať poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie sa premlčí za desať rokov odo dňa jeho splatnosti.
(2) Právo vymáhať poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné predpísalo.

(3) Ak osoby uvedené v § 14 ods. 1 písm. b) a d) nesplnili oznamovaciu povinnosť uloženú týmto zákonom, právo predpísať poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie sa nepremlčuje.
- - -

A ja už len doplňujem, že si sa mal prihlásiť ako SZČO od 1.7.1996 podľa § 18 (vtedy platného zákona) Nič iného Ti nezostáva, len to zaplatiť. (lebo poistné stále nie je premlčané)
Melnick
18.03.11,02:12
Vyčerpávajúca odpoveď . :):):)