sklenkova
28.12.05,08:11
Skúste poradiť, čo treba robiť ak vykradli kaderníctvo,okrem polície- tam to je. Rozbitá pokladňa,zobraté peniaze, rozsypané prípravky-vyliate...treba niečo DU hlásiť,roztrhané doklady, zničená pokladničná kniha-čo teraz? Ako preukáže zisk, ked začala teraz podnikať (pred 3 mesiacmi)?
sklenkova
28.12.05,07:29
nestretli ste sa nikto s tým ešte,dnes ráno bolo príjemné prebudenie.
Zita5
28.12.05,07:40
Skúste poradiť, čo treba robiť ak vykradli kaderníctvo,okrem polície- tam to je. Rozbitá pokladňa,zobraté peniaze, rozsypané prípravky-vyliate...treba niečo DU hlásiť,roztrhané doklady, zničená pokladničná kniha-čo teraz? Ako preukáže zisk, ked začala teraz podnikať (pred 3 mesiacmi)?


Ak to má poistené , tak treba hlásenie do poisťovne , určite by som porobila nejaké foto zábery . Je nutné zájsť osobne na daňový úrad , povedať správkyni čo sa stalo a spýtať sa ako máte postupovať .Netreba zabudnúť na to , že treba potvrdenie od polície , že tam robili obhliadku . Myslím tým hneď potvrdenie na mieste , ktoré môžu na požiadanie vydať .:confused:
sklenkova
28.12.05,17:22
práveže na DU jej povedali, že ona je zodpovedná za doklady podla zákona o účtovníctve, oni s tým nič nemajú,veď má príjmy v peňažnom denníku,FA si musí vyžiadať opisy k tej PK že si ju mala zabezpečiť.Čo sa týka materiálu má si uplatniť stratu-poraďte ako sa to robí.
KEJKA
28.12.05,17:46
DU sa z toho vyzúva, to je typické. Radšej zabezpeč, že v zázname od polície budú aj skutočnosti ohľadne stratenýh dokladov, ERP atp.
Novú knihu ERP si chod dať na DU potvrdiť - budú chcieť vidieť starú.
Záznam z polície treba rozmeniť na drobné akoaj hlásenie na poisťovňu.
Zrejme ide o JU.
Platiteľ DPH z ukradnutého tovaru musí odviesť DPH -o DPH navýši výšku škody uplatnenej voči poisťovni. Škoda nude nedaňový výdavok, pokiaľ nebude záznam o neznámom pachateľovi.
Je toho eľa - v zásade treba dokumentovať a dokumentovať.
Chýbajúce tržby - treba nasimlovať peňaťný denník, ten sa má viesť priebežne.
Zo zvyškov knihy ERP, roztrhaných dokladov treba zachrániť čo sa dá....
zničená pokladňa - ak sa dá prečítať fiskalny modul o celkových tržbách - treba o tom urobiť zápis
Ukradnuté peniaze - musí to korešpondovať s peňažným denníkom - treba dať do škôd uplatnených voči poisťovni.
ondrejvla
28.12.05,17:46
práveže na DU jej povedali, že ona je zodpovedná za doklady podla zákona o účtovníctve, oni s tým nič nemajú,veď má príjmy v peňažnom denníku,FA si musí vyžiadať opisy k tej PK že si ju mala zabezpečiť.Čo sa týka materiálu má si uplatniť stratu-poraďte ako sa to robí.

Uplatniť stratu - asi tým mysleli od poisťovne, pokús sa zachrániť z knihy ERP tržby a prepísať ich, aby ich mohla zúčtovať, ak to bude možné. Som prekvapená, že všetky doklady mala v prevádzke, zvyčajne si ich každý drží doma. Tak len žiadať originály faktúr, horšie to bude s bločkami, tie sa asi nebudú dať vystaviť duplicitne. Ak má potvrdenky z nákupov, v nákladoch to už má, teda ak nie sú zničené, príjmy ak si ich už mala zaúčtované - tak by som pre DÚ dokladovala podklady z účtovníctva, prehlásením zodp.účtovníka, že tieto doklady súhlasia s originálmi, ktoré boli zničené pri krádeži. Mala som skúsenosť, ako sa vytešovala kontrola, že neboli doklady a mohla vyrubiť pokutu, lenže v tomto prípade neboli ani podklady z účtovníctva, a kontrola to nielen že neuznala podľa zápisov z polície, ale navyše vyrubila pokutu za to, že nebolo mesačne vedené v účtovníctve.
Držím palce, nech nájdeš čím viac dokladov a podkladov.
va1ke
28.12.05,17:54
No čo sa týka dokladov tak RP by mala robiť kópie dokladov, tam zistí denné tržby. Ak je pokladničná kniha zničená zaobstará si novú a spíše si tam denné tržby podľa kópii dokladov. Ak niečo kupovala na faktúry vie si vyžiadať aj kópie faktúr od dodávateľov.V prípade daňovej kontroly preukáže sa potvrdení od polície. Musí si urobiť inventúru skladu aby vedela čo všetko jej ukradli. A ak je poistená tak si škodu uplatní na poisťovni. Spíše škodu a v poisťovni vypíše tlačivo na ohlásenie škody.
sklenkova
28.12.05,18:12
jej chýbajú iba dve FA čo jej doniesli tovar a čo platila 21. nájom,to sa dá zohnať,tržby má v programe,len nebude mať tú nešťastnú PK,lebo je samá farba a šampón a tých pár dokladov čo kupovala oželie.Že tam nechala peniaze je jej chyba a technik povedal,že možno vytiahne údaje z pokladne.
Ale tá strata to sa robí vraj v DP-kde sa to vyčísluje,veď nepôjde do mínusu.
Poraďte mi ešte prosím,ten tovar je napísaný aj v sklade,teraz musí napísať výdajku,ale dôvod-zničenie?
va1ke
28.12.05,18:17
Nech urobí správu o škode a na zákade nej výdajku materiálu zo skladu a dôvod, škoda zavinená neznámym páchateľom. To bude super ak technik vytiahne údaje z pokladne. tú zničenú PK nech si nechá ako dôkaz. Dôležité je aby vedela preukázať tržby.
KEJKA
28.12.05,18:20
výdajka - tovar zo skladu, áno dôvod zničenie pri krádeži
výdavkovy pkl. doklad - ukradnutá hotovosť.
Musí ísť o položky zhodné s policajným záznamom.DP - tam sa to neuvádza, ved bude mať peňaný denník, tak ako som písala vyššie - uplaatnenú škodu voči poisťovni si dá do výdavkov neovpl. základ dane, potom ak jej príde náhrada od poisťovne tak si to uplatní.
Škodu si môže uplatniť v roku, ked bude mať platné povrdenie o neznámom páchateľovi. Ak vykáže stratu - mínusový základ dane, tak si tu stratu vyčísli na riadkov v DP. Podobne ako zisk.
Stratu si umorí zo zsku v nasl. roku.
sklenkova
28.12.05,18:37
takže,tento rok to dá do os. spotreby a na budúci aj ak ho nechytia si to dá ako daňový výdavok.Do minusu nepôjde.A čo tá RP,na začiatku ju dala do výdavkov a teraz to treba prerobiť?
KEJKA
28.12.05,19:59
takže,tento rok to dá do os. spotreby a na budúci aj ak ho nechytia si to dá ako daňový výdavok.Do minusu nepôjde.A čo tá RP,na začiatku ju dala do výdavkov a teraz to treba prerobiť?
ERP pokladnica ako výdavok do 30 tis. Sk - ak to uplatní voči poisťovní tak a dostane náhradu - /možno/, bude mať vyšší ZD v budúcom roku. Predpokladám totiž, že tú náhradu nedostane tento rok.
Ale neznižovala by som réžiu, ved tú ERP využívala. Len tie výdavky na materiál zo skladu - kedže nebol použitý a faktúra zrejme zaplatená bola, čiže ten materiál má vo výdavkoch, pričom bol na sklade. V tomto prípade by som dala mínus réžia a plus škoda voči poisťovni. Ved aj tržby zostanú v ZD, hoci časť hotovosti bola ukradnutá.
Jednoducho - tak ako som písala vyššie treba to rozmeniť na drobné - pouvažovať nad každou položkou v polic. zázname a v hlásení voči poisťovni.
sklenkova
29.12.05,14:35
je to "smiešne!" páchatelov už majú,zachytila ich kamera z banky (vedla je asi 5 bánk)a prihlásil sa aj starý pán čo ich videl,vraj sa bál zavolať policajtov.
Tá moja neporiadnica má také šťastie,pretože hoci jej doklady, nožnice poničili a PK hraje všetkými farbami,tá koza tam dáva do obálky peniaze a oni tú obálku nezobrali,ostala v PK síce farebná ale v banke jej to vymenili a to tam mala 18000,- takže to vlastne rozbili a odniesli si len nejakých 1000 korún lebo všetci si peniazeberú, len mladá ich odnáša do banky po väčších sumách
va1ke
29.12.05,16:05
no tak to mala šťastie v nešťastí.
KEJKA
29.12.05,17:27
fajn, to je zrejme šťastie. Tým pádom sa nejedná o neznámeho páchateľa a vyčíslená škoda, ak to poisťovňa neuzná, sa nebude účtovať na 549, ale na 378-pohľdávka voči páchateľovi.