Matej
28.12.05,09:24
Dôkladne som si preštudoval všetky príspevky na tému "nového leasingu" a stiahol som si aj tabuľku "Leasing v JU" zo sekcie dokumenty, avšak všetky príklady vychádzajú z toho, že v splátkach leasingu je DPH počítaná len z istiny a "úrokov" lesingovky.

Čo však v prípade, že mám na splátkovom kalendári vypočítanú aj DPH z havaríjneho poistného plateného v rámci splátok? Ide aj táto DPH do nákladov ako "prevádzková réžia" alebo sa má uplatniť na odpočet v rámci priznania DPH, keďže sa jedná o DPH zo "služby" a nie z osobného automobilu?

Moja "typická" splátka vyzerá zhruba nasledovne:

Istina: 10615
DPH: 2016,80

Finančná činnosť: 4946,60
DPH: 939,90
Z toho FČ za poistenie PL: 2753

Suma bez DPH: 15561,60
DPH spolu: 2956,70
Suma s DPH na úhradu : 18518,30

Názvy jednotlivých položiek som uviedol presne tak, ako sú nazvané jednotlivé stĺpce splátkového kalendára.

Za radu vám vopred ďakujem.
ALBO
28.12.05,08:48
Je to čudné, že poistné je s DPH. Veď lízingovky poisťujú autá v mene a na účet klienta a potom to nevstupuje do základu dane.
DPH by som si odpočítala, ale zistila by som si prečo je tam to DPH na poistnom.
Matej
28.12.05,09:20
Je to čudné, že poistné je s DPH. Veď lízingovky poisťujú autá v mene a na účet klienta a potom to nevstupuje do základu dane.
DPH by som si odpočítala, ale zistila by som si prečo je tam to DPH na poistnom.
Jedná sa o VB LEASING a možno to súvisí s tým, že oni majú nejakú "hromadnú poistku" dohodnutú s poisťovňou. Nikto ste sa s tým ešte nestretli?
ALBO
28.12.05,11:36
No ja viem, že problém zdaňovania poistného lízingovkami sa objavil asi pred cca 4 rokmi, keď sa do zákona dostalo, že súčasťou základu dane sú aj ostatné náklady napr. aj poistné a lízingovky hľadali cestu ako uzavrieť poistku aby to poistné nenavyšovalo o DPH. No a pokiaľ viem, tak nenavyšujú. Možno iní majú iné skúsenosti.
boitana
28.12.05,15:08
aj ja mam taku zmluvu z roku 2004,lenze ja uctujem v PU a tam je cena za havarijne poistenie zahrnuta do financnej cinosti aj s DPH a je to len rekalitulacne vycislene ,, z toho poistne "čizeFĆ je navysene o DPH-z poistného