Kačena I.
28.12.05,09:24
Do konca marca 2005 doručila na DÚ oznámenie podľa §17, ods.17 zákona 595/2003 o nezahrňovaní kurzových rozdielov vznikajúcich v účtovníctve z dôvodu nezrealizovaného inkasa. Uvedené oznámenie platilo pre rok 2004. Ak nepošlem oznámenie DU do konca roka 2005 o ukončení neuplatňovania KR, platí to aj pre rok 2005, resp. pôvodne oznámenie platí až do obdobia, kým neoznámim DU ukončenie uplatňovania?
Jana Acsová
28.12.05,09:06
Znenie § 17 ods. 17 ZDP:

(17) Ak daňovník pred začatím zdaňovacieho obdobia doručí správcovi oznámenie o nezahrnovaní kurzových rozdielov vznikajúcich v účtovníctve z dôvodu nezrealizovaného inkasa pohľadávok alebo neuhradených platieb záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, do základu dane v období, v ktorom o nich účtuje, zahrnú sa tieto rozdiely do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k inkasu pohľadávky alebo platbe záväzku. V zdaňovacom období, v ktorom tento daňovník doručí správcovi dane oznámenie o ukončení nezahrnovania týchto kurzových rozdielov do základu dane, zahrnie do základu dane aj kurzové rozdiely vyčíslené v účtovníctve, nezahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.

Podľa výkladu, s ktorým som sa stretla platí, že v prípade, že raz doručíte správcovi dane oznámenie o nezahrňovaní kurzových rozdielov do základu dane v zákonnej lehote, platí to až do odvolania. Nie je potrebné viac tento postup DÚ oznamovať. Oznámi sa iba prípadná zmena t.j. rozhodnutie daňového subjektu o zahrňovaní KR do daňového základu. Ak ste oznámili svoj postup DÚ pre rok 2004 (podľa § 52 ods. 39), nie je potrebné ďalšie oznámenia až do doby zmeny postupu.
KEJKA
28.12.05,18:34
Na školení - prepáč AVO, budem oponovať - nám zdôrazňovali, že treba toto oznámenie o nezahrňovani KR...... poslať na DÚ do konca roka pre rok 2005 (výnimka podľa prechodných ustanovení) a aj pre rok 2006 (podľa Tebou spominaného §). Ďalej zdôraznili, že takéto oznámenie treba vlastne podať každoročne, keďže každý rok sa dá rozhodnutie meniť.
Mne to zo znenia§17, ods.17 ZDP vyplýva, i ked sa mi to zdá zbytočné, v zýujme daňovníka radšej dva razy a zbytočne ako neskôr mať problém.
DanielaSL
28.12.05,19:15
Súhlasím s Lidou , aj nám to bolo takto na školení vysvetlené.
Jana Acsová
29.12.05,08:02
Na školení - prepáč AVO, budem oponovať - nám zdôrazňovali, že treba toto oznámenie o nezahrňovani KR...... poslať na DÚ do konca roka pre rok 2005 (výnimka podľa prechodných ustanovení) a aj pre rok 2006 (podľa Tebou spominaného §). Ďalej zdôraznili, že takéto oznámenie treba vlastne podať každoročne, keďže každý rok sa dá rozhodnutie meniť.
Mne to zo znenia§17, ods.17 ZDP vyplýva, i ked sa mi to zdá zbytočné, v zýujme daňovníka radšej dva razy a zbytočne ako neskôr mať problém.Aj ja som si to myslela ... a aj sme to vo firmách pre rok 2005 už riešili. Uviedla som výklad, ktorý je odlišný, nakoľko som práve z uvádzaného dôvodu túto vec konzultovala. Bolo by zaujímavé získať oficiálne stanovisko, nakoľko mne to zo znenia uvádzaného § úplne jasné nie je ...
Jana Acsová
29.12.05,08:11
Uvediem dôvody prečo mi to zo znenia § 17 ods. 17 priamo nevyplýva:

Prečo by sme mali oznamovať DÚ ukončenie nezahrňovania KR do ZD, ak by sme im vopred mali oznámiť, že ich zahrňovať v príslušnom zdaňovacom období nebudeme? Ak im máme oznámiť ukončenie zahrňovania KR, tak mám za to, že nezahrňovanie KR do ZD platí od prvého oznámenia až do oznámenia o zmene tejto skutočnosti.

Aj takto sa to v praxi vysvetľuje.
Jana Acsová
29.12.05,08:32
Vzhľadom na nejasnosť problematiky v tomto prípade doporučujem každému subjektu postupovať podľa svojho rozhodnutia ...
Jana Acsová
29.12.05,08:59
FS 5/2005 Usmernenie MF/009465/2005-721. Rozoberá aj § 17 ods. 17:
majamka
05.01.06,17:37
prepačte, že trošku odskočím od temy. Ale prosím neviete mi poradiť ak učtujem kurzové rozdiely v JU /program Alfa/ a k 31.12., može sa mi stať, že mi to navýši stav peňazí v pokladnici. Je to normálne?. Alebo som niekde urobila chybu.
ďakujem za odpoveď.
Janiela
05.01.06,18:41
prepačte, že trošku odskočím od temy. Ale prosím neviete mi poradiť ak učtujem kurzové rozdiely v JU /program Alfa/ a k 31.12., može sa mi stať, že mi to navýši stav peňazí v pokladnici. Je to normálne?. Alebo som niekde urobila chybu.
ďakujem za odpoveď.

Kurzové rozdiely rieš cez nepeňažné operácie, t.j. interné doklady.
KEJKA
05.01.06,18:42
prepačte, že trošku odskočím od temy. Ale prosím neviete mi poradiť ak učtujem kurzové rozdiely v JU /program Alfa/ a k 31.12., može sa mi stať, že mi to navýši stav peňazí v pokladnici. Je to normálne?. Alebo som niekde urobila chybu.
ďakujem za odpoveď.
navýšiť ti môže len valutovú pokladnicu prepočítanú na Sk,. inak nie.
Tweety
05.01.06,18:49
navýšiť ti môže len valutovú pokladnicu prepočítanú na Sk,. inak nie.
To by sme sa mali dobre, keby nám automaticky narástli korunky v SK. To by bola jedna radosť pri účtovaní KR.:) ;) :) :) :p
Jana Acsová
13.01.06,17:01
prepačte, že trošku odskočím od temy. Ale prosím neviete mi poradiť ak učtujem kurzové rozdiely v JU /program Alfa/ a k 31.12., može sa mi stať, že mi to navýši stav peňazí v pokladnici. Je to normálne?. Alebo som niekde urobila chybu.
Neurobili ste chybu. Je to normálne. Stav peňazí v pokladnici vyjadrený v Sk musí zodpovedať kurzu príslušnej meny ku dňu zostávenia účtovnej závierky, t.j. v prípade kurzového rozdielu sa jedná o peňažnú operáciu. K 31.12.2005 budete mať stav valutovej pokladne nasledovný:
mena x kurz 31.12. = stav hotovosti v cudzej mene
Rovnako by to bolo v prípade devízového účtu.
Podľa postupov účtovania sa kurzové rozdiely zaúčtujú ako posledné položky pred vyčíslením súčtov príjmov a výdavkov v hotovosti a na účtoch v bankách.
Jana Acsová
13.01.06,17:04
navýšiť ti môže len valutovú pokladnicu prepočítanú na Sk,. inak nie.
Poznámka pre zadávateľa otázky:

Áno ... zostatok v cudzej mene ostane nezmenený, zmení sa iba jeho vyjadrenie z prepočtu kurzom k 31.12.2005 (ku dňu zostavenia účtovnej závierky) v slovenských korunách.
Jana Acsová
13.01.06,17:35
Kurzové rozdiely rieš cez nepeňažné operácie, t.j. interné doklady.Tento postup je vylúčený predchádzajúcimi príspevkami ...
Jana Acsová
04.03.06,20:44
Na školení - prepáč AVO, budem oponovať - nám zdôrazňovali, že treba toto oznámenie o nezahrňovani KR...... poslať na DÚ do konca roka pre rok 2005 (výnimka podľa prechodných ustanovení) a aj pre rok 2006 (podľa Tebou spominaného §). Ďalej zdôraznili, že takéto oznámenie treba vlastne podať každoročne, keďže každý rok sa dá rozhodnutie meniť. Po konzultácii na DRSR uvádzam, že bolo potvrdené prezentované stanovisko, že postačuje jedno oznámenie o nezahrňovaní KR do základu dane počnúc zdaňovacím obdobím ... (nie je potrebné ho každoročne obnovovať)

Zároveň mi bolo povedané, že nie je možné, aby na školeniach išli iné informácie, takže oživujem túto tému.
KEJKA
04.03.06,21:21
Po konzultácii na DRSR uvádzam, že bolo potvrdené prezentované stanovisko, že postačuje jedno oznámenie o nezahrňovaní KR do základu dane počnúc zdaňovacím obdobím ... (nie je potrebné ho každoročne obnovovať)

Zároveň mi bolo povedané, že nie je možné, aby na školeniach išli iné informácie, takže oživujem túto tému.
AVO, súhlasím, ale nech si to každý aspoň telefonicky odobrí u svojho správcu dane.
petovsan
04.03.06,22:24
AVO, súhlasím, ale nech si to každý aspoň telefonicky odobrí u svojho správcu dane.
Tento problém som konzultovala cez správkyňu DÚ v TN ešte v 01/2006 a jednoznačne mi bolo povedané, že pokiaľ nové oznámenie nedoručíme aj pre r.2006, to pôvodné v tomto roku nebudú brať vôbec do úvahy, t.j. platilo iba pre r.2005. Tu si každý robí, čo chce a my sa v tom máme vyznať.
Jana Acsová
05.03.06,08:36
Tento problém som konzultovala cez správkyňu DÚ v TN ešte v 01/2006 a jednoznačne mi bolo povedané, že pokiaľ nové oznámenie nedoručíme aj pre r.2006, to pôvodné v tomto roku nebudú brať vôbec do úvahy, t.j. platilo iba pre r.2005. Tu si každý robí, čo chce a my sa v tom máme vyznať.No mám za to, že možno kvôli štylizácii listu by mohli robiť drahoty a preto uvádzam text, ktorý je vhodný:
Oznamujeme Vám, že počnúc zdaňovacím obdobím kalendárneho roka 2006 nebudeme zahrňovať kurzové rozdiely vzniknuté z nerealizovaného inkasa ... atď. T.j. aby to nebolo možné viazať na jedno zdaňovacie obdobie.

Takéto sú výklady MF SR prezentované aj DR SR.

Ešte upozorním, že termín pre rok 2006 bol do 31.12.2005.
Italiana
13.03.06,08:10
Ahojte poraďáci!
Ako si vysvetľujete v § 17 ods. 17 zákona o dani z príjmu koniec poslednej vety: "...zahrnie do základu dane aj kurzové rozdiely vyčíslené v účtovníctve, nezahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích odbdobiach."?
Tým oznámením daňovému úradu len odsúvam zahrnutie kurzových rozdielov do základu dane? Keď sa napríklad pohľadávka uhradí po štyroch rokoch a firma si na základe oznámenia nezahrňovala kurzové rozdiely do základu dane, musí ich potom VŠETKY ? z každého predchádzajúceho roka? zahrnúť do základu dane v jednom roku naraz ?
Lila
13.03.06,14:29
Kurz. rozdiely zahrniete do základu dane v DP až po zaplatení.

T.z. ak ste dali oznámenie na DÚ podĺa §17 za r.2004 i za r. 2005 a napr. v r. 2006
Vám príde platba za Vašu pohľadávku, tak všetky kurzové rozdiely týkajúce sa tejto DF , ktoré ste mali v DP v r. 2004 a v r. 2005 po ocenení kurzom NBS k 31.12. ako pripočitateľnú resp. odpočitateľnú položku, musia Vám v r. 2006 /t.j. keď Vám boli uhradené/ navýšiť resp. ponížiť Váš daň. základ.

Laicky povedané, ak ste v r. 2004 mali po ocenení pohľadávky k 31.12. kurz. zisk 5000 Sk a v r. 2005 kurzový zisk 1000 Sk- to boli dočasne odpočitateľné položky v DP, tak v r. 2006 musíte svoj základ dane navýšiť o 6000 Sk.
Italiana
13.03.06,18:33
Ďakujem za odpoveď, takže som to pochopila správne.