eevvaa
17.03.11,09:56
Daňovými výdavkami sú v zmysle § 19 ods. 2 písm. d) aj cestovné náhrady, na ktoré vzniká nárok podľa zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách. Ten upravuje aj poskytovanie cestovných náhrad aj osobám definovaným v § 1 ods. 2 písm. c) tohto zákona. Zaujímalo by ma, komu je možné vyplatiť cestovné náhrady práve v zmysle tohto ustanovenia. Konkrétnejšie, aká osoba, nie je v právnom vzťahu s právnickou osobou a pritom plní úlohy pre túto osobu. Aká forma dohody je potrebná aby bolo naplnené toto ustanovenie.
V odkaze pod čiarou sa uvádza ako príklad právneho vzťahu, vzťah založený podľa § 536 až § 576 Obchodného zákonníka (Zmluva o dielo až Mandátna zmluva). Tento príklad nezahrňuje zmluvný vzťah na základe § 577 Obch.zákonníka t.j. Komisionársku zmluvu. Potrebujem zistiť či vzniká nárok na cestovné náhrady v zmysle zákona 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách aj komisionárovi vykonávajúcemu úlohy pre komitenta.
Dúfam, že to nie je celkom mimo témy, inú vhodnejšiu som nenašiel (možno na drakovi) Z daňového riaditeľstva mi odpovedali, že sa mám s týmto dopytom obrátiť na MPSVR SR. Vďaka