Amonet
28.12.05,08:42
Ahojte.
Mám sro kde som zamestnaná. Vo februári mi narodí bábätko. Pracujem doma, tak, by som nepotrebovala odísť na materskú dovolenku. Vie mi niekto poradit ako by som mohla vynechať SP?
Musím odísť na materskú alebo nie?
Najlepšie by bolo keby som len dostala RP popri zamestnaní. Aj tak by som dostala materskú len tú istú sumu lebo mám minimálnu mzdu.
Má niekto nápad?
Ďakujem
Amonet
ajobs
28.12.05,14:56
Ahojte.
Mám sro kde som zamestnaná. Vo februári mi narodí bábätko. Pracujem doma, tak, by som nepotrebovala odísť na materskú dovolenku. Vie mi niekto poradit ako by som mohla vynechať SP?
Musím odísť na materskú alebo nie?
Najlepšie by bolo keby som len dostala RP popri zamestnaní. Aj tak by som dostala materskú len tú istú sumu lebo mám minimálnu mzdu.
Má niekto nápad?
Ďakujem
Amonet

Napíš podrobnosti, ako dlho si vo svojej s.r.o. zamestnaná, resp. či máš dobrovoľné nemocenské poistenie aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch ?
Ak máš TP vo februári, tak asi už v januári by si mala byť na MD ??
Amonet
30.12.05,12:10
Od apríla 2003 som bola dobrovolný platiteľ (platila som minimum) až do augusta 2005 keď som založila sro a som tam zamestnaná. Mám tam minimálnu mzdu.
Budúci týždeň by som mala odýsť na MD. Ale chcela by som to vynechať, keby to bolo možné. :o
kaplanka
30.12.05,19:13
Neviem aké sú pravidlá pri sročke ale keď budeš na materskej a budeš zároveň pracovať tak materskú nestratíš. A budeš mať peniaze naviac.
Zita4
30.12.05,19:26
Neviem aké sú pravidlá pri sročke ale keď budeš na materskej a budeš zároveň pracovať tak materskú nestratíš. A budeš mať peniaze naviac.
Pomýlila si si materské s rodičovským príspevkom.
1. Materské dostáva matka, ktorá bola min. 270 dní nemocensky poistená najneskôr 6 týždňov pred predpokladaným pôrodom a spravidla po dobu 28 (prípadne 37 týždňov) v zmysle zákona o sociálnom poistení.
2. Rodičovský príspevok dostáva jeden z rodičov po skončení materskej dovolenky do 3 rokov veku dieťaťa. V tomto prípade môže rodič pracovať, a ak dieťa neumiestni do materskej školy, rodičovský príspevok dostáva naďalej.
Maya1
31.12.05,10:43
Ak pôjdeš na MD, tak soc. poistenie za teba bude platiť štát, rovnako aj starobné poistenie. Otázkou je, či sro vie fungovať bez teba. Prišla by si o min. mzdu a získala by si teda okrem rodičovského príspevku, čo aj tak, že budeš oslobodená od povinnosti platiť odvody. A do sro sa môžeš vrátiť po skončení MD.
PS: MD je obdobie, ktoré sa nedá ničím nahradiť. Uži si to.
ajobs
01.01.06,18:01
Od apríla 2003 som bola dobrovolný platiteľ (platila som minimum) až do augusta 2005 keď som založila sro a som tam zamestnaná. Mám tam minimálnu mzdu.
Budúci týždeň by som mala odýsť na MD. Ale chcela by som to vynechať, keby to bolo možné. :o

Ak si bola aspoň 270 dní nemocensky poistená v posledných 2 rokoch (či už ako zamestnanec, alebo ako dobrovoľný platca), potom si v pondelok 2.januára 2006 (ZAJTRA) zober 1 deň neplatené voľno, a po tomto voľne si na zvyšné dni (neviem, kedy nastupuješ na MD ????) daj mzdu v prepočte na 1 deň 766 Sk. Čiže ak budeš robiť od utorka do štvrtka (3.1.-5.1.), bude tvoja mzda 766 Sk*3 dni=2298 Sk. Dosiahneš tak maximálne materské okolo 13.000 Sk.:eek: :) :)
gita
09.01.06,07:32
Ako je to s nezamestnanou rodickou? Predpokladaný pôrod je koncom januára, nemá nárok na materskú?, má nárok na rodičovský príspevok po narodení dieťaťa?
Zita4
09.01.06,07:38
Ako je to s nezamestnanou rodickou? Predpokladaný pôrod je koncom januára, nemá nárok na materskú?, má nárok na rodičovský príspevok po narodení dieťaťa?
Ak nebola nemocensky poistená aspoň 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom, nevznikne jej nárok na materské, ale od dátumu narodenia dieťaťa má nárok na rodičovský príspevok.
tanti
09.01.06,13:21
Mam jednu otazocku...
Oplati sa nezamestnanej osobe, ktora nesplnila podmienku 270 dni na matersku a bude teda dostavat rodicovsky prispevok ist na zivnost a zacat si platit dobrovolne nemocenske (je asi v 2.mesiaci tehotenstva).Ak bude mat prijem zo zivnosti aj pocas MD chcem vediet, ci pride o rodicovsky prispevok alebo kedy by mala narok na matersku? Dakujem
ajobs
09.01.06,14:47
Mam jednu otazocku...
Oplati sa nezamestnanej osobe, ktora nesplnila podmienku 270 dni na matersku a bude teda dostavat rodicovsky prispevok ist na zivnost a zacat si platit dobrovolne nemocenske (je asi v 2.mesiaci tehotenstva).Ak bude mat prijem zo zivnosti aj pocas MD chcem vediet, ci pride o rodicovsky prispevok alebo kedy by mala narok na matersku? Dakujem

Ísť na živnosť len kvôli materskému nie je dobrý nápad, a to či budeš dostávať materské závisí od počtu dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch (musí ich byť aspoň 270 ). Keďže si už v 2.MT, iba z dobrovoľného nemocenského poistenia nebudeš mať nárok na materské, ale ak si predtým pracovala (v období 2 rokov pred dátumom nástupu na MD), budeš mať nárok na materské, výška je 55% VZ.
Napíš podrobnejšie, či si bola predtým nemocensky poistená ????
tanti
09.01.06,15:51
dakujem pekne.Nejde o mna, ale myslim, ze ta osoba nebola zamestnana ani si za posledne 2 roky dobrovolne neplatila poistne.Vlastne islo o to, ze by si chcela este popri tom ako bude na materskej resp. prispevku privyrabat zivnostou.Uz som sa dozvedela, ze narok na matersku aj prispevok ma aj popri zivnosti, ale velmi pekne dakujem!Pekny vecer
ajobs
09.01.06,16:19
dakujem pekne.Nejde o mna, ale myslim, ze ta osoba nebola zamestnana ani si za posledne 2 roky dobrovolne neplatila poistne.Vlastne islo o to, ze by si chcela este popri tom ako bude na materskej resp. prispevku privyrabat zivnostou.Uz som sa dozvedela, ze narok na matersku aj prispevok ma aj popri zivnosti, ale velmi pekne dakujem!Pekny vecer

Živnosť samozrejme môže mať a nebude to mať vplyv na jej - upresním -nie materské, ale rodičovský príspevok.