erpanet
17.03.11,15:28
dobrý deň,

mám valutovú pokladnicu CZK, ktorú mám dotovanú od konateľa formou pôžičky. zaujímalo by ma nasledovné:
- na prepočet použijem kurz ECB ku dňu prijatia dotácie?
- ak potom uhrádzam faktúry, aký kurz použijem na výpočet kurzového rozdielu?
- a ak uhrádzam faktúry v deň ich prijatia, vzniká mi vôbec kurzový rozdiel?
- na konci roka sa musí účtovať kurzový rozdiel zostatku k 31.12.?

v problematike valutovej pokladnice som úplný nováčik, tak ďakujem za každú radu :-)
a_je_to
17.03.11,17:14
dobrý deň,

mám valutovú pokladnicu CZK, ktorú mám dotovanú od konateľa formou pôžičky. zaujímalo by ma nasledovné:
- na prepočet použijem kurz ECB ku dňu prijatia dotácie? Áno, presne podľa § 24/3 ... tretia veta ZoÚ
- ak potom uhrádzam faktúry, aký kurz použijem na výpočet kurzového rozdielu? Ak Ti to program nerobí automaticky, tak musíš oceniť došlú faktúru v € kurzom ECB a uhradiť cudzou menou v kurze, ktorým bola ocenená pri vklade do valutovej pokladne /§25/1/c/1/. Je to dvojzložkový kurzový rozdiel, prvá zložka je kurzový rozdiel ECB pri vzniku a zániku záväzku, druhá zložka je kurzový rozdiel medzi pevným kurzom valuty a kurzom pri zániku záväzku.
- a ak uhrádzam faktúry v deň ich prijatia, vzniká mi vôbec kurzový rozdiel? Ten prvý nie, lebo vznik aj zánik záväzk je v ten istý deň, ale ten druhý áno - medzi zánikom záväzku a pevným kurzom valuty.
- na konci roka sa musí účtovať kurzový rozdiel zostatku k 31.12.? Áno, valuta sa musí preceniť ku dňu závierky kurzom podľa § 24/2/b

v problematike valutovej pokladnice som úplný nováčik, tak ďakujem za každú radu :-)

Valuta môže byť ocenená pevným kurzom /fifo/, alebo váženým priemerom, ak bolo pokladničných príjmov viac. Ako začiatočník si pozri uvedené § 24 a 25 ZoÚ.
Siporka
17.03.11,19:08
Ahojte,
prosím poradte, val. pokl. mi vyšla strata, viem, že treba účtovať do PD ako prev. režia. Ale neviem, či treba k tomu použiť ID /nepeňažný/ alebo VPD?