72peter
17.03.11,17:47
Ahojte poradaci.

Chcem sa opytat, ked som vyhral minuly rok 22000 eur v kurzovom tipovani na jeden tiket v stavkovej kancelarii, musim podat danove priznanie?

Pípadne keď vyhram v lotte, zdanuju za tieto vyhry?

Diky
petra:-)
17.03.11,18:44
§ 8
Ostatné príjmy
(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä:
i) výhry v lotériách a iných podobných hrách a výhry z reklamných súťaží a žrebovaní,

§ 43
Daň vyberaná zrážkou
(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o:
c) peňažnú výhru v lotériách a iných podobných hrách a peňažnú výhru z reklamných súťaží a žrebovaní [§ 8 ods. 1 písm. i)] okrem výhier oslobodených od dane podľa § 9,

§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(2) Od dane sú oslobodené aj:
l) výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov, 56) a obdobné výhry zo zahraničia.

Z uvedených ustanovení zákona mi vychádza, že ak Vaša výhra podliehala zdaneniu podľa §8 ods.1 písm.i, bola v zmysle §43 zdanená pri zdroji (t.j. zrážku dane vykonal vyplácajúci subjekt). Ak nie, pôjde zrejme o výhru oslobodenú od dane podľa § 9.