RandP
17.03.11,18:12
ja som urceny za vinnika pretoze som sposobil dopravnu nehodu.Dnes som isiel kvoli vodicskemu preukazu na policiu pretoze mi ho zadrzali, tam som sa dozvedel
ze poistovna nepreplatila pokodenemu celu skodu a poskodeny si ziada nahradu a chce to riesit cez sud. On mi zatial nedal nic vediet, pritom sme si telefonne cisla vymenili...takisto by som nemal prolem s preplatenim ak by mi dal nejaky doklad.Nechce si dotycny len privirobyt?ako je mozne ze poistovna nepreplatila poistku? mam kooperativu.
misoft
17.03.11,17:27
Pokiaľ si bol Políciou určený ako vinník DN, poškodenie svojho vozidla si môžeš dať uhradiť svojim havarijným poistením (ak ho máš) po odčítaní amortizácie a spoluúčasti. Ostatok si doplatíš z vlastného. Škoda na cudzom vozidle bude poškodenému uhradená z tvojho PZP, taktiež po odčítaní amortizácie a spoluúčasti. Poškodený má plné právo od teba vyžadovať zvyšok. Toto ti však už bude zohľadnené znížením bonusu (ak nejaký si mal). To, čo budeš musieť doplatiť poškodenému ti žiadna poisťovňa nepreplatí - ide to opäť z tvojho vrecka. Na druhej strane však máš ty, ako platiteľ, možnosť žiadať od poškodeného všetky relevantné doklady o zaplatení (môžeš to formulovať aj písomne a doručiť mu to doporučenou poštou)- inak jeho žiadosť by sa mohla považovať za podvod, prípadne vydieranie.
upchpp
17.03.11,17:27
poisťovna nepreplatí vyčíslenú škodu ale škoda mínus amortizácia vozidla. takže u staršieho vozidla vyplatí sumu nižšiu ako vyčíslená škoda.
na súde neuspeje, lebo vinný v zmysle zákona ak si platí zákonnú poistku (PZP), škodu za neho hradí poisťovňa.
jelalim
17.03.11,17:43
Pokiaľ si bol Políciou určený ako vinník DN, poškodenie svojho vozidla si môžeš dať uhradiť svojim havarijným poistením (ak ho máš) po odčítaní amortizácie a spoluúčasti. Ostatok si doplatíš z vlastného. Škoda na cudzom vozidle bude poškodenému uhradená z tvojho PZP, taktiež po odčítaní amortizácie a spoluúčasti. Poškodený má plné právo od teba vyžadovať zvyšok. Toto ti však už bude zohľadnené znížením bonusu (ak nejaký si mal). To, čo budeš musieť doplatiť poškodenému ti žiadna poisťovňa nepreplatí - ide to opäť z tvojho vrecka. Na druhej strane však máš ty, ako platiteľ, možnosť žiadať od poškodeného všetky relevantné doklady o zaplatení (môžeš to formulovať aj písomne a doručiť mu to doporučenou poštou)- inak jeho žiadosť by sa mohla považovať za podvod, prípadne vydieranie.

Váš príspevok je plný nepresností a zakladá sa na Vaších domnienkach.
napr. pri havarijnom poistení poisťovňa uhrádza vždy cenu nových dielov. Klient platí iba dohodnutú spoluúčasť. Amortizácia tu neexistuje.

Pri PZP zas neexistuje spoluúčasť ak nebola vyslovne dohodnutá v poistnej zmluve (takto to rieši iba Allianz, prvá poistná udalosť je ale vždy bez spoluúčasti.)

ďalej píšete že "To, čo budeš musieť doplatiť poškodenému ti žiadna poisťovňa nepreplatí". S tým sa nedá vôbec súhlasiť, ak nie ste práve vy sudca, ktorý bude viesť spor s vinníkom. Vinník je poistený a nebude musieť platiť nič, ak by tak nerozhodol súd.

Samozrejme môže, ale prečo by to robil, keď je poistený? A prečo by sa poškodený súdil s vinníkom, keď on je voči škodám poistený? Je veľmi pravdepodobné, že súd by sa skončil tak, že by súd rozhodol, že vinník je vinný a škoda má byť uhradená v zmysle zákona s vinníkovej poistky.

Chyba je niekde inde... Zákon pri PZP povolil, uhrádzať skutočnú škodu - t.j. účtovať amortizáciu.
bubkoch
17.03.11,18:18
Pokiaľ si bol Políciou určený ako vinník DN, poškodenie svojho vozidla si môžeš dať uhradiť svojim havarijným poistením (ak ho máš) po odčítaní amortizácie a spoluúčasti. Ostatok si doplatíš z vlastného. Škoda na cudzom vozidle bude poškodenému uhradená z tvojho PZP, taktiež po odčítaní amortizácie a spoluúčasti. Poškodený má plné právo od teba vyžadovať zvyšok. Toto ti však už bude zohľadnené znížením bonusu (ak nejaký si mal). To, čo budeš musieť doplatiť poškodenému ti žiadna poisťovňa nepreplatí - ide to opäť z tvojho vrecka. Na druhej strane však máš ty, ako platiteľ, možnosť žiadať od poškodeného všetky relevantné doklady o zaplatení (môžeš to formulovať aj písomne a doručiť mu to doporučenou poštou)- inak jeho žiadosť by sa mohla považovať za podvod, prípadne vydieranie.

samozrejme ze vinnik nebude musiet nic doplacat zo svojho ... je poisteny, a ak si splnil vsetky zakonne povinnosti (nahlasenie skody, nulovy alkohol, ziadne dlzne poistne), moze kludne spat, viac s nehodou a skodou nema nic spolocne, ...
poskodeny, ak preukaze ze mu vznikla vyssia skoda ako dostal od poistovne, moze sa sudit, moze dokonca zalovat vinnika (aj ked zákon o PZP mu dáva moznost zalovat priamo poistovnu vinníka), ale ten moze nadalej kludne spat, nic mu nehrozi ani len omylom, akukolvek skodu priznanu sudom nad ramec plnenia poistovne zaplati opat len poistovna ...
no a tá posledna veta ... vinnik skutocne nema najmensi dovod zaoberat sa akymikolvek poziadavkami poskodeneho ...
RandP
17.03.11,18:20
lenze tu sa jedna o feliciu r.v.1999 ktora je uz na ceste do srotu a poskodeny mal octaviu r.v.2010
misoft
17.03.11,22:11
Pripúšťam, že som sa možno nepresne vyjadril. Dôvodom asi je to, že za 30 rokov som mal len jednu poistnú udalosť, keď mi autobus pri cúvaní na parkovisku "rozpáral " bok auta, lenže to bolo už dávno (1979) a auto aj tak ukončilo svoj "motoristický" život v šrote po koróznom infarkte :D. Odvtedy som (ako sprostý) len platili a platil, ale nič som nezobral.
preboha
21.06.11,15:10
Pokiaľ si bol Políciou určený ako vinník DN, poškodenie svojho vozidla si môžeš dať uhradiť svojim havarijným poistením (ak ho máš) po odčítaní amortizácie a spoluúčasti. Ostatok si doplatíš z vlastného. Škoda na cudzom vozidle bude poškodenému uhradená z tvojho PZP, taktiež po odčítaní amortizácie a spoluúčasti. Poškodený má plné právo od teba vyžadovať zvyšok. Toto ti však už bude zohľadnené znížením bonusu (ak nejaký si mal). To, čo budeš musieť doplatiť poškodenému ti žiadna poisťovňa nepreplatí - ide to opäť z tvojho vrecka. Na druhej strane však máš ty, ako platiteľ, možnosť žiadať od poškodeného všetky relevantné doklady o zaplatení (môžeš to formulovať aj písomne a doručiť mu to doporučenou poštou)- inak jeho žiadosť by sa mohla považovať za podvod, prípadne vydieranie.
celkom slušná teória - akurát že nekorešponduje s aktuálnym právnym stavom......