slavuš
17.03.11,18:44
Poprosila by som o radu, ak mám živnosť na:1.prípravné práce k realiácii stavby
2.dokončovacie staveb.práce pri realizáciiexteriérov a interiérov
3.poskytovanie služieb v poľnohospodárstve a záhradníctve, uplatňuju sa 40% výdavky?Ďakujem
veronikasad
17.03.11,17:52
Poprosila by som o radu, ak mám živnosť na:1.prípravné práce k realiácii stavby
2.dokončovacie staveb.práce pri realizáciiexteriérov a interiérov
3.poskytovanie služieb v poľnohospodárstve a záhradníctve, uplatňuju sa 40% výdavky?Ďakujem
a čo skutočne vykonávaš = faktúruješ ? Ide o rok 2010 alebo 2011 ?
slavuš
17.03.11,18:17
ide o DP za r.2010, a prevažne fakturuje za murarske a staveb.práce
veronikasad
17.03.11,18:22
ide o DP za r.2010, a prevažne fakturuje za murarske a staveb.práce
nie prevažne, ale ak si chce uplatniť 60 % paušál, musí ísť o remeselnú živnosť (výučný list) a fakturovať len takéto práce.
slavuš
17.03.11,18:24
takže 40 % áno, ak je na živnosti napísane že je ohlasovacia, ak to dobre chápem.dik
xiastro
17.03.11,18:37
Poprosila by som o radu, ak mám živnosť na:1.prípravné práce k realiácii stavby
2.dokončovacie staveb.práce pri realizáciiexteriérov a interiérov
3.poskytovanie služieb v poľnohospodárstve a záhradníctve, uplatňuju sa 40% výdavky?Ďakujem

ak je zivnost na to, co je uvedene, potom, ak sa fakturovali murarske prace, tieto prijmy patria do § 8 ZDP a vydavky percentom z prijmov sa uplatnit nemozu. jedna sa o dosahovane prijmy, ktore su nad ramec zivnostenskeho opravnenia.
pri stavebnych pracach, ktore nie su specifikovane, by sa mohli uplatnit vydavky vo vyske 40% z prijmov.
slavuš
17.03.11,19:04
nerozumiem prečo by mali isť do prijmu podľa §8
veronikasad
17.03.11,19:06
ani ja - to by išlo o neoprávnené podnikanie. Ale aj fakturácia ako si uviedla nie je celkom v súlade s jeho ŽL. Ak nemá remeselnú živnosť, murárske práce faktúrovať nemôže.
slavuš
17.03.11,19:16
a ak by fakturoval za pripravne prace k realizacii stavby,alebo dokončovacie staveb.práce bolo by to ok? a tie 40%výdavky môže odpočítať?
xiastro
18.03.11,07:52
§ 8 ZDP presne z dovodu neopravneneho podnikania. faktury mozno vystavovat v sulade s predmetmi podnikania uvedenymi na ZL. moze byt poskodeny objednavatel, ak podnika, nakolko objednavatelove vydavky/naklady su VNZD/NNZD
xiastro
18.03.11,07:54
a ak by fakturoval za pripravne prace k realizacii stavby,alebo dokončovacie staveb.práce bolo by to ok? a tie 40%výdavky môže odpočítať?

ano, vydavky vo vyske 40% z prijmov, ale mozno fakturovat len v rozsahu zivnostenskeho opravnenia. faktury este neboli vystavene, ked teraz sa meni text vo fakturach?