vevsz
17.03.11,19:28
Dobrý deň,

nedávno som sa stala živnostníčkou, ale už pár mesiacov sa mi nedarí zohnať zákazky. Teraz sa mi naskytla možnosť pracovať na dohodu. Nechcem si nič komplikovať a chcem sa opýtať, či podpísaním takejto zmluvy neporuším zákon. Je to vôbec možné takto pracovať ?!

Kam to treba ohlásiť ?! Do októbra by som nemala platiť SP odvody, týmto sa to zmení.

Ďakujem všetkým vopred, ktorí budú ochotný poradiť.
veronikasad
17.03.11,18:32
Dobrý deň,

nedávno som sa stala živnostníčkou, ale už pár mesiacov sa mi nedarí zohnať zákazky. Teraz sa mi naskytla možnosť pracovať na dohodu. Nechcem si nič komplikovať a chcem sa opýtať, či podpísaním takejto zmluvy neporuším zákon. Je to vôbec možné takto pracovať ?!

Kam to treba ohlásiť ?! Do októbra by som nemala platiť SP odvody, týmto sa to zmení.

Ďakujem všetkým vopred, ktorí budú ochotný poradiť.
príjem zo závislej činnosti, do ktorého sa zahrňajú aj dohody v zmysle ZP sa nezahrňa do limitu pre platenie odvodov do SP. Žiaden zákon (ZP) neporušíš, ak dodržíš limit odpracovaných hodín pre jednotlivý druh dohody.
Xanti
17.03.11,19:03
Kam to treba ohlásiť ?! Do októbra by som nemala platiť SP odvody, týmto sa to zmení. Ako si prišla na to, že do oktobra by si nemala platiť odvody do SP?

V oktobri si otvárala živnosť? Alebo ako?
veronikasad
17.03.11,19:04
Žeby to súviselo s posunom termínu na podanie DP ? Vtedy sa povinná registrácia posúva tiež ...
Xanti
17.03.11,19:07
Súhlasím Veronika,
no skôr si myslím, že je to tá deformácia... otvorte si živnosť rok nemusíte platiť odvody do SP.

Namiesto toho aby povedali odvody začnete platiť najskôr od júla po prvom podanom DP. Aj to nie je isté.
vevsz
17.03.11,19:26
Ako si prišla na to, že do oktobra by si nemala platiť odvody do SP?

V oktobri si otvárala živnosť? Alebo ako?

Ano, v októbri som si otvárala živnosť, a rok by som nemusela platiť. Tak sa pýtam, či sa to nezmení ked budem chcieť pracovať na dohodu. Nechcem nič zanedbať. Chcela by som uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti.

Zároveň sa chcem opýtať, či by som mohla pracovať na Dohodu o pracovnej činnosti z dodržaním pracovného času času 10 hodín týždenne a zároveň pracovať na Dohodu o vykonaní práce ? Ten pracovný čas by sa navzájom ovplyvňoval (myslím tak, že by sa to všetko počítalo spolu do 350 hodín, aj tých 10 hodín) ?
Xanti
17.03.11,19:31
Ano, v októbri som si otvárala živnosť, a rok by som nemusela platiť. Tak sa pýtam, či sa to nezmení ked budem chcieť pracovať na dohodu. Nechcem nič zanedbať. Chcela by som uzavrieť dohodu o pracovnej činnosti.

Zároveň sa chcem opýtať, či by som mohla pracovať na Dohodu o pracovnej činnosti z dodržaním pracovného času času 10 hodín týždenne a zároveň pracovať na Dohodu o vykonaní práce ? Ten pracovný čas by sa navzájom ovplyvňoval (myslím tak, že by sa to všetko počítalo spolu do 350 hodín, aj tých 10 hodín) ?
No presne ako som si myslela, odvody do SP sa začínajú platiť od júla. To rok bez odvodov je taký skôr slangový výraz. Aký si mala príjem zo živnosti za rok 2010 ak bol nižší ako 3948,72€ tak odvody nebudeš platiť od júla 2011 ani od oktobra 2011 .

A môžeš pracovať na dohodu, dohoda nemá vplyv na príjem z podnikania a z dohody sa zatial odvody do SP neplatia.
vevsz
17.03.11,19:46
No presne ako som si myslela, odvody do SP sa začínajú platiť od júla. To rok bez odvodov je taký skôr slangový výraz. Aký si mala príjem zo živnosti za rok 2010 ak bol nižší ako 3948,72€ tak odvody nebudeš platiť od júla 2011 ani od oktobra 2011 .

A môžeš pracovať na dohodu, dohoda nemá vplyv na príjem z podnikania a z dohody sa zatial odvody do SP neplatia.

Priateľ mi to tu vyvracia, že rok je rok takže by som vraj nemala platiť, ale pôjdem sa opýtať do SP, nie že by som Vám obom neverila ale radšej si to preverím.

Príjem som mala nižší ako 3948,72€ takže aj tak by som nemala platiť, čomu sa aj teším :)

A dakujem za uistenie, dúfam že si tým nenarobím zbytočné starosti, je to celkom fuška sa v tom všetkom vyznať. Ešte raz dakujem velmi pekne
Xanti
17.03.11,19:48
Priateľ mi to tu vyvracia, že rok je rok takže by som vraj nemala platiť, ale pôjdem sa opýtať do SP, nie že by som Vám obom neverila ale radšej si to preverím. Je priateľ účtovník ale ekonom? Ak nie tak mu odkazujem, nach šúcha nohami pod stolom a je ticho :---:---:---:--- :D:D:D:D

Príjem som mala nižší ako 3948,72€ takže aj tak by som nemala platiť, čomu sa aj teším :) Tak potom odvody do SP budeš platiť až najskôr od 1.7.2012. Záleží od príjmu ako szčo za rok 2011.

A dakujem za uistenie, dúfam že si tým nenarobím zbytočné starosti, je to celkom fuška sa v tom všetkom vyznať. Ešte raz dakujem velmi pekne
No odpovede máš v texte v modrom. A určite môžeš pracovať na dohodu aj ked máš otvorenú živnosť. Môžeš sa aj na TPP zamestnať.