tinkas
17.03.11,20:13
ahojte..prosím Vás ak szčo denne jazdí za prácou do iného mesta ako je mesto podnikanie uvedene v ZL, má narok na stravné - cestovné náhrady?
tinaM
17.03.11,19:24
ahojte..prosím Vás ak szčo denne jazdí za prácou do iného mesta ako je mesto podnikanie uvedene v ZL, má narok na stravné - cestovné náhrady?
V tom inom meste má zriadenú prevádzku?
tinkas
17.03.11,19:28
nie nema....ma len jedno miesto podnikania - trvale bydlisko...ale za pracou denne dochádza do iného mesta, kde pracuje na základe zmluvy o dielo ako živnostnik...
tinaM
17.03.11,19:36
Tak v tom prípade si môže uplatniť.
Ak by mal napr. lekár ambulanciu v inom meste a miesto podnikania na ŽL uvedenú domácu adresu, tak vtedy by som neuplatňovala výdavky na cestovné, lebo sa jedná o cestu do práce.
tinkas
17.03.11,19:51
a čím by som si to mohla podložiť, kedže sa zákone o cestovných náhradach slovíčko "živnostník" vobec nevyskytuje....
tinaM
17.03.11,20:00
a čím by som si to mohla podložiť, kedže sa zákone o cestovných náhradach slovíčko "živnostník" vobec nevyskytuje....
Ak cestuje autom, tak mu budú uznané náklady podľa toho, či sa jedná o súkromné auto, alebo vložené do podnikania.
tinkas
17.03.11,20:05
auto ma vložené do podnikania...ale ide ho vyradiť a tým pádom si bude mocť robiť denne cestovné príkazy na stravné + náhadu 0,183 za 1km za používanie súkromného vozidla?
tinaM
17.03.11,20:07
Áno.
tinkas
18.03.11,05:44
a može si szčo uplatiť stravné formou cestovných náhrad aj ked si neuplatí phm alebo cestovné lístky? čisto len stravne....
ego.mc
18.03.11,05:59
Môže.

"a čím by som si to mohla podložiť, kedže sa zákone o cestovných náhradach slovíčko "živnostník" vobec nevyskytuje...."
ZoDP § 19.
tinkas
20.03.11,13:08
szčo si na určité mesiac v roku nekupil stravné lístky....denne dochádza za prácou mimo miesta podnikania uvedného v ZL...je možné, aby si za tie mesiace, za ktoré si nekupil stravné listky uplatniť cestovného náhrady - len stravné bez phm?
tinkas
20.03.11,18:57
posúvam
GGÓA
21.03.11,08:12
Dobrý deň.
chcela by som sa spýtať:
som živnostník - prepravca a platca DPH. Naftu si dám do nákladov a je také že si môžem dať do nákladov aj nejaké paušálne náklady na diety alebo niečo podobné????
Ďakujem
sybila3
27.03.11,11:33
szčo dochádza za prácou na základe mandátnej zmluvy každý deň, má vypísané aj nejaké cestovné príkazy, nemám takýto prípad viete mi poradiť ako to účtovať. Ide vlastne o to že autá má prenajaté 2 od rodiny, koľko si môže uplaňovať phm a stravné. ďakujem
veronikasad
27.03.11,11:47
Dobrý deň.
chcela by som sa spýtať:
som živnostník - prepravca a platca DPH. Naftu si dám do nákladov a je také že si môžem dať do nákladov aj nejaké paušálne náklady na diety alebo niečo podobné????
Ďakujem
ak pracovná cesta trvá viac ako 5 hod. denne, môžeš si uplatniť stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách
sybila3
29.03.11,12:29
poradí mi niekto, mám pred sebou vypísaný cestovný príkaz szčo:
má tam 4 cesty - 4 rôzne dni od kedy do kedy a počet km k tomu má výpočet cestovné a stravné. ale nejaké divné sumy, čo tam počítam????? dík
sybila3
29.03.11,12:43
vôbec neviem čo tam má byť, nikdy som nerobila cestovný príkaz, prosím poradí niekto?
veronikasad
29.03.11,12:45
poradí mi niekto, mám pred sebou vypísaný cestovný príkaz szčo:
má tam 4 cesty - 4 rôzne dni od kedy do kedy a počet km k tomu má výpočet cestovné a stravné. ale nejaké divné sumy, čo tam počítam????? dík
a ako tie divné sumy pri paušálnych náhradách počítaš ?
mimotemyPaušálne náhrady za využívanie súkr.mot.vozidla neučtujem cez cestovný príkaz, ale interným dokladom za každý mesiac samostatne.
sybila3
29.03.11,12:54
nijako zatiaľ, szčo mi doniesol papiere tak sa v tom hrabem a zisťujem. jedno vozidla má asi ako vlastné je prenajaté od manželky a druhé je prenajaté od matky. No a čo pozerám tak tam má vzialenosť 85 km a cestovné 21,48. napríklad. Mohla by si mi poradiť čo s tým? a aké súmy? ešte dodám že teraz neriešim paušálne výdavky za autá to neskôr ale cestovné a stravné pri pracovnej ceste. dík
veronikasad
29.03.11,12:58
nijako zatiaľ, szčo mi doniesol papiere tak sa v tom hrabem a zisťujem. jedno vozidla má asi ako vlastné je prenajaté od manželky a druhé je prenajaté od matky. No a čo pozerám tak tam má vzialenosť 85 km a cestovné 21,48. napríklad. Mohla by si mi poradiť čo s tým? a aké súmy? ešte dodám že teraz neriešim paušálne výdavky za autá to neskôr ale cestovné a stravné pri pracovnej ceste. dík
to čo zrejme riešiš sú paušálny náhrady za využívanie súkromného motorového vozidla. Môžu sa uplatniť len pri aute vlastnom, alebo aute v BSM.

Ak je manželka tiež živnostníčka, a má s ňou nájomnú zmluvu, tak jeho výdavkom je len zaplatené nájomné + PHM na základe dokladov. Rovnako v prípade matky.
sybila3
29.03.11,13:04
manželka nie je živnostníčka ale ako píšem neriešim teraz vozdlá ale cestovné a stravné na SC?
veronikasad
29.03.11,13:27
Sybila, nemáš šajnu o čom píšeš... Ak si dáš do vyhladávania paušálne náhrady súkromné motorové vozidlo - nájdeš stovky tém, v ktorých sa to rozoberalo ...

Stravné rieši zákon o cestovných náhradách - sadzby podla časových pásiem tiež nájdeš na porade...
sybila3
29.03.11,13:46
tak teda potom vôbec tomu nerozumiem prečítala som za týždeň hodne tém a dočítala som sa toto možno som to zle pochopila: takže ak má prenajaté auto od manželky-teda v podstate vlastné= môže si dať do nákladov PHM+paušálna náhrada bola niekedy 6,20, ak má prenajaté od matky tak si môže dať PHM+všetky náklady spojené s využívaním auta. No a som pochopila, že cestovný príkaz je niečo iné, kde si vlastne vyúčtuje SC+ stravné, kde som sa dočítala že na km je náhrada 0,183, alebo to zle chápem a mám dávať do réžie len bločky? alebo je to potom duplicitne zaúčtované?????
veronikasad
29.03.11,13:50
tak teda potom vôbec tomu nerozumiem prečítala som za týždeň hodne tém a dočítala som sa toto možno som to zle pochopila: takže ak má prenajaté auto od manželky-teda v podstate vlastné= môže si dať do nákladov PHM+paušálna náhrada bola niekedy 6,20, ak má prenajaté od matky tak si môže dať PHM+všetky náklady spojené s využívaním auta. No a som pochopila, že cestovný príkaz je niečo iné, kde si vlastne vyúčtuje SC+ stravné, kde som sa dočítala že na km je náhrada 0,183, alebo to zle chápem a mám dávať do réžie len bločky? alebo je to potom duplicitne zaúčtované?????
a čo je v tvojom ponímaní SC a čo si tam chceš účtovať ?

Manželkine auto je auto v BSM - má splnenú oznamovaciu povinnosť na DU a zaplatenú daň z mot. vozidiel ?
sybila3
29.03.11,13:56
ja nič ale on to tam chcem mať a hotovo, tak neviem, či mám riešiť bločky z phm alebo cestovné príkazy a čo stravné, šak už by som sa rada niekam pohla, preto sa pýtam, lebo som takéto niečo nikdy nerobila.
jedno auto je manželkyne-teda ako jeho vlastné a druhé používa tiež matkyne prenajaté. tak prosím ťa poraď ako to zaúčtovať, ak si dáva bločky neúčtujem potom cestovný príkaz lebo ten má len napríklad na dva dni v mesiaci.
veronikasad
29.03.11,14:00
ja nič ale on to tam chcem mať a hotovo, tak neviem, či mám riešiť bločky z phm alebo cestovné príkazy a čo stravné, šak už by som sa rada niekam pohla, preto sa pýtam, lebo som takéto niečo nikdy nerobila.
jedno auto je manželkyne-teda ako jeho vlastné a druhé používa tiež matkyne prenajaté. tak prosím ťa poraď ako to zaúčtovať, ak si dáva bločky neúčtujem potom cestovný príkaz lebo ten má len napríklad na dva dni v mesiaci.
má podané daň. priznanie k dani z mot. vozidiel a zaplatenú daň z mot. vozidiel ? S matkou má spísanú nájomnú zmluvu so stanovením výšky nájomného ? (+ ostatné podmienky, napr. kto bude platiť PHM, náklady na bežnú údržbu ...)

Naozaj toto sa nedá riešiť na konci marca - ako prostriedok na znižovanie základu dane. Za nesplnenie oznamovacej povinnosti mu DU vyrubí pokutu, ktorá môže byť vyššia, ako to čo ušetrí na dani z príjmu.
sybila3
29.03.11,14:12
to som prestala riešiť trvá na tom, že to tam chce mať tak .........v zmluve s matkou má nájom asi zadarmo, nič tam nie je o platení akurát, že platí všetky náklady spojené s používaním auta. Takže tam by som mohla dávať tie bločky do réžie prosím, fakt potrebujem poradiť
ja som ho zo všetkým oboznámila, ale je neodbytný
veronikasad
29.03.11,14:39
Sybila - ujasni si pojmy : Ak živnostník používa na pracovnú cestu súkromné motorové vozidlo - nezahrnuté do obchodného majetku, uplatňuje si vo VOZD paušálnu náhradu za používanie mot. vozidla, ktorá sa skladá z 2 častí :

- sadzba zákl. náhrady : -- vypočítaš - počet najazdených km x 0,183

- spotreba PHM : vypočítaš - počet najazdených km/100*priemerná spotreba podľa TP*priemerná cena PHM (zo skutočných bločkov, nie orientačná cena z netu)
sybila3
29.03.11,15:19
no tak má niektoré dni v cest.príkaze ale nesedí tá cena, tak to bude asi zle. a kde zoberiem počet km za mesac? asi z knihy jázd,ktorú nemá, čo?
a účtujem cez pokladňu ako réžiu? a čo v tom druhom prípade pri prenajatom aute.
ale ešte nerozumiem, takto sa to prerátava len pri SC lebo to mal len pár dní. A ostatné? prosím o trpezlivosť.
veronikasad
29.03.11,15:21
sybila, prepáč, už nemám trpezlivosť - ani čas ...
sybila3
29.03.11,15:43
aj tak ďakujem, ale si to potrebujem ujasniť, lebo mám kopu papierov, tak triedim. možno vyzerám jak blbá ale potrebovala by som to pochopiť, robila to nejaká pani a tá mu vypisovala cesťáky a má tu aj kou bločkov ?????? tak som potrebovala vedieť čo s tým, nakooľko ani jeden szčo, ktorému robím nemá takýto prípad.
Zdenka175
05.05.11,09:15
Chcela by som poprosiť o názor ,Vás skúsenejších načo má SZČO nárok v týchto odlišných prípadoch:

1. SZČO robí v ČR na obdobie cca10 dní- má nárok na cesťaky/auto je súkromné a zaplatí daň z MV/, ubytovanie, a na stravné v ČR 600 CZK/deň , už bez vreckového/

2. SZČO robí na Slovensku., bydlisko a miesto podnikania v ZL je rovnaké./bod A/ Vykonáva stavebné práce. , používa svoje auto. Jeden týždeň robí v bode B -kde je ubytovaný, ďalší týždeň robí v bode C - dochádza denne domov. V tomto prípade má nárok na cesťáky a na aké stravné ? Vtedy keď je ubytovaný má nárok na stravné –diety? A v prípade keď dochádza denne domov na gastrolístky? Alebo by to bolo tiež formou stravné na cesťaku 3,8 na deň ako pri PC? Bločky z reštaurácie je možnosť, ale pre nich nevyhovujúce...

3. SZČO má bydlisko a miesto podnikania bod A a robí len pre jedného živnostníka bod B, kde dochádza denne. V tomto prípade má nárok iba na stravné –gastrolístky3,8 deň? Na cesťáky nemá nárok, lebo dochádza pravidelne, tak mi bolo povedane.

Ďakujem
ego.mc
05.05.11,13:50
Chcela by som poprosiť o názor ,Vás skúsenejších načo má SZČO nárok v týchto odlišných prípadoch:

1. SZČO robí v ČR na obdobie cca10 dní- má nárok na cesťaky/auto je súkromné a zaplatí daň z MV/, ubytovanie, a na stravné v ČR 600 CZK/deň , už bez vreckového/ Áno.

2. SZČO robí na Slovensku., bydlisko a miesto podnikania v ZL je rovnaké./bod A/ Vykonáva stavebné práce. , používa svoje auto. Jeden týždeň robí v bode B -kde je ubytovaný, ďalší týždeň robí v bode C - dochádza denne domov. V tomto prípade má nárok na cesťáky a na aké stravné ? Stravné podľa vyúčtovania prac. cesty. Vtedy keď je ubytovaný má nárok na stravné –diety? Áno, opäť podľa vyúčtovania prac. cesty. A v prípade keď dochádza denne domov na gastrolístky? Alebo by to bolo tiež formou stravné na cesťaku 3,8 na deň ako pri PC? Oboje je možné, ale správnejšie je pokladať to za pracovnú cestu. Bločky z reštaurácie je možnosť, ale pre nich nevyhovujúce...

3. SZČO má bydlisko a miesto podnikania bod A a robí len pre jedného živnostníka bod B, kde dochádza denne. V tomto prípade má nárok iba na stravné –gastrolístky3,8 deň? Áno. Na cesťáky nemá nárok, lebo dochádza pravidelne, tak mi bolo povedane.

Ďakujem
Odpoveď v texte.
Zdenka175
06.05.11,10:27
Odpoveď v texte.
V bode 3 to áno patrí len na lístky. Cesťaky nepatria teda do N v tomto prípade.
tina.mm
09.05.11,06:35
Musí živnostník odpracovať viac ako 5 hodín denne, aby mal nárok na stravný lístok 3,80 EUR?
Ďakujem
ego.mc
09.05.11,14:33
Nie.
Zita5
10.05.11,05:36
Musí živnostník odpracovať viac ako 5 hodín denne, aby mal nárok na stravný lístok 3,80 EUR?
Ďakujem
§ 19
Daňové výdavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html#hore)


p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),


Záver: SZČO musí odpracovať celý deň aby mal nárok na SL v hodnote 3,80 eur .
Samozrejme treba rozlišovať pracovné cesty , kde sa riadime Zákonom o cestovných náhradách od riadne odpracovaného dňa v mieste podnikania .
Zdenka175
10.05.11,13:54
3. SZČO má bydlisko a miesto podnikania bod A a robí len pre jedného živnostníka bod B, kde dochádza denne. Zisťovala som či je nárok na cesťáky-




Na DU mi povedali, že cesťaky môžu byť ,ale aby bola medzi tým aj cesta do Prahy , Bratislavy..... A hovorím, a keď tam nefakturuje?? - odpoveď som dostala - hľadal si robotu .:eek:Ostala som v prekvapení... No neviem čo by nato povedal, zas iný kontrolór...
Dana7
15.12.11,12:44
Mám jednu možno banálnu otázku, ale chcem si byť istá. SZČO poisťovací agent cestuje za klientmi mimo sídla svojho podnikania. Na každú cestu má cesťák, v ktorom si uplatňuje aj diéty podľa zákona o cestovných náhradách. Musí aj v tomto prípade / ako keď si uplatňuje stravné za prácu v rámci sídla / dokladovať napr. bločkom z reštaurácie, alebo stravenkou? Prípadne tu stačí len uviesť príslušnú sumu v cesťáku?
Ďakujem
Tweety
15.12.11,12:48
Mám jednu možno banálnu otázku, ale chcem si byť istá. SZČO poisťovací agent cestuje za klientmi mimo sídla svojho podnikania. Na každú cestu má cesťák, v ktorom si uplatňuje aj diéty podľa zákona o cestovných náhradách. Musí aj v tomto prípade / ako keď si uplatňuje stravné za prácu v rámci sídla / dokladovať napr. bločkom z reštaurácie, alebo stravenkou? Prípadne tu stačí len uviesť príslušnú sumu v cesťáku?
Ďakujem
Myslíš stravné, ako stravovanie? AK to, tak za hodiny, ktoré je na PC, nemá nárok na zabezpečenie stravovania,pretože za PC má diéty-stravné.
Dana7
16.12.11,17:23
Myslíš stravné, ako stravovanie? AK to, tak za hodiny, ktoré je na PC, nemá nárok na zabezpečenie
stravovania,pretože za PC má diéty-stravné.


Tweety ďakujem, áno myslela som diéty-stravné z cesťáku, len som si nebola istá, či tiež nemusí preukazovať, že ozaj na tej ceste aj niečo na jedlo minul.
sjuzn
06.01.12,17:29
ahojte poraďaci....prosim Vám, ak SZČO pracuje v zahraničí /Rakúsko/ a bol tam skutočne celý mesiac január 2011, môžem mu účtovať stravné 45 Eur/deň x31 dní?????....Ďakujem Vám za odpoveď.
Mila123
06.01.12,17:30
aj na nový rok tam bol?????
sjuzn
06.01.12,18:49
prosím, pomôžte mi niekto....vďaka
Tweety
06.01.12,18:53
prosím, pomôžte mi niekto....vďaka Nárok ma na cestovné počas trvania celej PC, takže ak môže poctivo zhodnotiť, že celý, tak mu patrí za celý.
sjuzn
06.01.12,19:10
ďakujem Ti pekne, si zlatá-:///...ešte raz vďaka
Evanka
07.01.12,00:06
ahojte poraďaci....prosim Vám, ak SZČO pracuje v zahraničí /Rakúsko/ a bol tam skutočne celý mesiac január 2011, môžem mu účtovať stravné 45 Eur/deň x31 dní?????....Ďakujem Vám za odpoveď.
Môžeš.
ccokoladecka
07.01.12,21:22
dobrý deň, chcem sa spýtať, auto nie je zaradené v podnikaní, je súkromné, ale využívané aj na podnikateľské účely, je platená daň z MV..... môže si do nákladov dať len amortizáciu pri pracovných cestách? Mám na mysli, že si neuplatní spotrebu PHM. Nakoľko máme trocha problém s neodkladaním bločkov PHM počas celého roka.... tak či sa aspoň amorizácia dá zohľadniť... pracovnú cestu má každý deŃ preukázanú.
ego.mc
08.01.12,12:00
Áno, môže.
veronikasad
08.01.12,12:05
dobrý deň, chcem sa spýtať, auto nie je zaradené v podnikaní, je súkromné, ale využívané aj na podnikateľské účely, je platená daň z MV..... môže si do nákladov dať len amortizáciu pri pracovných cestách? Mám na mysli, že si neuplatní spotrebu PHM. Nakoľko máme trocha problém s neodkladaním bločkov PHM počas celého roka.... tak či sa aspoň amorizácia dá zohľadniť... pracovnú cestu má každý deŃ preukázanú.
pokial auto nie je zaradené v obchodnom majetku, treba viesť knihu jázd. K spotrebe PHM treba preukázať doklad o čerpaní, samotné paušálne náhrady (bez spotreby PHM) ti DU pri kontrole neuzná.
veronikasad
08.01.12,12:10
Áno, môže.
mal si za rok 2011 daňovú kontrolu, pri ktorej tento spôsob potvrdili ?
zuzana.sa
11.01.12,18:24
Dobrý večer, poradí niekto? Môže si SZČO uplatňovať cestovné náhrady na základe cestovných príkazov ( osobný automobil nie je zaradený v majetku), ale daná SZČO zatiaľ nefiguruje v technickom preukaze ako vlastník vozidla. Zatiaľ je uvádzaný predchádzajúci majiteľ. K dispozícii je zatiaľ je len kúpna zmluva.
veronikasad
11.01.12,18:26
Dobrý večer, poradí niekto? Môže si SZČO uplatňovať cestovné náhrady na základe cestovných príkazov ( osobný automobil nie je zaradený v majetku), ale daná SZČO zatiaľ nefiguruje v technickom preukaze ako vlastník vozidla. Zatiaľ je uvádzaný predchádzajúci majiteľ. K dispozícii je zatiaľ je len kúpna zmluva.
sadzbu základnej náhrady nie
marosc
11.01.12,19:12
Čítam jednotlivé odpovede a nerozumiem, prečo sa používajú formulácie -amortizácia, cestovné náhrady/bez vyjasnenia, čo má pisateľ na mysli/. Predsa poznáme základnú náhradu, náhradu za spotrebované PHM a stravné. Pri použití týchto pojmov je vyčíslenie nákladov automobilov nezaradených do majetku podľa zákona o cestovných náhradách jasné. Stravné na pracovnej ceste má tiež svoje predpisy.
Pokiaľ daná SZČO nefiguruje v technickom preukaze, tak nech spíše s vlastníkom vozidla nájomnú zmluvu ona automobil za účelom podnikania podľa § 630 Obchodného zákonníka. Vzory zmlúv sa dajú nájsť na webe.
marosc
11.01.12,19:13
Oprava: zmluvu o nájme
zuzana.sa
11.01.12,21:10
Ďakujem za odpovede, potvrdili ste môj názor, ešte raz vďaka.
MiladaM
15.01.12,20:33
Ja by som sa chcela spytat, resp. ani nie spytat skor dostat malu ukazku, ako sa v JU uctuju diety zivnostnika, ktory pracuje v zahranici (konkretne v Belgicku). Este som taketo nieco neuctovala.... A ako sa pocitaju....Ci ide vzdy o sumu, ktora je urcena pre danu krajinu na den, alebo sa to este nejako upravuje?? Dakujem za rady....
marosc
16.01.12,18:44
Ja by som vychádzal z predpisov o zahraničných pracovných cestách - stravné pri zahraničnej pracovnej ceste, spotrebované PHM /viac ako 300 km v zahraničí/, ale myslím, že Belgicko má Euro, takže km nezavážia. Pozor na vreckové - týka sa len zamestnancov- treba si to overiť! V každom prípade by som vyžadoval presnú evidenciu prechodu hraníc jednotlivých štátov - od toho sa odvíja výška stravného. Upravuje sa to od dĺžky pobytu v tej ktorej krajine.
Dúfam, že si živnostník nato zarobí.
Zdenka175
17.01.12,16:37
Chcela by som vás poprosiť o radu. Akým kurzom správne prepočítať v JU stravné v zahraničí pri PC pre SZCO ? Napríklad za marec a je vyplatené 3.4. 2011? Kurzom 2.4 alebo kurzom 1.3.? ďakujem za radu.
Tweety
17.01.12,16:38
Chcela by som vás poprosiť o radu. Akým kurzom správne prepočítať v JU stravné v zahraničí pri PC pre SZCO ? Napríklad za marec a je vyplatené 3.4. 2011? Kurzom 2.4 alebo kurzom 1.3.? ďakujem za radu. Kurzom prvého dňa mesiaca začatia PC.
evka788
25.01.12,13:45
chcela by som sa spýtať na problematiku cesťákov u SZČO - SZČO má auto vlastné, nezaradené v podníkaní - vypisuje si cesťák. Klient mi oznámil, že jeden účtovník mu poradil, že netreba predkladať bloky o tankovaní, stačí napísať km a počítať zákl.náhradu a náhradu za phm. Vraj on dlho robí účtovníctvo a on to takto každému radí. Bola v tomto smere zmena, že netreba preukazovať vykázané km natankovaným množstvom? ďakujem.
tinkas
25.01.12,13:49
ano bola ale opačná, a to od 01.01.2008 sa musia preukazovať doklady o nákupe PHL - par. 19 ods 2 písmeno e ZDP....
veronikasad
25.01.12,13:55
chcela by som sa spýtať na problematiku cesťákov u SZČO - SZČO má auto vlastné, nezaradené v podníkaní - vypisuje si cesťák. Klient mi oznámil, že jeden účtovník mu poradil, že netreba predkladať bloky o tankovaní, stačí napísať km a počítať zákl.náhradu a náhradu za phm. Vraj on dlho robí účtovníctvo a on to takto každému radí. Bola v tomto smere zmena, že netreba preukazovať vykázané km natankovaným množstvom? ďakujem.
Mal p. účtovník už aj kontrolu z DU ?

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste; ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

Ako zistí cenu platnú v čase nákupu PHM, keď žiadny doklad o nákupe nemá.
veronikasad
25.01.12,14:02
ano bola ale opačná, a to od 01.01.2008 sa musia preukazovať doklady o nákupe PHL - par. 19 ods 2 písmeno e ZDP....
Vtedy platil zákon v tomto znení :

e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)
evka788
25.01.12,14:16
ďakujem, ja som tiež toho názoru. Len klient je presvedčený, že ten známy účtovník to ovláda najlepšie a lepšie mu radí...
veronikasad
25.01.12,14:17
ďakujem, ja som tiež toho názoru. Len klient je presvedčený, že ten známy účtovník to ovláda najlepšie a lepšie mu radí...
Do prvej daňovej kontroly. Ako argument mu predlož na porovnanie citáciu zákonov z predch.príspevkov.
abm
29.01.12,16:31
V zakone o DP je odvolavka na zakon o cestovnych nahradach 283/2002 z.z.,kde par.7 ods.5 hovori: ........Ak zamestnanec nepreukaze cenu pohonnej latky dokladom o kupe, na vypocet sa pouzije cena pohonnej latky, ktora platila v case nastupu na cestu zistena statistickym uradom SR. Nemala som danovu kontrolu, ale dufam, ze si to vysvetlujem dobre. Ci? Pekny vecer.
martina2006
30.01.12,12:11
Chcela by som vás poprosiť, či uvažujem správne. SZČo používa vlastné auto, do nákladov dáva phm+základnú náhradu za km. Miesto výkonu má v živnostenskom liste na adrese bydliska. V roku 2011 chodil pracovať mimo bydlisko 200 km na rovnaké miesto pre jednu firmu, chodil napr. na 10 dní , vrátil sa, a zase išiel napr. na 8 dni vrátil sa. Má nárok za tieto dni na stravné, ak nemá žiadne stravné lístky ani bločky? V jednom mesiaci bol v Nemecku, tam podľa mňa má nárok na stravné. Zaujíma má len Slovenko, keďže dochádzal vždy na rovnaké miesto. Ďakujem.
gabus113
23.02.12,17:27
ahojte chcem sa opytat ako to je s náhradami stravného , ked má szčo nárok v zahranicí na urcitú ciastku - napr.polsko 37 eur na den. robím mu cp na kazdý mesiac a na kazdý den mu dám tých 37 eur. môzem to robit takto aj ked platil stravu kartou - teda ma preukazany vydavok -podla vypisu z uctu??alebo mu musim pocitat ako vydavky tie platby kartou a ten narok na náhradu stravu ani neriesiť??? dakujem za radu
Michelle22
20.03.12,10:09
Dobrý deň,chcela by som reagovať na túto nekonečnú tému...... teraz,keď to tu donekonečna čítam mám z toho riadny guľáš.
1/ SZČO si kúpil auto za hotové riadne ho odpisuje má nárok na cestovné náhrady alebo si uplatní 100 alebo 80% z ceny bločkov za benzín???
2/SZČO používa súkromné vozidlo riadne platí DzMV a uplatní si cestovné náhrady 0,183xpočet km ...........
Uvažujem správne? Prosím poraďte mi niekto je už mám v tom raz a navždy jasno.......:o
Michelle22
20.03.12,10:44
Poradí mi niekto, prosím.....
transporti686
24.05.12,06:59
Ahojte, chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadom nákladov za PHM. Som SZČO a živnostenský list mám vydaný v Žiline, auto nemám zahrnuté do podnikania, ale platím príslušnému orgánu cestnú daň, lebo ho používam na podnikanie. Chcem sa opýtať však na tú vec, že pracujem na živnosť pre firmu, ktorá má sídlo v BA a väčšinou sa aj pracovne pohybujem v tomto okrese, prípadne Nové Zámky atď......mám k dispozícii v BA byt, v ktorom viacmenej bývam, ale trvalé bydlisko tu nemám. Môžem si náklady na PHM dať do jednoduchého účtovníctva, keď moje cesty vykonávam hlavne v inom regióne Slovenska ako, kde mám živnosť a trvalé bydlisko alebo musím niečo urobiť preto, aby som mohol, alebo je to daňovému úradu jedno? Som obchodný zástupca a jazdím za klientmi, prípadne na stretnutia. Vďaka za odpoveď.
mondes
24.05.12,07:48
Ahojte, chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadom nákladov za PHM. Som SZČO a živnostenský list mám vydaný v Žiline, auto nemám zahrnuté do podnikania, ale platím príslušnému orgánu cestnú daň, lebo ho používam na podnikanie. Chcem sa opýtať však na tú vec, že pracujem na živnosť pre firmu, ktorá má sídlo v BA a väčšinou sa aj pracovne pohybujem v tomto okrese, prípadne Nové Zámky atď......mám k dispozícii v BA byt, v ktorom viacmenej bývam, ale trvalé bydlisko tu nemám. Môžem si náklady na PHM dať do jednoduchého účtovníctva, keď moje cesty vykonávam hlavne v inom regióne Slovenska ako, kde mám živnosť a trvalé bydlisko alebo musím niečo urobiť preto, aby som mohol, alebo je to daňovému úradu jedno? Som obchodný zástupca a jazdím za klientmi, prípadne na stretnutia. Vďaka za odpoveď.

Keďže nemáš auto v podnikaní, tak nemôžeš dávať 100% PHM do nákladov. Do N si môžeš dať len paušálnu náhradu (t.j. 0,183 E/km) za ubehnuté km, ktorú vyúčtuješ v cesťáku, kde si započítaš aj stravné za dni strávené na služobnej ceste. A to, kde ty vykonávaš služobné cesty je Tvoja vec, ak je potrebné, tak aj v zahraničí. Tu by si si vystavil zahraničný cesťák.
transporti686
24.05.12,11:25
paušálnu náhradu 0,183E/km ale plus ešte náhradu za PHM = priemerná spotreba benzínu x počet km x priemerná cena benzínu x 0,01 či nie??
mondes
24.05.12,11:43
paušálnu náhradu 0,183E/km ale plus ešte náhradu za PHM = priemerná spotreba benzínu x počet km x priemerná cena benzínu x 0,01 či nie??

Presne tak.
jannny
11.06.12,12:05
Dobry den,
najprv opisem moju situaciu:
Som SZCO, so Slovenskou firmou mam uzatvorenu "Zmluvu o dielo" na zaklade ktorej cestujem do zahranicia a v sesterskej firme tejto Slovenskej firmy vykonavam inziniersku cinnost. V zmluve o dielo je uvedena cena za pracu/den a suma na cestovne naklady pre jednotlivu cestu. (ta sa pravidelne opakuje a suma je vypocitana zo spotreby paliva + amortizacia vozidla 0.183/km, no v zmluve je uvedena len vysledna suma) Nasledne vystavujem fakturu, kde je samostatne fakturovana inzinierska cinnost a samostatne cestovne naklady.
Teraz moje otazky:
1. akym sposobom si dat do nakladov cestovne naklady? Musim viest knihu jazd s dokladovanim ceny paliva, alebo mozem pouzit ako naklad sumu uvedenu v zmluve o dielo?
2. je nejaky sposob, akym by som si do nakladov mohol dat aj diety, kedze som mimo uzemia SR? V zivnosti nemam uvedenu ziadnu adresu prevadzky, teda predpokladam, ze plati moje bydlisko.
Dakujem pekne za odpovede!!!
Jannny