Robo
28.12.05,11:27
chcem poprosit o pomoc,
nemam skusenosti s platbami prep. uctovanim v zahranicnych menach.
potrebujem zauctovat jeden nakup z ciech, faktura bola uhradena pri prevzati tovaru cez pokladnicne blocky. Ceske koruny som kupil cez banku za nejaky kurz. Ked uctujem tento pokladnicny blok tak zuctujem vydaj z pokladne tak, ze k prijmovemu dokladu v CZK vypisem moj vydavkovy v SK pricom cenu si prepocitam kurzom NBS k tomu datumu, alebo kurzom za aky som ja CZK skutocne kupil?
dakujem za radu
r.
ondrejvla
28.12.05,10:56
chcem poprosit o pomoc,
nemam skusenosti s platbami prep. uctovanim v zahranicnych menach.
potrebujem zauctovat jeden nakup z ciech, faktura bola uhradena pri prevzati tovaru cez pokladnicne blocky. Ceske koruny som kupil cez banku za nejaky kurz. Ked uctujem tento pokladnicny blok tak zuctujem vydaj z pokladne tak, ze k prijmovemu dokladu v CZK vypisem moj vydavkovy v SK pricom cenu si prepocitam kurzom NBS k tomu datumu, alebo kurzom za aky som ja CZK skutocne kupil?
dakujem za radu
r.
Týmto si zaúčtuješ len výdaj zo slov.pokladnice do českej, v českej si urobíš PPD podľa kurzu, akým si nakúpil, k dokladu o zaplatení si vypíšeš VPD v českej mene a zaúčtuješ úhradu. Fa prepočítaš na kurz úhrady a zaúčtuješ. Predpokladám, že sa jedná o JÚ.
Robo
28.12.05,11:04
jedna sa o podvojne uctovnictvo.
t.z. ze mam zalozit novu pokladnu (CZK)?
jednym PD previest peniaze zo slovenksej pokladne do ceskej a druhym PD uhradit fakturu z ceskej pokladne? a ten kurz pouzit taky za aky sa realne kupili ceske koruny?
vdaka
lenkak
28.12.05,15:24
Založiť novú pokladňu CZK, stačí použiť analytiku a pokladňu viesť ako zahraničnú.
Robo
29.12.05,07:34
takze
1.zalozim pokladnu CZK, presun zo slovenskej pokladne do ceskej (vydavkovy/prijmovy PD) prepocitam kurzom za aky som z banky kupil ceske peniaze
2.cenu na fakture prepocitam kurzom za aky som kupil ceske koruny a zauctujem, (alebo sa faktura prepocita kurzom NBS? a rozdiel sa niekde zauctuje?)

vdaka
Lila
03.01.06,07:06
1. súhlasím / nákup CZK kurzom nákupným /
2. výdaj z CZK pokladne t.j. úhrada DF kurzom účtovným /pre Teba je to kurz za aký máš CZK nakúpené/
Rozdiel medzi zaúčtovanou DF /kde si použil kurz NBS / a medzi úhradou dáš ako 563/321 alebo 321/663.
Robo
03.01.06,11:11
dakujem lila. pomaly sa do toho dostavam:)
a je treba viest aj cesku fakturu na analytike v CZK? alebo len medzi ostatnymi zavazkami na 321 v SKK?
lenkak
03.01.06,11:14
Ja mám zvlášť analytiku na slovenské faktúry a zvlášť analytiku na zahraničné faktúry.
Robo
03.01.06,11:40
ale zahranicne vedene aj v CZK(resp.inej mene) alebo len v SKK?
renča1
03.01.06,11:55
ale zahranicne vedene aj v CZK(resp.inej mene) alebo len v SKK?

Záleží na tebe ako si usporiad.anal.účty, aby si sa v tom ty najlepšie vyznal. Ja vediem zvlášť na anal.účtoch fa v CZK , zvlášť ostat.zahraničie a zvlášť v SKK.:)
Lila
03.01.06,11:57
My nemáme analytikuna zahraničné DF, nakoľko máme len 4 takéto fa za rok. Ale určite treba evidovať Váš záväzok v CM i v Skk. Je to v zákone o účtovníctve.
T.z. DF musí znieť v účtovníctve na CM napr. 10.000 EUR. A zároveň tam bude kolonka na prepočet podľa NBS v slov. korunách.

Všetky neuhradené DF /aj VF/ k 31.12.2005 musíte oceniť kurzom NBS zo dňa 31.12.2005. Kurzový rozdiel zaúčtovať ako 321/663, resp.563/321. A záleží len na Vás či si tento kurzový rozdiel dáte do DP PO alebo ho uplatníte až vtedy, keď ho uhradíte. Ale to už je iná kapitola, pretože vtedy je potrebné zaslať na DÚ potvrdenie o nezahrňovaní kurz. rozdielov do ZD./§17 /