Mellanie88
17.03.11,23:08
Známa si založila živnosť pre Kaderníctvo a poprosila ma, aby som jej viedla JÚ. IDEM DO TOHO!!! :) Ovládam základy JÚ aj PÚ (teória), no som začiatočníčka (v praxi), tak by som poprosila a bola veľmi vďačna, ak by mi pomohol niekto naštartovať sa v tomto smere + občas priebežne odborne poradiť.

1. Chcela by som sa poradiť so šikovnými poraďákmi, aké všetky knihy a tlačivá pre účtovanie JÚ pre živnostníčku (jednotlivca) Kaderníčku je potrebné zakúpiť (peňažný denník, kniha záväzkov a pohľadávok, kniha dlhodobého majetku, kniha dlh.fin. majetku???, pokladničná kniha???, kniha bankového účtu???, Fa, VPD, PPD, ...)?
2. Aké poriadky je potrebné na začiatku vypracovať (prevádzkový poriadok, ...)?
3. Ako sa bude účtovať+dokladovať jej mesačná mzda?
4. Aké ďalšie nevyhnutné kroky je potrebné uskutočniť v prvom mesiaci v oblasti JÚ (otváranie účtovných kníh, dokladovanie, zaradenie majetku, interné smernice???, ...,...)?
Veľmi pekne VOPRED ďakujem za všetky priaznivé rady, reakcie!
Melnick
17.03.11,23:13
Známa si založila živnosť pre Kaderníctvo a poprosila ma, aby som jej viedla JÚ. IDEM DO TOHO!!! :) Ovládam základy JÚ aj PÚ (teória), no som začiatočníčka (v praxi), tak by som poprosila a bola veľmi vďačna, ak by mi pomohol niekto naštartovať sa v tomto smere + občas priebežne odborne poradiť.

1. Chcela by som sa poradiť so šikovnými poraďákmi, aké všetky knihy a tlačivá pre účtovanie JÚ pre živnostníčku (jednotlivca) Kaderníčku je potrebné zakúpiť (peňažný denník, kniha záväzkov a pohľadávok, kniha dlhodobého majetku, kniha dlh.fin. majetku???, pokladničná kniha???, kniha bankového účtu???, Fa, VPD, PPD, ...)?
2. Aké poriadky je potrebné na začiatku vypracovať (prevádzkový poriadok, ...)?
3. Ako sa bude účtovať+dokladovať jej mesačná mzda?
4. Aké ďalšie nevyhnutné kroky je potrebné uskutočniť v prvom mesiaci v oblasti JÚ (otváranie účtovných kníh, dokladovanie, zaradenie majetku, interné smernice???, ...,...)?
Veľmi pekne VOPRED ďakujem za všetky priaznivé rady, reakcie!


Skoro na 100 % si si aj odpovedala, až na to, že SZČO nebude mať mzdu, ( mzdou sú odmeňovaní zamestnanci v PP) ale priebežne si môže vyberať ako osobnú spotrebu financie na živobytie. Ak veľa zarobí, veľa si zoberie ak málo tak......:)
Mellanie88
18.03.11,10:26
Takže VŠETKY knihy, doklady, ktoré som vymenovala si musím zakúpiť??? Resp. je niečo navyše, niečo chýba??? :-O
veronikasad
18.03.11,10:33
Takže VŠETKY knihy, doklady, ktoré som vymenovala si musím zakúpiť??? Resp. je niečo navyše, niečo chýba??? :-O
prečo chceš robiť JU ručne ?

stiahni si nejakú demoverziu programu na JU, kde budeš mať všetky účtovné knihy. Vyskúšaj, ak sa ti zapáči, môžeš si kúpiť ostrú verziu.

Ak nebude mať vysoký obrat a vela zápisov v peň.denníku, jeden rok účtovania zvládneš aj v demoverzii (napr. v ALFE od Krosu.) Dajú sa stiahnuť aj z iných účtovných SW. Alfu uvádzam preto, že v nej robím.
calawen
18.03.11,10:34
knihy podľa toho, čo má - denník určite, pohľadávky a záväzky bude mať určite, asi má ERP - tak pokladničnú knihu, ak má bankový účet knihu bankového účtu, ak nemá dlhodobý finančný majetok, tak knihu dlhodobého fin. majetku nepotrebuje...