tinulka1
18.03.11,06:57
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na zaradenie mentálne postihnutého žiaka (stredná MR), u ktorého je pridružené aj telesné postihnutie - DMO. Vzdelávať tohto žiaka podľa vzdelávacieho variantu B, alebo ako viacnásobne postihnutého - C variant. Resp. ktorí žiaci s diagnostikovanou stredne ťažkou MR + pridružené postihnutie môžu byť vzdelávaní vo variante C (či vôbec môžu byť takto zaradení). Ktorý zákon okrem 245 - školský zákon o tomto zaradení pojednáva. Ďakujem za odpoveď. S pozdravom. Martina
Marcela.D
18.03.11,08:05
Vzdelávať sa musí podla takého variantu, ako to má uvedené v špec-ped vyšetrení. Žiak so stredným stupňom MR musí byt vzdelávaný podla variantu B, podľa variantu C je vzdelávaný žiak iba s ťažkým stupňom MR. Ja osobne by som deficit vyplývajúci z telesného postihnutia minimalizovala ešte pridaním IVVP na tie predmety, ktoré súvisia s telesným postihnutím napr.TV, VV...tak, aby v nich žiak nezlyhával z dôvodu pridruženého postihnutia. Ja len takto z praxe, čo sa týka odkazu na predpisy či vyhlášky, dúfam, že napíše niekto, kto je v tomto kompetentnejší ako ja. Pekný deň.
zdenka131
18.03.11,16:31
Dobrý deň,
žiak, ktorý má diagnostikovaný stredný stupeň MR, sa musí vzdelávať podľa variantu B ŠZŠ bez ohľadu na to, či má pridružené ešte ďalšie postihnutie. Nemožno žiaka svojvoľne preradiť do variantu C z dôvodu ďalšieho postihnutia.
Vyhláška o špeciálnych školách
http://www.zbierka.sk/Default.aspx?sid=15&PredpisID=208348&FileName=zz2008-00322-0208348&Rocnik=2008&AspxAutoDetectCookieSupport=1