TomasHo
18.03.11,09:02
Ahojte, rad by som nacerpal vase tipy ohladom toho, aku strechu by ste zvolili pre prizemny objekt s rozmermi cca 12x20 metrov? Zhruba uprostred je nosna stena.
chandler
18.03.11,08:33
uprostred coho? 12 alebo 20?
TomasHo
18.03.11,08:34
uprostred 12, plus nejake priecne steny.
ciners
18.03.11,08:50
Sedlovu strechu, vrcholova vaznica a je to...asi najlacnejsia alternativa
chandler
18.03.11,08:51
na drevo je to uz dost vela, takze najskor ZB monolitica doska, pripadne nejaky montovany strop. ocel by bola zbytocne draha.

ale ak by to mala byt sikma strecha tak by sa dalo aj to drevo, len ten stredny mur by musel byt presne v strede.
TomasHo
18.03.11,09:48
Stredny mur nie je presne v strede, to je ten problem. Zvazoval som valbovu s prevismi, alebo ZB dosku (plochu strechu), tam je trocha problem s vyskou spadovej vrstvy na takej velkej ploche. Sedlova strecha by na takom velkom objekte vyzerala trocha cudne...

A ako by ste riesili odtoky v pripade plochej strechy? Po obvode, alebo na viacerych miestach uprostred?
ciners
18.03.11,10:21
Po obvode.
To nevadi, ze to nie je uplne uprostred, pri stojatej stolici tie vazne tramy nie su az tak namahane na ohyb.
JOHC
18.03.11,11:19
Ja by som urobil jednoznačne valbovú strechu a máš to vyriešené.
ciners
18.03.11,11:34
Sedlova, valbova, polvalbova, to je jedno,to je len tvar...cosi ju musi drzat. Vrcholova vaznica, tym odstranis horizontalne reakcie a na to si daj,co sa ti paci.
chandler
18.03.11,13:00
ci ZB alebo to co hovori ciners, mal by si ist za odbornikom, cez net to aj tak nevyriesis, ked neni v strede ta stena.
TomasHo
18.03.11,17:57
Chandler, preco ten negativizmus? Aby som mohol ist za odbornikom, musim mat najprv predstavu o tom, co chcem. A aby som vedel, co mozem realne chciet, potrebujem vediet zo vsetkeho trosku a sformulovat svoje predstavy.
Bol som za odbornikmi, ktori mi navrhli oblukovy dom s presklenou fasadou, vykonzolovany nad pozemok.
Mozno poznas odbornika (projektanta), ktory vychadza z jedneho kriteria, ktore je asi vacsine architektov dost vzdialene - rozpoctu.

Mam na to ix penazi, a hladam maximalny mozny uzitok.

Tie rady, ktore tu padli, su pre mna velmi cenne - nosnu stenu do stredu nedostanem, lebo na jednej strane je garaz (6m), na druhej obyvacka (4,5), takze asi valbova strecha odpada, jedine ze by som ju urobil nad ZB stropom : )
Alebo mozno priehradova konstrukcia, ale to je zabity priestor.

Asi to skonci na ZB doske. Ciners, prosimta, ty si expert, statik mi vravi, ze budem potrebovat 25cm ZB na strop, ak chcem na to spadovu vrstvu a povedzme 30 cm XPS a na to 15cm substrat a zelen. Vraj sneh je velka premenna, ze ho moze byt aj 200kg na m2. V Marianke podotykam. Mam tu jednu plochu strechu rovno pod nosom, a ziadny obrovsky slalom ani ina zimna disciplina sa na nej este nekonali, tak neviem. Jasne, ze nechcem zahynut vo vlastnom bunkri, ale zase 25cm? Nekadim beton. Da sa to rozlozit nejakymi nosnikmi?
Dik moc!
chandler
19.03.11,09:11
negativizmus? :) odbornika na nosnu konstrukciu som myslel statika, nie architekta. a ist za nim je velmi dobra rada.
ale skor by si si mal ujasnit kolko mas vlastne penazi. lebo medzi zelenou strechou a lacnou drevenou je rozdiel ako medzi skodokou a mercedesom.
na zelenu strechu so svetlym rozponom 6metrov je 25cm doska minimum. kazdy cm co by si usetril by si preplatil na vystuzi.