dani.b
18.03.11,11:09
Ahojte poraďáci :-)
Tak som tu zas s jednou otázočkou. Podľa najnovších správ, má byť našim pracovníčkam v školskom klube detí upravená pracovná doba - jej začiatok od 5.30 hod, aby sa tým vyšlo v ústrety zamestnaným rodičom. Keďže sa v ZP § 98 odst. 1 píše, že "Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou", myslím si, že by týmto pracovníčkam vznikal nárok na príplatok za prácu v noci aj napriek tomu, že odpracujú iba 30 minút nočnej práce. Prosím Vás opravte ma, ak sa mýlim. Ďakujem.
dani.b
21.03.11,09:36
Dopĺňam moju otázku - zriaďovateľ tvrdí, že to nie je nočná práca a odvoláva sa na § 98 odst. 2 Zák.práce, v ktorom je uvedené: Zamestnanec pracujúci v noci je na účely tohto zákona zamestnanec, ktorý a) vykonáva práce, ktoré vyžadujú, aby sa pravidelne vykonávali v rozsahu najmenej 3 hodín po sebe nasledujúcich....

Tak teraz neviem, patrí alebo nepatrí týmto pracovníčkam nočný príplatok???
MIRKA111
26.08.11,06:32
Ja mám doplňujúcu otázku. Podľa § 90 ods 7. .... Nočná zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 22. hodinou a 6. hodinou.

A po novele ZP je v § 98 ods. 1 Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 5. hodinou.

Mám dávať príplatok za nočnú prácu 8 alebo len 7 hodín.
mzdarka renca
26.08.11,06:43
Ja mám doplňujúcu otázku. Podľa § 90 ods 7. .... Nočná zmena je pracovná zmena, ktorej prevažná časť spadá do času medzi 22. hodinou a 6. hodinou.

A po novele ZP je v § 98 ods. 1 Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 5. hodinou.

Mám dávať príplatok za nočnú prácu 8 alebo len 7 hodín.

za 08/2011 - 8hod.
za 09/2011 - 7 hod.
Erislava
26.08.11,07:05
Dopĺňam moju otázku - zriaďovateľ tvrdí, že to nie je nočná práca a odvoláva sa na § 98 odst. 2 Zák.práce, v ktorom je uvedené: Zamestnanec pracujúci v noci je na účely tohto zákona zamestnanec, ktorý a) vykonáva práce, ktoré vyžadujú, aby sa pravidelne vykonávali v rozsahu najmenej 3 hodín po sebe nasledujúcich....



Určite má nárok aj za jednu hodinu práce v noci, hovorí o tom §123. V § 98 je charakterizovaná nočná práca hlavne z titulu povinností zamestnávateľa - posúdenie zdr. spôsobilosti pred zaradením na nočnú prácu, preventívne lek. prehliadky... Ale ak zamestnanec občas pracuje v noci, napr. nadčas pri nečakanej poruche, takáto práca sa neposudzuje ako nočná práca podľa § 98 a zamestnávateľovi nevznikajú povinnosti podľa tohto paragrafu, ale zamestnancovi vzniká nárok podľa § 123 na príplatok. Čiže od 01.09.2011 práca v čase od 22 do 5 hod.