silvia
24.08.04,10:48
Prosim Vas, ako mam spravne postupovat pri uctovani nadobudnutia mat. z ČR:
1.FA vystavena (aj zdan.plnenie) 26.7.04 - v tento den mi ju aj odfaxovali
2.FA uhradena 28.7.04
3.Material prisiel (aj s original fakturou) 5.8.04
Je mozne uctovat nasledovne???:
1.501AE/321AE ??, 343AE/343AE - v oboch pripadoch kurz 26.7.04
2.321AE/221 (kurz 28.7.04) a vzniknuty kurz.rozdiel 563/221
3. ??
Vdaka za rady!
marianna
24.08.04,09:55
Silvia máš to správne. Ale DPH účtuješ iba v prípade, že ten český dodávateľ je platca, t. zn. že máš na faktúre jeho IČ DPH. Ak by bol neplatca tak nadobudnutie tovaru nezdaňuješ.
Janka P
13.06.07,08:06
Prosím o radu, neviem ako mám postupovať pri nadobudnutí ultrazvuku z ČR so zníženou - 5 % sadbou dane. Ultrazvuk kupuje platiteľ DPH v SR, miesto dodania je SR. Bude ho používat k vykonávaniu zdravotnej starostlivosti ( oslobodenej od dane ). Vzniká mi daňová povinnosť pri takomto nadobudnutí v sadzbe 19 % ? Ak áno, ako je to pri odpočítaní dane na vstupe? :(
Vopred ďakujem za príspevky.
Janka P
13.06.07,09:02
Už som si odpovedala, citujem zo stránky DRSR : " Ak slovenský platiteľ dane, ktorý má pridelené identifikačné číslo pre daň, nadobudne tovar v tuzemsku z iného členského štátu, vypočíta si daň z tohto intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru podľa sadzby platnej v tuzemsku. Túto sumu dane uvenie v daňovom priznaní a súčasne si uplatní v daňovom priznaní odpočítanie dane. V prípade, ak platiteľ nebude mať právo na odpočítanie dane, pretože pôjde napr. o tovar určený na poskytovanie zdravotnej starostlivost, ktorá je oslobodená od dane bez možnosti odpočítania dane, v daňovom priznaní uvedie len daň z nadobudnutia tovaru."

Podľa mňa je to hrozne nespravodlivé. Ako je to ale potom so vstupnou cenou. Pripočítava sa odvedená daň do vstupnej ceny HM ? :rolleyes: To už ale asi patrí do inej témy.
Kája.
19.06.07,07:02
Prosím o radu tovar nakúpený v ČR 31.5.2007 aj zaplatený, faktúra vystavená 14.6.2007. Rozmýšľam správne ak kurz z 31.5.07 použijem v účtovníctve a kurzom 14.6.07 samozdaním faktúru?
Vladimír Ozimý
19.06.07,07:37
Prosím o radu tovar nakúpený v ČR 31.5.2007 aj zaplatený, faktúra vystavená 14.6.2007. Rozmýšľam správne ak kurz z 31.5.07 použijem v účtovníctve a kurzom 14.6.07 samozdaním faktúru?

uplne správne uvažujete :)
Vladimír Ozimý
19.06.07,07:39
Už som si odpovedala, citujem zo stránky DRSR : " Ak slovenský platiteľ dane, ktorý má pridelené identifikačné číslo pre daň, nadobudne tovar v tuzemsku z iného členského štátu, vypočíta si daň z tohto intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru podľa sadzby platnej v tuzemsku. Túto sumu dane uvenie v daňovom priznaní a súčasne si uplatní v daňovom priznaní odpočítanie dane. V prípade, ak platiteľ nebude mať právo na odpočítanie dane, pretože pôjde napr. o tovar určený na poskytovanie zdravotnej starostlivost, ktorá je oslobodená od dane bez možnosti odpočítania dane, v daňovom priznaní uvedie len daň z nadobudnutia tovaru."

Podľa mňa je to hrozne nespravodlivé. Ako je to ale potom so vstupnou cenou. Pripočítava sa odvedená daň do vstupnej ceny HM ? :rolleyes: To už ale asi patrí do inej témy.

súčasťou vstupnej ceny podľa paragrafu 25 ods 5 pism b je aj dph u daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty a nemôže ju odpočítať
Kája.
19.06.07,07:56
Ďakujem Vám.