alicacka
18.03.11,12:25
Podnikateľ bol v mesiaci december na PN 15 dní.
Nakoľko má zriadený trvalý príkaz na odvody, zaplatil odvody /SP aj ZP/ za celý mesiac. Je potrebné mu krátiť odvody zo základu dane, alebo to tam môžem nechať ? Prosím poraďte. Ďakujem veľmi pekne.:confused:
tina.mm
18.03.11,11:35
Ja som mala podobný problém. Toto mi napísali z DRSR.
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods. 3 písm. i) Zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znp. je daňovým výdavkom poistné a príspevky hradené daňovníkom s príjmami podľa § 6. Ako podmienku pre jeho uplatnenie zákon neuvádza správnosť výpočtu. V prípade, že požiadate Sociálnu poisťovňu u vysporiadanie týchto príspevkov počas PN, tak v ďalšom období buď zaplatíte menej o vyčíslený preplatok (budete mať nižšie daňové výdavky), alebo Vám bude preplatok vrátený. V prípade jeho vrátenia bude súčasťou zdaniteľných príjmov.
Čo sa týka nemocenských dávok, ak boli prijaté na účet, budete o nich účtovať ako o príjme, ktorý dani nepodlieha. Ak boli poukázané v hotovosti, poštovou poukážkou, nemáte povinnosť o tomto príjme účtovať, nakoľko nie je príjmom z podnikania alebo samostatnej zárobkovej činnosti.

Váš dopyt:

Dobrý deň.
SZČO bola počas roka 2010 dvakrát práceneschopná.
Je potrebné do peňažného denníka uviesť aj prijaté nemocenské dávky, keď nie sú zdaniteľným príjmom?
Počas PN SZČO platila odvody do sociálnej poisťovne v plnej výške. Je potrebné vypočítať alikvotnú časť odvodov, ktoré boli zaplatené počas PN a o túto sumu zvýšiť základ dane FO?
Čo sa stane potom, keď požiadam soc.poisťovňu o vrátenie preplatku týchto naviac zaplatených odvodov, bude to nedaňový príjem? Len to už bude príjem roku 2011.
Ďakujem za odpoveď.
alicacka
18.03.11,11:56
:)Ďakujem Ti veľmi veľmi veľmi pekne.:)