drobec81
18.03.11,12:43
Moja otázka znie:

Bytový dom 80 bytov 12 nebytových priestorov. Má jedno fakturačné meradlo na ÚK (treba podotknúť, že jednotková cena pre byty a nebytové priestory je rozdielna). Má nainštalované pomerové rozdeľovače nákladov tepla. Ako musí dodávateľ tepla rozdeliť náklady medzi byty a NP? Podľa vyhlášky 630/2005 § 2, pism. e) objektom rozpočítavania je budova alebo časť budovy s jedným odberným miestom alebo viac budov, ktoré majú jedno odberné miesto so spoločným meraním dodaného množstva tepla, alebo budova s viacerými odbernými miestami, pričom jej spotreba tepla je daná súčtom indikovaných údajov určených meradiel na odberných miestach, a písmeno g) tej istej vyhlášky hovorí :indikovaným údajom údaj pomerového rozdeľovača tepla zohľadňujúci výkon vykurovacieho telesa alebo určeného meradla1) na meranie množstva dodaného tepla na vykurovanie alebo na prípravu teplej úžitkovej vody, alebo určeného meradla1) na meranie množstva dodanej teplej úžitkovej vody, ktorý sa vypočíta ako rozdiel odčítaných údajov na konci a na začiatku zúčtovacieho obdobia.

Treba dodávateľ. tepla poskytnúť indikovaný údaj pomerový rozdelovačov tepla aby vedel prerozdeliť náklady medzi byty a neb. priestory?
Čo ak nie je niektorý byt alebo NP odpísaný (ako správy vyúčtovaciu faktúru)? Vyhláška upravuje len náhradný spôsob určenia nákladov cez podlahovú plochu. Neupravuje spôsob náhradného výpočtu korigovaných spoteb. jednotiek.
sito
19.03.11,07:56
Joj, kde je PASKOV??? Ani na JOJ ... Och ... joj ...
Halli
20.03.11,07:54
Najviac sa mi pači ten úvod:

Moja otázka znie: .....:D
sito
20.03.11,18:06
Objekt rozpočítavania má 80 bytov a 12 nebytových a jedno fakturačné meradlo tepla.

Byty a nebytové priestory nemôžu mať rozdielne podmienky rozpočítania, teda ani rozdielne jednotkové ceny na m2 a jednotku konečného rozdelenia podľa PRVN.

V dome by ste mali mať dohodnutý spôsob rozdelenia nákladov, ktorý si schvaľujú vlastníci bytov. Nie predseda SVB, nie správca. Ak nie, postupovať by sa malo podľa vyhlášky 358/2009, § 7.
drobec81
21.03.11,11:56
Cena variabilnej zložky pre nebytové priestory je iná ako pre byty. Mne nejde o to ako sa majú rozdeliť náklady ÚK v dome, ale ako má náklady rozdeliť dodávateľ tepla.
sito
21.03.11,13:50
Dodávateľ tepla je povinný na svoje náklady v objekte rozpočítavania, dome na päte domu namontovať fakturačný merač tepla. A podpísať dohodu o odbere tepla s predsedom SVB, alebo správcom domu. Náklady za dodané teplo vám môže dodávateľ naúčtovať len v cene, ktorú mu schválil URSO v dvoch položkách, fixná, príkon a variabilná, spotreba. Z rozpočítaním nákladov na jednotlivé byty a nebytové priestory sa nezaoberá dodávateľ, ale vlastníci bytov a nebytových priestorov.

Súčet nákladov všetkých bytov a nebytových priestorov sa musí rovnať nákladom na fakturačnom merači tepla.
drobec81
22.03.11,11:36
Fakturačný merač je namontovaný, zmluva o odbere tepla tiež. Náklady za dodané teplo sú v troch položkách a nie v dvoch: FIX, VAR pre byty a VAR pre nebytové priestory. Nebytové priestory majú väčšiu jednotkovú cenu. Tu je aj najväčší problém. Koľko z celkových nákladov VAR sa má rozdeliť na byty a koľko pre NP? Nie sú odpísané všetky priestory. V akom pomere má dodávateľ rozdeliť náklady VAR medzi byty a NP.
Rozpočítaním nákladov na jednotivé byty sa nezaoberá dodávateľ - to viem aj ja.
sito
22.03.11,14:29
Však ale v zmluve by to malo byť uvedené, čo a ako?


Skús si nájsť vášho dodávateľa tepla.

Inak pár som si ich pozrel. Pokiaľ je cena rozdielna, tak vo fixe, nie vo variabile.

http://www.urso.gov.sk/sk/regulacia/tepelna-energetika/cr/t-cr
Julian
22.03.11,16:47
Pokiaľ je cena rozdielna, tak vo fixe, nie vo variabile.

Variabilná zložka z ceny tepla je nižšia pre bytové priestory z tohto dôvodu, že iba teplo pre byty je oslobodené od spotrebnej dane z palív.

Fixná zložka je vždy rovnaká ako pre byty tak aj pre ostatné subjekty.
sito
22.03.11,19:39
Variabilná zložka z ceny tepla je nižšia pre bytové priestory z tohto dôvodu, že iba teplo pre byty je oslobodené od spotrebnej dane z palív.

Fixná zložka je vždy rovnaká ako pre byty tak aj pre ostatné subjekty.

Správne:

na obdobie od 1.januára 2010 do 31. decembra 2010 túto:
- variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre domácnosti 0,0402 €/kWh
- variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre odberateľov a konečných
spotrebiteľov okrem domácnosti 0,0505 €/kWh
- fixnú zložku maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom 146,8572 €/kW
Uvedené ceny sú bez DPH.
Julian
22.03.11,20:01
Správne:

na obdobie od 1.januára 2010 do 31. decembra 2010 túto:
- variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre domácnosti 0,0402 €/kWh
- variabilnú zložku maximálnej ceny tepla pre odberateľov a konečných
spotrebiteľov okrem domácnosti 0,0505 €/kWh
- fixnú zložku maximálnej ceny tepla s primeraným ziskom 146,8572 €/kW
Uvedené ceny sú bez DPH.

No veď presne to som Ti napísal v príspevku č. 9.
sito
22.03.11,20:38
No veď presne to som Ti napísal v príspevku č. 9.

To je v poriadku, ja som prehliadol.

Zadávateľa zaujíma ako sa dozvie dodávateľ spotrebu kWh v bytoch a ako v nebytových priestoroch, keď nemá pre ne samostatné fakturačné merače, alebo podružný pre nebytové priestory. Potom len nejakým prepočtom za predcházdajúce roky.

Malo by to byť v kalkulácii dodávateľa, ktorú predkladal URSO. Tu úrad schvaľoval v roku 2009. To mu tu nikto nevyzradí, dodávateľ, však má schválenú cenu úradom. Musí vyzradiť dodávateľ?
Tibor889
29.03.11,12:00
Jediná možnosť ako to dodávateľ mohol urobiť ako v roku 2009 tak aj za 2010 je podľa podlahovej plochy alebo obostavaného objemu. Podklad pre výpočet mu mal odovzdať správca objektu. Trocha zložitejšie je to v prípadoch ak sa plochy nebytov menili počas obdobia, no dodávateľ to potom rozdelí podľa mesačných spotrieb, ktoré k dispozícii z merača tepla má. Podľa pomerových meračov je to nereálne, keďže rozúčtovanie podľa PRVN sa robí podľa celkovej platby za teplo.
sito
29.03.11,20:32
A čo s toho vyplýva?
Tibor889
30.03.11,19:48
Že treba KOMUNIKOVAŤ. S dodávateľom tepla a správcom.
sito
30.03.11,21:25
Neviem, či pomôže, komunikácia?

Je to taká reťaz. A reťaz je tak pevná, ako je najpevnejší jej najslabší článok.

Vlastníci, koneční spotrebitelia, správca domu, dodávateľ tepla do domu, URSO.

Posledný prepadne peklu. Kto je posledný? Koneční!

Tak ako si napísal, podľa m2, prípadne m3. A na plochu bytov sa zníži o spotrebnú daň z palív. URSO schváli rozdielnu cenu za variabil.

Ale, ako napočíta spotrebu z fakturačného merača na byty a nebytové priestory?

Takže vzniká priestor. Na čo?