dede2
18.03.11,13:24
Mám faktúru od poľského dodávateľa, platcu DPH, na materiál do výroby. Faktúra bola platená v hotovosti pri odbere tovaru v Poľsku a je vystavená s DPH. Naša firma je platca DPH.

Podľa mna, faktúra mala byť vystavená bez DPH a malo nasledovat klasické samozdadenie.

Mam spravit samozdanenie aj ked je faktúra s DPH?
Co ak to zaúctujem v sume bez DPH do VOZD a do priznania DPH to vôbec nedám?

Dakujem
grammatika
18.03.11,12:34
Preukázala sa Vaša firma predtým ako nakúpila tento tovar IČDPH?
Ak áno, mala byť Fa bez DPH.
teraz Vám ostáva žiadať vrátenie DPH, vid napr. http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/vratenie_dph/data/vrat_dph_022011.pdf
dede2
18.03.11,13:31
Môžem byt sankciovany pri kontrole, ked takuto fakturu nedam do priznania DPH?
andrea
23.03.11,07:42
Aj mňa veľmi zaujíma:
ak mám faktúru z EU vystavenú bez DPH a nedam si ju vôbec do nákladov lebo ich mam neskutočne veľké......zahodim ju.......čo môže nasledovať........z EU ma nahlasia, do súhrného výkazu, že som tovar nakúpila....ale ja to do nákladov vôbec nedam......čo sa stane?????
dede2
23.03.11,09:59
Aj mňa veľmi zaujíma:
ak mám faktúru z EU vystavenú bez DPH a nedam si ju vôbec do nákladov lebo ich mam neskutočne veľké......zahodim ju.......čo môže nasledovať........z EU ma nahlasia, do súhrného výkazu, že som tovar nakúpila....ale ja to do nákladov vôbec nedam......čo sa stane?????

§ 11
Nadobudnutie tovaru v tuzemsku
z iného členského štátu

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

§ 69
Osoby povinné platiť daň správcovi dane

(6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.


Podľa uvedeného si povinná priznať faktúru do priznania DPH a zaplatit svoju danovu povinnost. Toto je tvoja povinnost.
Nasledne by si vsak mala narok na odpocet DPH. To je vsak len tvoje pravo a nie povinnost.
Takze pri kontrole môzes byt sankciovana pre nesplenie si danovej povinnosti.
Kája.
23.03.11,10:02
Aj mňa veľmi zaujíma:
ak mám faktúru z EU vystavenú bez DPH a nedam si ju vôbec do nákladov lebo ich mam neskutočne veľké......zahodim ju.......čo môže nasledovať........z EU ma nahlasia, do súhrného výkazu, že som tovar nakúpila....ale ja to do nákladov vôbec nedam......čo sa stane?????

Nikoho nezaujíma, že si to nedáš do nákladov, ak nakúpiš tovar z EU bez DPH, si povinná samozdaniť faktúru, odviesť DPH ale nárok na odpočet nemáš nakoľko dodávka nebola použitá na uskutočnenie zdaniteľného obchodu.
dede2
23.03.11,10:11
Skutočnosť, že to má v nákladoch, preukazuje, že dodávka bola použitá na uskutočnenie zdaniteľného obchodu????????
Kája.
23.03.11,10:16
Ale ona píše, že si ju nedá do nákladov a zahodí faktúru.
dede2
23.03.11,10:42
V nákladoch môžeš mat kopu faktúr k dodávkam z EU, ale to ešte neznamená, že všetky dodávky boli použité na uskutočnenie zdaniteľného obchodu.
andrea
23.03.11,14:24
Ale keď si nakúpim v EU tak to samozdanim.......vlastne tu daň dam na vstupe a aj vystupe.....
Je to všetko na ...... ale veľmi pekne ďakujem za odpovede.........