Tomáš Géci
18.03.11,15:47
Dobrý deň,

rád by som požiadal o radu. Som fyzická osoba - živnostník (SZČO). Tento rok mi vzniká povinnosť odvádzať do sociálnej poisťovne. Na stránkach sociálnej poisťovne som si našiel tlačivo registrácie fyzickej osoby "Registračný list FO".

Myslím, že všetky údaje sú zrejmé až na identifikačné číslo. Vo vysvetlivkách a v návodoch je informácia, že mám uviesť číslo, ktoré mi pridelila sociálna poisťovňa po registrácii. Mne to vôbec nedáva zmysel. Veď predmetom tohto tlačiva je registrácia, pri ktorej mi majú prideliť identifikačné číslo. Toto číslo mám však vyplniť v tlačive na registráciu. Ako ho môžem vyplniť, keď ešte nie som registrovaný pomocou tohto tlačiva a toto číslo teda ešte nemám ?

Neviem, či tomu celému chápem správne, preto by som Vás chcel poprosiť o radu.

Za pomoc vopred ďakujem.
Xantypa
18.03.11,19:23
Dobrý večer,
keď vypíšete tlačivo, hlavne vaše identifikačné údaje ako meno, priezvisko, bydlisko, IČO a pod., zanesiete to najlepšie osobne do sociálnej poisťovne spolu s kópiu (aj s originálom) živnostenského listu, oni Vám hneď na mieste pridelia identifikačné číslo. Toto číslo bude slúžiť na Vašu identifikáciu pri komunikácii so SP, bude to aj variabilný symbol pri platbách do SP. Takže nevypisujete nič, SP Vám ho hneď pri registrácií pridelí.
jacekova
18.03.11,22:07
presne tak, netreba nič vypísať...toto tlačivo je viacúčelové, tak tam proste je takáto kolonka

treba vypísať všetko ostatné, priložiť ŽL a stačí aj poslať poštou. Sociálka vám pošle list, v ktorom priradí toto IČZ
Tomáš Géci
21.03.11,11:12
Dobrý deň,

ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Zdravý rozum káže presne to, čo píšete. Bohužiaľ, dosť často sa stretávam s tým, že niekedy sa veci majú inak a nie celkom korešpondujú so zdravým rozumom :) Keď neviem čo a ako, najskôr hľadám nejaký oficiálny návod, ako napríklad tento k tomuto tlačivu. Nuž, informácie tam síce sú, ale tá najjednoduchšia varianta tam nie je :(

Táto rada od Vás je úplne na mieste, škoda, že v manuáli pre vypĺňanie príslušného tlačiva nie je uvedená aj situácia, na ktorú som sa tu pýtal. Ušetrilo by sa pri tom mnoho zmätkov a zbytočných otázok. Bolo by zrejme na mieste, keby sa o prehľadnosť tlačív a dostupnosť informácii aspoň vo forme zopár príkladov postarala niekedy aj samotná štátna inštitúcia :) To by som ovšem chcel asi priveľa :D Niekedy stačí len jedna veta a hneď je to lepšie.

Ešte raz ďakujem za rady a želám Vám príjemný deň.