neverhood
18.03.11,16:34
Dobry den,
21.2. som ukoncil pracovny pomer (dohodou). Dnes je 18.3. a stale som nedostal vyplatu za februar. Som mimo Slovenska, ale napisal som znamemu splnomocnenie. Napisal som uz 2 maily..bez odpovede. Cital som, ze v tomto pripade ma byt vyplatena mzda najneskor v den vyplatneho terminu, co je 15. den. Dnes mi prisla SMS od byvaleho zamestnavatela, ze je na lyzovacke a v pondelok sa ozve, tak som zvedavy..
No bojim sa este jednej veci. Pracoval som v obchode. UZ davnejsie som pracoval v bare, kde som skoncil a nezaplatili mi s tym, ze chybal tovar v hodnote priblizne takej, aka mala byt moja vyplata. Vtedy som to neriesil, pretoze som nemal bohuzial zmluvu. Teraz zmluvu mam, ale mozem robit nieco pokial sa stane podobna situacia, ze bude nieco akoze chybat? Ten obchod zavreli, pravdepodobne robili nejaku inventuru, ale tej som sa nezucastnil, tak neviem ako to je..
Dakujem za odpoved.
terezamaria
26.03.11,14:02
Dobry den,
21.2. som ukoncil pracovny pomer (dohodou). Dnes je 18.3. a stale som nedostal vyplatu za februar. Som mimo Slovenska, ale napisal som znamemu splnomocnenie. Napisal som uz 2 maily..bez odpovede. Cital som, ze v tomto pripade ma byt vyplatena mzda najneskor v den vyplatneho terminu, co je 15. den. Dnes mi prisla SMS od byvaleho zamestnavatela, ze je na lyzovacke a v pondelok sa ozve, tak som zvedavy..
No bojim sa este jednej veci. Pracoval som v obchode. UZ davnejsie som pracoval v bare, kde som skoncil a nezaplatili mi s tym, ze chybal tovar v hodnote priblizne takej, aka mala byt moja vyplata. Vtedy som to neriesil, pretoze som nemal bohuzial zmluvu. Teraz zmluvu mam, ale mozem robit nieco pokial sa stane podobna situacia, ze bude nieco akoze chybat? Ten obchod zavreli, pravdepodobne robili nejaku inventuru, ale tej som sa nezucastnil, tak neviem ako to je..
Dakujem za odpoved.
Pokiaľ si mal podpísanú hmotnú zodpovednosť a našli inventúrny schodok - teda manko, tak zrejme Tvoja výplata je z tohoto dôvodu zatiaľ zadržaná.
Je však pravidlo, že sa napíše zápisnica, kde sa určí splátkový kalendár na splácanie dlhu, ktorý podpíšeš Ty i zamestnávateľ.
Kvaka
26.03.11,15:03
Pokiaľ si mal podpísanú hmotnú zodpovednosť a našli inventúrny schodok - teda manko, tak zrejme Tvoja výplata je z tohoto dôvodu zatiaľ zadržaná.
Je však pravidlo, že sa napíše zápisnica, kde sa určí splátkový kalendár na splácanie dlhu, ktorý podpíšeš Ty i zamestnávateľ.
Zaujíma ma táto odpoveď, ale z iného pohľadu. Logika mi hovorí, že ak nezavreli obchod k 21.2., a nerobili k tomuto dátumu aj inventúru, tak bývalý zamestnanec by v prípade, že sa obchod zavrel neskôr, a teda aj inventúra sa robila neskôr, po jeho odchode, už nemal byť zodpovedný za to, čo sa stratilo. Ako sa to dá dokázať, že sa to stratilo v období počas jeho zamestnania? Má toto zamestnanec nejako ošetrené v pracovnej zmluve?
Môj známy je správca majetku v istej spoločnosti, ide do dôchodku, a má poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania. Toto poistenie ho chráni v prípade, ak zamestnávateľovi pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním spôsobí škodu, za ktorú zodpovedá. Uvedenú poistku ruší k dátumu odchodu do dôchodku. Ak by bol zodpovedný za prípadné škody na majetku, zistené neskôr, ako by sa taká škoda dala uhradiť, keď už poistenie nebude existovať? Nepodpíše zamestnávateľ pri odchode výstupný list, že je všetko v poriadku?
veronikasad
26.03.11,15:26
Kvaka, tu je odpoveď na otázku zadavatela témy

§ 184
Na začiatok

(1) Inventarizácia sa musí vykonať pri uzatvorení dohody o hmotnej zodpovednosti, pri jej zániku, pri preradení zamestnanca na inú prácu alebo na iné pracovisko, pri jeho preložení a pri skončení pracovného pomeru.

(2) Na pracoviskách, kde pracujú zamestnanci so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, musí sa inventarizácia vykonať pri uzatvorení dohôd o hmotnej zodpovednosti so všetkými spoločne zodpovednými zamestnancami

a) pri skončení všetkých týchto dohôd,
b) pri preradení na inú prácu alebo preložení všetkých spoločne zodpovedných zamestnancov,
c) pri zmene vo funkcii vedúceho alebo jeho zástupcu,
d) na žiadosť ktoréhokoľvek zo spoločne zodpovedných zamestnancov pri zmene v ich kolektíve,
e) pri odstúpení niektorého z nich od dohody o hmotnej zodpovednosti.

(3) Ak zamestnanec so spoločnou hmotnou zodpovednosťou, ktorého pracovný pomer sa skončil alebo ktorý bol preradený na inú prácu alebo iné pracovisko, alebo bol preložený, zároveň nepožiada o vykonanie inventarizácie, zodpovedá za prípadný schodok zistený najbližšou inventarizáciou na jeho predchádzajúcom pracovisku.

--------
K zadržaniu výplaty - zamestnávatel postupuje v rozpore so ZP - nemá na to právo. Zrážku zo mzdy môže vykonať len so súhlasom zamestnanca, inak si musí náhradu škody uplatniť cestou súdu.
neverhood
26.03.11,16:01
Dakujem za reakcie. Ak sa nedockam vyplaty do konca mesiaca, tak podam trestne oznamenie. Oni sa pokusaju na mna nieco prisit, aby nemuseli platit :/ No uvidime ako to dopadne..
veronikasad
26.03.11,16:03
Dakujem za reakcie. Ak sa nedockam vyplaty do konca mesiaca, tak podam trestne oznamenie. Oni sa pokusaju na mna nieco prisit, aby nemuseli platit :/ No uvidime ako to dopadne..
Ešte si skontroluj výplatný termín v pracovnej zmluve. Pracovný pomer skončil dohodou ?
neverhood
26.03.11,16:05
Ešte si skontroluj výplatný termín v pracovnej zmluve. Pracovný pomer skončil dohodou ?

Vyplatny termin je 15. den nasledujuci mesiac....ano dohodou..
veronikasad
26.03.11,16:08
Vyplatny termin je 15. den nasledujuci mesiac....ano dohodou..
Ak si si výplatu mzdy v deň skončenia prac.pomeru nedohodol priamo pri podpise Dohody o skončení prac.pomeru, platí v najbližšom výplatnom termíne firmy.

Inak vypláca zamestnávatel mzdy načas ?
neverhood
26.03.11,16:12
Ak si si výplatu mzdy v deň skončenia prac.pomeru nedohodol priamo pri podpise Dohody o skončení prac.pomeru, platí v najbližšom výplatnom termíne firmy.

Inak vypláca zamestnávatel mzdy načas ?

Pracoval som tam pol roka, vzdy to bolo na cas, max. 3 dni po termine..
Takze to trestne oznamenie uz podat mozem? Len som momentalne v zahranici, to treba asi len osobne na policii, nie?
veronikasad
26.03.11,16:17
Pracoval som tam pol roka, vzdy to bolo na cas, max. 3 dni po termine..
Takze to trestne oznamenie uz podat mozem? Len som momentalne v zahranici, to treba asi len osobne na policii, nie?
Skôr ako podáš tretné oznámenie, pošli výzvu (doporučeným listom-nie meilom) na výplatu mzdy, s tým, že ak do stanoveného termínu mzdu nevyplatia, oznámiš to Inšpekcii práce.
neverhood
26.03.11,16:19
Skôr ako podáš tretné oznámenie, pošli výzvu (doporučeným listom-nie meilom) na výplatu mzdy, s tým, že ak do stanoveného termínu mzdu nevyplatia, oznámiš to Inšpekcii práce.

OK dakujem, spravim to..
terezamaria
26.03.11,16:25
Zaujíma ma táto odpoveď, ale z iného pohľadu. Logika mi hovorí, že ak nezavreli obchod k 21.2., a nerobili k tomuto dátumu aj inventúru, tak bývalý zamestnanec by v prípade, že sa obchod zavrel neskôr, a teda aj inventúra sa robila neskôr, po jeho odchode, už nemal byť zodpovedný za to, čo sa stratilo. Ako sa to dá dokázať, že sa to stratilo v období počas jeho zamestnania? Má toto zamestnanec nejako ošetrené v pracovnej zmluve?
Môj známy je správca majetku v istej spoločnosti, ide do dôchodku, a má poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania. Toto poistenie ho chráni v prípade, ak zamestnávateľovi pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním spôsobí škodu, za ktorú zodpovedá. Uvedenú poistku ruší k dátumu odchodu do dôchodku. Ak by bol zodpovedný za prípadné škody na majetku, zistené neskôr, ako by sa taká škoda dala uhradiť, keď už poistenie nebude existovať? Nepodpíše zamestnávateľ pri odchode výstupný list, že je všetko v poriadku?
Áno, ku dňu odchodu zamestnanca mal zamestnanec požiadať o vykonanie inventúry. Keď tak neurobil, platí § 184, ods.3 ZP.

Samozrejme pri skončení pracovného pomeru, keď sa podpisuje výstupný list zo strany zamestnávateľa i zamestnanca, je tam vždy uvedené, že sú všetky resty, resp. záväzky zamestnanca voči zamestnávateľovi vysporiadané a jednotliví vedúci pracovníci to podpíšu. Ako to bolo pri zadávateľovi témy, na to Ti žiaľ neodpoviem.

Tvoj známy nech sa istí, že vo výstupnom liste mu potvrdia, že
má všetky náležitosti / teda aj zodpovednosť za prípadné škody na
majetku / voči zamestnávateľovi v poriadku, pokiaľ chce zrušiť poistku zodpovednosti za škodu zistenú pri výkone povolania. Je to aj logické,že ju s termínom skončenia pracovného pomeru zruší.
neverhood
26.03.11,16:31
Ja som pri podpisovani ukoncenia prac. pomeru mal len jednu poznamku a to, ze v pokladni chybalo 40 eur, ktore mi budu strhnute z vyplaty. Nic viac tam nebolo..
terezamaria
26.03.11,19:15
Ja som pri podpisovani ukoncenia prac. pomeru mal len jednu poznamku a to, ze v pokladni chybalo 40 eur, ktore mi budu strhnute z vyplaty. Nic viac tam nebolo..

S tým teda počítaj, že Ti to strhnú z výplaty, keď si to podpísal vo výstupnom liste. Na to zvlášť zápisnicu so splátkovým kalendárom nepotrebujú.

Pokiaľ mávate výplatu 15.-teho a zamestnávateľ je na dovolenke, vydrž
ešte do 31.3. Až nedostaneš na účet ani potom výplatu, pošli zamestnávateľovi
" Výzvu na vyplatenie zameškanej výplaty ", kde ho vyzveš, že pokiaľ
Ti neuhradí do 3 dní na účet dlžnú výplatu, dáš ho na súd.
neverhood
27.03.11,15:02
S tým teda počítaj, že Ti to strhnú z výplaty, keď si to podpísal vo výstupnom liste. Na to zvlášť zápisnicu so splátkovým kalendárom nepotrebujú.

Pokiaľ mávate výplatu 15.-teho a zamestnávateľ je na dovolenke, vydrž
ešte do 31.3. Až nedostaneš na účet ani potom výplatu, pošli zamestnávateľovi
" Výzvu na vyplatenie zameškanej výplaty ", kde ho vyzveš, že pokiaľ
Ti neuhradí do 3 dní na účet dlžnú výplatu, dáš ho na súd.

Tych 40 eur mi je jasnych, to sme dohodli ako zalohu.. Ide o to, ze oni ocividne nechcu zaplatit a budu hladat cestu ako sa z toho vyvliect..maju pravnikov, ja si pravnika dovolit nemozem... Obchod im nevynasa, neplatili najomne za pobocku, v ktorej som robil, preto ju zavreli.. Trestne oznamenie podam a uvidime co bude..