Jana 44
18.03.11,18:51
na ct mozgu som dostala odporučanie na cielenú angiografiu na posúdenie možnosti duralného AV skratu,prosím vysvetlenie a skúseností s týmto vyšetrením
buchač
18.03.11,18:41
na ct mozgu som dostala odporučanie na cielenú angiografiu na posúdenie možnosti duralného AV skratu,prosím vysvetlenie a skúseností s týmto vyšetrením

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/30/Cerebral_angiography%2C_arteria_vertebralis_sinist er_injection.JPG/250px-Cerebral_angiography%2C_arteria_vertebralis_sinist er_injection.JPG

Mozgová angiografia
Mozgová angiografia je forma angiografia , ktorá poskytuje obraz ciev v mozgu a jeho okolia, čím umožňuje detekciu abnormalít, ako sú arteriovenózne malformácie a aneuryzmy .

Typická cievka je vložená do veľkej tepny (napr. stehenná tepna ) a závitové prostredníctvom obehového systému na krčnú tepnu , kde sa kontrastná látka sa aplikuje.
Séria röntgenových snímok je vzaná od kontrastnej látky , ktorá sa šíri prostredníctvom mozgu tepnového systému , potom druhá séria , ktorá sa dostne do žilového systému.

Táto metóda môže priniesť lepší obraz než menej invazívne metódy, ako je počítačová tomografia angiografia a magnetickej rezonancie angiografia . Navyše, mozgová angiografia umožňuje určité ošetrenie , no musí byť vykonané okamžite, na základe svojich zistení.
Ak napríklad snímky odhalia aneuryzmy , cievky kovové môžu byť zavedené prostredníctvom katétra už na mieste a vmanévrované na mieste aneuryzmy , v priebehu času tieto podporujú tvorbu spojivového tkaniva v mieste vpichu, posilňujú cievne steny.


Skúsenosti ????....nie , ďakujem...stačili mi tie moje s CT...