lucika26
18.03.11,19:43
zdravim. prosim o radu. v r. 2009 som nadobudla dedenim po otcovi podiel na rodinnom dome. to znamena, ze vlastnickou som cca 2 roky. nemala som v nom zriadeny trvaly pobyt, pretoze byvam niekde uplne inde. v priebehu par tyzdnov tento dom predam. musim v tomto pripade zaplatit dan z predaja? v dedicskom konani bola uvedena hodnota RD zhruba v tej vyske, aku dostanem za svoj podiel po predaji. ak musim dan zaplatit, do akej doby?
moc dakujem
andrea100
18.03.11,19:06
Keďže ste nesplnili podmienku trvalého bydliska na oslobodenie od dane, ste povinná zaplatiť daň z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli. Sadzba dane je 19 % a platí sa v nasledujúcom roku do konca marca.
Pepa
18.03.11,19:25
Keďže ste nesplnili podmienku trvalého bydliska na oslobodenie od dane, ste povinná zaplatiť daň z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou za ktorú ste nehnuteľnosť nadobudli. Sadzba dane je 19 % a platí sa v nasledujúcom roku do konca marca.
Určite?
Ak bola nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade, berie sa do úvahy aj doba vlastníctva poručiteľa. Odhadujem že doba vlastníctva poručiteľa + dediča bola viac ako 5 rokov. Príjem je v tomto prípade od dane oslobodený.
adam
18.03.11,19:26
Aj keď je dedičkou v priamom rade? Z príspevkov, ktoré som na porade čítala, podľa mňa vyplýva, že nie...v prípade ak otec dom vlastnil viac ako 5 rokov, alebo sa mýlim?
adam
18.03.11,19:28
Určite?
Ak bola nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade, berie sa do úvahy aj doba vlastníctva poručiteľa. Odhadujem že doba vlastníctva poručiteľa + dediča bola viac ako 5 rokov. Príjem je v tomto prípade od dane oslobodený.
....sme písali naraz...
babi2
18.03.11,19:29
zdravim. prosim o radu. v r. 2009 som nadobudla dedenim po otcovi podiel na rodinnom dome. to znamena, ze vlastnickou som cca 2 roky. nemala som v nom zriadeny trvaly pobyt, pretoze byvam niekde uplne inde. v priebehu par tyzdnov tento dom predam. musim v tomto pripade zaplatit dan z predaja? v dedicskom konani bola uvedena hodnota RD zhruba v tej vyske, aku dostanem za svoj podiel po predaji. ak musim dan zaplatit, do akej doby?
moc dakujem
Ak do predaja prejde aspoň 5 rokov, odkedy otec nehnuteľnosť vlastnil ten podiel, tak potom predaj je od dane oslobodený
Zákon o dani z príjmu
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem

b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku
adam
18.03.11,19:33
http://www.porada.sk/t62873-p5-dan-z-predaja-nehnutelnosti.html
Mohli by Ste sa pozrieť na moju otázku v príspevku 44, vopred ďakujem...