geografia
18.03.11,19:46
Bývam na spodnom (zvýšenom) podlaží v bytovke - cca v strede obytného domu, ktorý pred rokom zatepľovali polystyrénom.
O mesiac po dokončení sa vzdula v mojom byte dlažba v chodbe a v kuchyni "len" praskala pri chôdzi. To som zistila pri náhodnom vrátení sa do bytu, nakoľko prechodne bývam mimo Bratislavy. Byt sem-tam susedia vyvetrajú. Po čase sa vzdula dlažba aj v kuchyni a v obývačke sa vzduli parkety, ktoré som pod kobercom len zatlačila späť.
Pod vzdutou dlažbou sa doslova rozdrtila aj nivelačná hmota a lepidlo - akoby tie dlaždice naraz nemali miesto, hoci sa v byte nebývalo a bolo tam sucho, žiadne vytopenie. Dlažba je kvalitná, rekonštrukciu bytu som robila pred 6-timi rokmi. Žiadna poistka nepokrýva takýto druh deštrukcie a všetci len krútia hlavou ... vraj to bolo zrekonštruované precízne, len akosi tá dlažba a parkety nemali zrazu dostatok miesta a tak sa vzduli. keby som ich chcela naspäť poukladať, nevmestili by sa. Medzi dlaždicami boli riadne medzery a dilatácie.

A aký je záver všetkých, čo to videli?
Vraj zateplenie s vrstvou polystyrénu, ktorý mohol hneď natiahnuť vlhkosť a jeho váha spôsobilo zaťaženie na obvodové múry 9-posch. bytovky a vektory síl sa pospájali do tlaku na spodný byt, kde zatlačili na obvodové steny môjho bytu a vymrštili podlahu aj s lepidlom, ktorá sa tiež rozdrtila, dlažba sa popraskala. V okolitých bytoch na prízemí majú linoleum alebo laminátové podlahy bez pevného podkladu.

Je tu, prosím, statik, stavbár alebo odborník, ktorý by sa vyjadril k príčine toho, čo popisujem a tiež čo mám robiť, kto mi uhradí financie, ktoré musím znova vložiť do rekonštrukcie podlahy - čo som už investovala pred 6-timi rokmi ? Bol zle vypočítaný statický posudok ? Mohla klesnúť bytovka pod tou tiahou? Bytovka sa nachádza na Štrkovci - čo už samo hovorí o podloží, ktoré pred 48 rokmi málokto overoval a spodné vody tu sú tiež dosť vysoko a nestabilné. Mal toto všetko brať do úvahy statik a projektant ?

Ďakujem za odpovede a rady.
Geograf
geografia
20.03.11,08:16
... Inak, to zateplenie vraj bolo zle ukotvené - kotvenie robí zmeny v statike bytovky a obklad nespĺňa veterné pomery, lebo polystyrén pri silnom vetre rozkýve silové pôsobenie v základnej konštrukcii. Dúfam, že sa tu nejaký statik čestne prihlási a vysvetlí chyby, ktoré mohli byť pri projektovaní zateplenia.
Ďakujem
arizona
20.03.11,08:26
Na co si zakladaladve rovnake temy?

Pokracuj TU http://www.porada.sk/t163760-zateplenie-bytovky-9-poschodi-dosledky.html

Temu uzatvaram.