geografia
18.03.11,19:51
Bývam na spodnom (zvýšenom) podlaží v bytovke - cca v strede obytného domu, ktorý pred rokom zatepľovali polystyrénom.
O mesiac po dokončení sa vzdula v mojom byte dlažba v chodbe a v kuchyni "len" praskala pri chôdzi. To som zistila pri náhodnom vrátení sa do bytu, nakoľko prechodne bývam mimo Bratislavy. Byt sem-tam susedia vyvetrajú. Po čase sa vzdula dlažba aj v kuchyni a v obývačke sa vzduli parkety, ktoré som pod kobercom len zatlačila späť.
Pod vzdutou dlažbou sa doslova rozdrtila aj nivelačná hmota a lepidlo - akoby tie dlaždice naraz nemali miesto, hoci sa v byte nebývalo a bolo tam sucho, žiadne vytopenie. Dlažba je kvalitná, rekonštrukciu bytu som robila pred 6-timi rokmi. Žiadna poistka nepokrýva takýto druh deštrukcie a všetci len krútia hlavou ... vraj to bolo zrekonštruované precízne, len akosi tá dlažba a parkety nemali zrazu dostatok miesta a tak sa vzduli. keby som ich chcela naspäť poukladať, nevmestili by sa. Medzi dlaždicami boli riadne medzery a dilatácie.

A aký je záver všetkých, čo to videli?
Vraj zateplenie s vrstvou polystyrénu, ktorý mohol hneď natiahnuť vlhkosť a jeho váha spôsobilo zaťaženie na obvodové múry 9-posch. bytovky a vektory síl sa pospájali do tlaku na spodný byt, kde zatlačili na obvodové steny môjho bytu a vymrštili podlahu aj s lepidlom, ktorá sa tiež rozdrtila, dlažba sa popraskala. V okolitých bytoch na prízemí majú linoleum alebo laminátové podlahy bez pevného podkladu.

Je tu, prosím, statik, stavbár alebo odborník, ktorý by sa vyjadril k príčine toho, čo popisujem a tiež čo mám robiť, kto mi uhradí financie, ktoré musím znova vložiť do rekonštrukcie podlahy - čo som už investovala pred 6-timi rokmi ? Bol zle vypočítaný statický posudok ? Mohla klesnúť bytovka pod tou tiahou? Bytovka sa nachádza na Štrkovci - čo už samo hovorí o podloží, ktoré pred 48 rokmi málokto overoval a spodné vody tu sú tiež dosť vysoko a nestabilné. Mal toto všetko brať do úvahy statik a projektant ?

Ďakujem za odpovede a rady.
Geograf
geografia
20.03.11,08:15
už som požiadala admina, aby ten urážlivý a drzý príspevok "sita" vymazal. Má tu takmer všetky príspevky drzé a mimo tém.

... Inak, to zateplenie vraj bolo zle ukotvené - kotvenie robí zmeny v statike bytovky a obklad nespĺňa veterné pomery, lebo polystyrén pri silnom vetre rozkýve silové pôsobenie v základnej konštrukcii. Dúfam, že sa tu nejaký statik čestne prihlási a vysvetlí chyby, ktoré mohli byť pri projektovaní zateplenia.
Ďakujem
sito
20.03.11,08:32
?????

No, nadávajú, kto to ... ako vedia. A kto by nenadával, keď mu podlaha vrže pod nohami a musí ju vyhádzať.

Aj ten polystyrén je záťaž. Ale v dome sú aj priečky. Takže ten tlak má menší odpor iným smerom.

Takže záhada, čas ukáže viac ...
220870
20.03.11,08:57
Pokúsim sa to vysvetliť.Zateplením objektu stúpne v jeho interiéri vlhkosť. Vo vašom prípade sa udialo to isté.Takže zateplenie pôsobilo ako sekundárny(vedľajší) zdroj poruchy .To sa zrejme prejavilo na neodborne namontovaných parketách,evidentne mali nedostatočne vynechanú dilatačnú škáru po svojom obvode.
Dlažba.Píšete ,že bola nivelovaná.V tomto by mi pomohla fotografia tej odtrhnutej dlažby aj s nivelákom,ideálne názov niveláku,ale to asi nebudete vedieť.Takzvaný odborníci požívajú na rekonštrukcie a vyrovnávanie podláh v objektoch tie najlacnejšie druhy nivelačných hmôt.Tie najlacnejšie nie sú vhodné pod keramickú dlažbu ,práve preto ,že majú slabú prídržnosť k podkladu,a potrebujú stálu vlhkosť.Sú zo sádry a tá neznesie zvýšenú vlhkosť. Ak sádra zvlhne tak prudko stráca svoje vlastosti a to bolo zrejme aj príčinou prečo sa dlažba odula.Ale na to aby som to moho tvrdiť na 100% by som to musel vydieť.
Zdá sa absudné ,že by zaťaženie činžiaku o niekoľko ton mohlo spôsobiť to čo popisujete v zadaní témy.Paneláky sú dimenzované na niekoľkonásobné zaťaženie interiérov nábytkom atd...V porovnaní s týmto je váha zateplenia zanedbateľná.Ak by aj bolo zateplenie na bytovku neúnosné tak v prvom rade by sa to premietlo v praskaní obvodových múrov paneláku.
majkii
20.03.11,14:56
Pokiaľ ide o lokalitu Štrkoveckého jazera v BA - Ružinove a bytovka je bez podzemných podlaží, potom je zakladaná na štrkových a štrkopiesčitých sedimetoch, ktoré sú dobre únosné a ich hrúbka môže byť do cca 10m. Všeobecne štrky sú veľmi vhodné pre zakladanie stavieb, takže nepredpokladám, že by zateplením došlo k sadaniu bytovky. Bytový dom bol postavený pred 48 rokmi a je teda predpoklad, že položie bude dostatočne konsolidované a k dodatočnému sadaniu budovy dôsť by už nemalo. Navyše súčasťou stavebného povolenia na zateplenie by mal byť statický posudok. Napr. v prípade nášho bytového domu bolo na zateplenie použitých 60ton materiálu vrátane lepiacich a fasádnych hmôt. V porovnaní s celkovým zaťažením budovy (10 vchodov po 8 podlaží) ide o marginálnu hodnotu. Uvedená porucha teda nemá príčinu v statickom zaťažení budovy či obvodových múrov. Treba si uvedomiť, že nosné vertikálne konštrukcie nie sú len obvodové múry. Statická poruch by sa prejavila parciálnymi diskontinuitami stavebnej konštrukcie v dôsledku nerovnomerného sadania. Príčinou bude zrejme vlhkosť, ktorá v nevetranom uzavretom byte nemá možnosť byť odvedená. Odporúčam teda pravidelne vetrať (nie len občasne), prípadne realizovať upravu okien na štrbinové alebo komôrkové odvetrávanie
sito
20.03.11,15:11
už som požiadala admina, aby ten urážlivý a drzý príspevok "sita" vymazal. Má tu takmer všetky príspevky drzé a mimo tém.

... Inak, to zateplenie vraj bolo zle ukotvené - kotvenie robí zmeny v statike bytovky a obklad nespĺňa veterné pomery, lebo polystyrén pri silnom vetre rozkýve silové pôsobenie v základnej konštrukcii. Dúfam, že sa tu nejaký statik čestne prihlási a vysvetlí chyby, ktoré mohli byť pri projektovaní zateplenia.
Ďakujem

Téma trochu stráca zmysel. Moje príspevky sú pre niekoho drzé, ale v téme. Tu je jeden aj mimo témy.

Koľko váži hmoždinka, ktorá kotvi polystyrén? Viac lepiaca malta, krycia vrstva, sieťka a omietka.

Ak sa tých deväť poschodí zrúti, tak to bude zateplením. Nezrúti ...

Keď sa v byte nebýva a sú v byte PRVN, tak sa zvyčajne nekúri, načo ... na ..... Dôsledky bývajú rôzne ... Ponajprv plesne ... ale toto ... prvý raz ...
geografia
20.03.11,16:37
Ďakujem za obsiahle vysvetlenie (okrem prispievateľa "sito" ) veľmi mi to pomohlo. Žiaľ, žiada poistka vzniknuté škody nepokrýva a tak sa musím pustiť do rekonštrukcie znova a siahuť hlbšie do peňaženky.

Ešte raz vďaka
Chobot
21.03.11,08:36
Ďakujem za obsiahle vysvetlenie (okrem prispievateľa "sito" ) veľmi mi to pomohlo. Žiaľ, žiada poistka vzniknuté škody nepokrýva a tak sa musím pustiť do rekonštrukcie znova a siahuť hlbšie do peňaženky.

Ešte raz vďaka

Keďže si tam nebývala, temperovala si byt? Alebo si vypla kúrenie, keď tam nebývaš?

Príčinu by som videl skôr tam - v zmene vlhkosti, keďže byt nebol vykurovaný. Ale na diaľku sa nedá jednoznačne povedať, sú to len tipy.
geografia
21.03.11,08:58
Ďakujem za názor - v byte sa temperovalo a bolo tam vždy okolo 22 °C. V byte sa nebývalo už tri roky s občasným pobytom na pár týždňov.
Pravidelne kontrolujem vlhkosť v byte - mám vlhkomer a stále udáva okolo 35 - 40 % a to aj vtedy, keď sa tam nebývalo. Aj pred zatepletím. Dokonca v lete bývalo aj okolo 55 %.
Ak by bola na vine nevhodná nivelačka alebo lepidlo pod dlažbou, potom prečo sa zdvihli aj parkety? Ale žiadna zvýšená vlhkosť v byte nie je a ani nebola.
Vetranie je dostatočné aj keď je byt zatvorený - tak sú urobené okná aj balkón. Vchodové dvere dokonca netesnia, takže je častokrát slabý prievan.
220870
21.03.11,18:34
Písal som .Ak sa dvihly parkety tak je na to len jeden jediný dôvod .A to je zvýšená vlhkosť.Nič iné parkety nedvihne.
sito
21.03.11,19:23
Dubové? Dubové sudy sa navlhčia, napustia vodou, nechajú zapučať, aby zo sudov nevytekalo potom to vzácnejšie. Ak sa nepoužívajú, rozsušia sa. Parkety tiež sa vedia, vtedy ich nevydúva.
sito
22.03.11,14:41
Ďakujem za názor - v byte sa temperovalo a bolo tam vždy okolo 22 °C. V byte sa nebývalo už tri roky s občasným pobytom na pár týždňov.
Pravidelne kontrolujem vlhkosť v byte - mám vlhkomer a stále udáva okolo 35 - 40 % a to aj vtedy, keď sa tam nebývalo. Aj pred zatepletím. Dokonca v lete bývalo aj okolo 55 %.
Ak by bola na vine nevhodná nivelačka alebo lepidlo pod dlažbou, potom prečo sa zdvihli aj parkety? Ale žiadna zvýšená vlhkosť v byte nie je a ani nebola.
Vetranie je dostatočné aj keď je byt zatvorený - tak sú urobené okná aj balkón. Vchodové dvere dokonca netesnia, takže je častokrát slabý prievan.

Tak temperovalo? Na 22 °C? Veď to je v neobývanom byte plytvanie! Stačí na 18 - 20 °C. Ako to hovoria? Čo o 1°C menej, to o 6 % nákladov menej. Hm ...
JaDo
22.03.11,21:25
Niečo podobné sa dialo pred cca 3-4 rokmi u nás v polyfunkčnom dome, kde boli na prízemí a na 1.poschodí - obchody a na 2.poschodí - izby penziónu.
Vždy keď nastala zima, tak sa na rôznych miestach na prízemí začala vzdúvať dlažba. Vysvetľovali sme si to tak, že pod budovou je veľmi studená pivnica a tak sa podklad dlažby skôr zmršťuje a naopak dlažba sa teplom mierne rozťahuje, čo je v konečnom dôsledku nekompatibilné. Navyše na tak veľkú plochu asi neboli urobené správne dilatačné škáry, ktoré je niekedy nutné robiť nie len vo vrchnej pokládke ale i v podkladovom betóne.

Takže sa mi natíska otázka. Ak sú pod domom pivnice, boli zateplené ich plafóny?
Ak nie sú pod domom pivnice nie je vzhľadom k zateplení plášťa a strechy domu príliš chabá izolácia betónového podkladu podláh na prízemí? A isto bude pri oprave podláh nutné rátať s väčšou dilatáciou a najmä v dlažbe vytvoriť elastické špáry.