Marek Straka
18.03.11,20:00
ahojky, potrebujem poradit, moja kamaratka ma poprosila o pomoc a ja si s tim neviem rady, lebo kazdy hovori nieco ine .

V maji , 2011 zacala " podnikat" dostala dotaciu vo vyske 3902 eur.
Je na invalidnom dochodku .

Vacsinu casu bola prace neschopna cize okrem dotacie nemala ziaden prijem .

Ako by bolo najlepsie podat danove priznanie ?

Ja som navrhol uplatnit pausalne vydavky " 40 %"

podla mna naj jednoduchsie riesenie .

Na danovom urade jej vsak povedali , ze je to sice jednoduche riesenie , ale vraj jej vyjdu vysoke odvody ,?

Da sa to niekde overit , ake odvody by jej vysli
?

pripadne ake by bolo najlepsie riesenie ?


Dakujem ...
KEJKA
18.03.11,19:12
celá dotácia vojde do vymeriavacieho záladu pre odvody.
Takže lepšie skutočné výdavky a nulové DPFO.
Marek Straka
18.03.11,19:24
No , ale nie je to komplikovane a musi viest uctovnictvo ?

z tej sumy by jej vysli odvody?

Pocul som, ze z tej sumy by nemali vyjst odvody a hlavne ked sa jedna o dotaciu .
veronikasad
18.03.11,19:32
No , ale nie je to komplikovane a musi viest uctovnictvo ?

z tej sumy by jej vysli odvody?

Pocul som, ze z tej sumy by nemali vyjst odvody a hlavne ked sa jedna o dotaciu .
kolko z dotácie v roku 2010 minula ?

Na aký predmet podnikania má živnosť ?
Marek Straka
18.03.11,19:43
cca to vychadza na tych 40 % cize okolo 1500 Eur.

Sprostredkovanie a upratovacie prace
KEJKA
18.03.11,19:46
skutočné výdavky sú najlepšie riešenie, ak nechce platiť odvody.
debaty nájdeš v témach o dotácii
veronikasad
18.03.11,19:48
cca to vychadza na tych 40 % cize okolo 1500 Eur.

Sprostredkovanie a upratovacie prace
nie cca, ale kolko skutočne minula v zmysle podn. plánu. Podla toho sa musíš rozhodnuť či uplatníš paušálne výdavky (zdaníš v prvom roku celú dotáciu), alebo budeš viesť účtovníctvo.

Podla príspevkov na Porade, UPSVaR vraj dávajú podpisovať nejaké dodatky k Zmluvám o dotácii a sprísnili podmienky, týkajúce sa vyčerpania dotácie.

Ak za 8 mesiacov nemala žiadny príjem, hovoríš tomu podnikanie ?
220870
18.03.11,19:49
Nie som síce bohvieaký odborník na roky ,ale máj 2011 ešte len bude.To bude nejaký terminátor:---
Veď dotáciu dostala na rozbeh fa ,na nákup materiálu služieb.Keď nepodnikala ani neplánuje podnikať nech celú poskytnutú sumu vráti štátu.Potom nemusí nič platiť.
Marek Straka
18.03.11,19:54
nie cca, ale kolko skutočne minula v zmysle podn. plánu. Podla toho sa musíš rozhodnuť či uplatníš paušálne výdavky (zdaníš v prvom roku celú dotáciu), alebo budeš viesť účtovníctvo.

Podla príspevkov na Porade, UPSVaR vraj dávajú podpisovať nejaké dodatky k Zmluvám o dotácii a sprísnili podmienky, týkajúce sa vyčerpania dotácie.

Ak za 8 mesiacov nemala žiadny príjem, hovoríš tomu podnikanie ?
Tak jasne, ze to nie je podnikanie, no ako som pisal je na invalidnom dochodku a vacsinu casu bola pn cize sa k tomu poriadne ani nedostala , vychadza to priblizne na rovnako ako keby si uplatnila pausalne vydavky . je tam rozdiel par € , neviem presne kolko .
veronikasad
18.03.11,19:54
220870, prepáč, ten preklep som si ani nevšimla, tak ma vytáčajú takíto "živnostníci", ktorých sa UP rozhodol zbaviť.

A potom ministri práce a soc. vecí pri "zjednotení" VZ hádžu všetkých do jedného vreca ...
Marek Straka
18.03.11,19:55
Nie som síce bohvieaký odborník na roky ,ale máj 2011 ešte len bude.To bude nejaký terminátor:---
Veď dotáciu dostala na rozbeh fa ,na nákup materiálu služieb.Keď nepodnikala ani neplánuje podnikať nech celú poskytnutú sumu vráti štátu.Potom nemusí nič platiť.
to bol preklep , malo byt 2010 :)
220870
18.03.11,19:57
som si myslel trochu srandy neni na škodu.
veronikasad
18.03.11,20:09
tá sranda ťa rýchlo prejde, keď si prepočítaš dopad pripravovaných Mihálových a Miklošových opatrení na dane a odvody. U mňa to robí 1445€ ročne.
Marek Straka
18.03.11,20:22
tak dik za pomoc ...