acho
28.12.05,14:11
Priatelia poradaci,
nemate niekto nahodou vzor pracovnej zmluvy, ktora by obsahovala ustanovenia umoznujuce aj pracu z domu? Jedna sa o to, aby zamestnanec ktory byva pomerne daleko od kancelarie mohol pracovat aj z domu, ak mu to povaha vykonavanej prace dovoli. Teda prevazna cast prace by bola vykonavana v kancelarii v sidle firmy, ale obcas by proste urobil to co ma doma. Viem ze zakonnik prace hovori aj o tzv. domackych zamestnancoch, ale neviem ako tieto ustanovenia zakomponovat do zmluvy.
Dakujem za kazdu radu.
vladan
28.12.05,14:01
Priatelia poradaci,
nemate niekto nahodou vzor pracovnej zmluvy, ktora by obsahovala ustanovenia umoznujuce aj pracu z domu? Jedna sa o to, aby zamestnanec ktory byva pomerne daleko od kancelarie mohol pracovat aj z domu, ak mu to povaha vykonavanej prace dovoli. Teda prevazna cast prace by bola vykonavana v kancelarii v sidle firmy, ale obcas by proste urobil to co ma doma. Viem ze zakonnik prace hovori aj o tzv. domackych zamestnancoch, ale neviem ako tieto ustanovenia zakomponovat do zmluvy.
Dakujem za kazdu radu.

najprv by si si mal uzrejmiť pojem "občas" ... neviem čo máš presne na mysli, ale asi by trebalo vymedziť, či by sa toto "občas" nejak pravidelne opakovalo alebo ako by vlastne fungoval tento zamestnanec. Zákonník práce hovorí v ustanoveniach o domáckom zamestnancovi v tom smere, že celá jeho pracovná činnosť je vykonávaná doma. Keď si prečítaš § 52 ods. 1, tam je čistý domácky zamestnanec, ale práve § 52 ods. 2 hovorí o tvojom prípade a konkrétne, ktorý zamestnanec nie je považovaný za domáckeho zamestnanca (príležitostná práca doma, práca doma za mimoriadnych okolností). Narýchlo vidím riešenie tvojho problému: uzatvoriť so zamestnancom dohodu alebo mať písomný súhlas o príležitostnom výkone práce doma.
hron
28.12.05,14:39
Ono by to chcelo asi specifikovat, co sa vlastne tou zmluvou chce dosiahnut. Neviem o tom, ze by nejaky zakon ukladal bezpodmienecnu povinnost pritomnosti zamestnanca na pracovisku. Takze by to mala byt len zmluva medzi dvoma stranami. A jej zmyslom by malo byt jasne stanovenie povinnosti a zavazkov jednej aj druhej strane. Trebars kedy MOZE byt vykonana praca doma, kedy nie, ako sa vyhodnoti vykonanie prace doma ako ekvivalent prace v zamestnani, a podobne.
vladan
28.12.05,14:42
Ono by to chcelo asi specifikovat, co sa vlastne tou zmluvou chce dosiahnut. Neviem o tom, ze by nejaky zakon ukladal bezpodmienecnu povinnost pritomnosti zamestnanca na pracovisku. Takze by to mala byt len zmluva medzi dvoma stranami. A jej zmyslom by malo byt jasne stanovenie povinnosti a zavazkov jednej aj druhej strane. Trebars kedy MOZE byt vykonana praca doma, kedy nie, ako sa vyhodnoti vykonanie prace doma ako ekvivalent prace v zamestnani, a podobne.

Zákonník práce hovorí o určení miesta výkonu práce zamestnanca ako jednu z povinných údajov na pracovnej zmluve, ešte som sa nestretla s tým, aby mal zamestnanec DVE miesta výkonu práce (sídlo firmy a bydlisko).
hron
28.12.05,16:41
Zákonník práce hovorí o určení miesta výkonu práce zamestnanca ako jednu z povinných údajov na pracovnej zmluve, ešte som sa nestretla s tým, aby mal zamestnanec DVE miesta výkonu práce (sídlo firmy a bydlisko).

To je v poriadku. Mam za to, ze zamestnanec o to nemusi prosit, ale zamestnavatel to musi dodrzat. A moze to tak aj zostat. Akurat , ak je to vzajomne vyhodne pre obe strany si mozu uzavriet zmluvu o moznosti
urobit nejake prace inde nez na pracovisku. Konieckoncov toto je predsa uplne bezne, inac by neexistovali sluzobne cesty na dlhsiu dobu.
Len tak mimochodom, medzi gentlemanmi dokonca nie je potrebna
ani ziadna zmluva, ide naozaj len o to, aby si zachytili co najviac variacii
moznych nedorozumeni v buducnosti a kazdy mal jasno ako sa vlastne dohodli. Takuto zmluvu predsa nemoze zakazat ziadny zakon.
vladan
28.12.05,21:21
... Akurat, ak je to vzajomne vyhodne pre obe strany si mozu uzavriet zmluvu o moznosti
urobit nejake prace inde nez na pracovisku. Koniec koncov toto je predsa uplne bezne, inac by neexistovali sluzobne cesty na dlhsiu dobu.
Len tak mimochodom, medzi gentlemanmi dokonca nie je potrebna
ani ziadna zmluva, ide naozaj len o to, aby si zachytili co najviac variacii
moznych nedorozumeni v buducnosti a kazdy mal jasno ako sa vlastne dohodli. Takuto zmluvu predsa nemoze zakazat ziadny zakon.

máš na mysli pracovnú zmluvu alebo nejakú inu formu zmluvy medzi zamestnancom a zamestnávateľom? Lebo toto čo hovoríš mi skôr pripadá ako dohoda (Zákonník práce hovorí o dohode alebo súhlase), čo už je niečo iné ako pracovná zmluva.
Zadávateľ otázky sa pýta na nejaké podrobnosti ohľadne "občasnej" práce doma (ako to uviesť v pracovnej zmluve), čiže asi chce podchytiť nejakým spôsobom prácu doma a preto som navrhla dohodu, resp. súhlas.
hron
29.12.05,06:29
máš na mysli pracovnú zmluvu alebo nejakú inu formu zmluvy medzi zamestnancom a zamestnávateľom? Lebo toto čo hovoríš mi skôr pripadá ako dohoda (Zákonník práce hovorí o dohode alebo súhlase), čo už je niečo iné ako pracovná zmluva.
Zadávateľ otázky sa pýta na nejaké podrobnosti ohľadne "občasnej" práce doma (ako to uviesť v pracovnej zmluve), čiže asi chce podchytiť nejakým spôsobom prácu doma a preto som navrhla dohodu, resp. súhlas.

Nuz, ako tak kukam v ZP, musi to byt v zaujme oboch vo forme pracovnej zmluvy, alebo jej dodatku v pripade viac ako prilezitostnej cinnosti. A to je to, co my nevieme, to vie len zadavatel otazky.
Cize, ak to ma byt relativne casto - zakomponovat do prac. zmluvy rezim platny AJ pre domackeho pracovnika a sucasne definovat, kedy tento rezim nastava.
ZP nevravi nic o tom, ze pracovna zmluva musi byt jednoducha a len v jednom rezime. S miestom pracoviska si lamat hlavu netreba, zakladne pracovisko ma zostat definovane u zamestnavatela.
Ak to ma byt vynimocne, tak potom to co si pisala, pisomna dohoda a suhlas zamestnavatela.
vladan
29.12.05,07:14
Cize, ak to ma byt relativne casto - zakomponovat do prac. zmluvy rezim platny AJ pre domackeho pracovnika a sucasne definovat, kedy tento rezim nastava.

hron, § 52 ods. 1 jasne definuje domáckeho zamestnanca (celá jeho pracovná činnosť je vykonávaná doma), čiže zakomponovať do pracovnej zmluvy režim platný AJ pre domáckeho pracovníka sa proste zakomponovať nedá ... buď je to domácky zamestnanec alebo je to nedomácky zamestnanec
acho
29.12.05,07:20
Dakujem za vase reakcie, uz sa aspon trocha orientujem.
Ohladom otazky ako casto by to bolo....pocitam ze tak 1 den v tyzdni.
Ucelom je vyriesit situacie, ked zamestnanec robi napr. preklady textov do alebo z ineho jazyka. Pri takejto cinnosti nema zmysel aby sedel v kancelarii, ked celu svoju pracu moze poslat mailom z domu a usetri 100km cestovania.
ajobs
29.12.05,08:06
Zákonník práce hovorí o určení miesta výkonu práce zamestnanca ako jednu z povinných údajov na pracovnej zmluve, ešte som sa nestretla s tým, aby mal zamestnanec DVE miesta výkonu práce (sídlo firmy a bydlisko).

Vladi, miesto výkonu práce môžeš uviesť aj inak ako obec, alebo organizačnú časť firmy - viď ZP § 43, ods.1, písm. b) citujem "....alebo inak určené miesto". Keďže pojem MIESTO nie je legislatívne upravený pojem v zmysle pracovného práva, kľudne to môže byť aj Východné Slovensko, alebo Slovensko, alebo Schengenský priestor.
Síce trochu pritiahnuté za vlasy, ale ak sa to niekomu hodí, prečo to nepoužiť !!??:) :eek:
Manual
29.12.05,08:16
Vladi, miesto výkonu práce môžeš uviesť aj inak ako obec, alebo organizačnú časť firmy - viď ZP § 43, ods.1, písm. b) citujem "....alebo inak určené miesto". Keďže pojem MIESTO nie je legislatívne upravený pojem v zmysle pracovného práva, kľudne to môže byť aj Východné Slovensko, alebo Slovensko, alebo Schengenský priestor.
Síce trochu pritiahnuté za vlasy, ale ak sa to niekomu hodí, prečo to nepoužiť !!??:) :eek:
Každá pracovná zmluva môže mať ďalšie ujednaia a tam by som dal dohodu strán, že práce /tie a tie/ bude pracovník vykonávať v mieste bydliska, podľa potrieb firmy, pretože pre tie činnosti tam má lepšie technické vybavenie. Každá takáto činnosť bude zamestnávateľom vopred odsúhlasená.
Takúto zmluvu nemôže nikto napadnúť, spokojný je zamestnávateľ s výsledkom práce a aj zamestnanec. A o to tu vlastne ide... a firma prosperuje.
Pekný deň želám...
vladan
29.12.05,08:39
Vladi, miesto výkonu práce môžeš uviesť aj inak ako obec, alebo organizačnú časť firmy - viď ZP § 43, ods.1, písm. b) citujem "....alebo inak určené miesto". Keďže pojem MIESTO nie je legislatívne upravený pojem v zmysle pracovného práva, kľudne to môže byť aj Východné Slovensko, alebo Slovensko, alebo Schengenský priestor.

tonko, ja nehovorím o prípade, že uvediem v pracovnej zmluve ako miesto výkonu práce Východné Slovensko, ja hovorím o tom, že nemôžem uviesť do pracovnej zmluvy ako miesto výkonu práce bydlisko zamestnanca + sídlo firmy - to sú dve miesta výkonu práce ...
hron
29.12.05,11:09
hron, § 52 ods. 1 jasne definuje domáckeho zamestnanca (celá jeho pracovná činnosť je vykonávaná doma), čiže zakomponovať do pracovnej zmluvy režim platný AJ pre domáckeho pracovníka sa proste zakomponovať nedá ... buď je to domácky zamestnanec alebo je to nedomácky zamestnanec

No a ja som zase nenasiel ziadne ustanovenie, ktore by zakotvovalo vylucnost domaceho zamestnanca a nedomaceho zamestnanca. Len sa pise o prilezitostnej alebo mimoriadnej praci ak sa vylucuje z definicie domaceho pracovnika, alebo je len domaci pracovnik. Nezakazuje nic medzi tym, tzn. pravidelny alebo inaksie jasne definovatelny rozsah prac doma moze byt sucastou pracovnej zmluvy.
vladan
29.12.05,11:11
No a ja som zase nenasiel ziadne ustanovenie, ktore by zakotvovalo vylucnost domaceho zamestnanca a nedomaceho zamestnanca. Len sa pise o prilezitostnej alebo mimoriadnej praci ak sa vylucuje z definicie domaceho pracovnika, alebo je len domaci pracovnik.

tomuto fakt nerozumiem ...
hron
29.12.05,12:17
tomuto fakt nerozumiem ...

... noooo... chcel som povedat, ze
režim platný AJ pre domáckeho pracovníka sa proste zakomponovať DA.
Len som to nechcel tak nejako tvrdo :-)
vladan
29.12.05,20:17
... noooo... chcel som povedat, ze
režim platný AJ pre domáckeho pracovníka sa proste zakomponovať DA.
Len som to nechcel tak nejako tvrdo :-)

ja som toho názoru, že režim platný pre domáckeho zamestnanca sa nedá zakomponovať do pracovnej zmluvy (nedomáckeho zamestnanca), resp. dá sa iba vtedy, ak ide o domáckeho zamestnanca ... režim dohody, resp. súhlasu podľa § 52 ods. 2 (hovorí o zamestnancovi, ktorý sa nepovažuje za domáckeho zamestnanca) sa v istej miere dá do pracovnej zmluvy zakomponovať ... ja osobne by som situáciu riešila dohodou medzi zamestnancom a zamestnávateľom, ktorá by vychádzala práve z § 52 ods. 2
KEJKA
29.12.05,20:51
podfľa mňa, ak ide o 1 deň v týždni, by pracovna zmluva mala stanoviť miesto výkonu práce sídlo firmy. Ďalšie ustanovenie môže hovoriť, že zamestnanec so súhlasom zamestnávateľa môže stanovenú úlohu vykonať aj doma, pričom mzdové nároky zostávajú nezmenené. Súhlas zamestnávateľa je preukazný zadaním úlohy v elektronickej forme..... vymýšľam si.
Ja v takýchto prípadoch nevidím zmenu režimu - domácky, či nedomácky.,
zrejme ide o to, aby bola právna istota na oboch stranách - že zamestnanec nezostane doma svojvoľne, ale ani to, že by zamestnávateľ zneužil takýto prípad a udelil by absenciu.