jandrobny
18.03.11,22:36
Ahoj "poraďáci"!
V roku 2010 (od 02. do 10.) som bol SZČO. V marci som ako 51 ročný ukončil zmluvu o DDS. Dostal som vyplatených 50 % nasporenej sumy a každý mesiac dostávam dávku. Zmluvu o DDS som uzatvoril v roku 2001 a v ročnom zúčtovaní dane mi zamestnávateľ zohľadňoval nezdaniteľnú položku za moje príspevky - do roku 2003 ročne 9600,- Sk, neskôr 12000,-. Ako SZČO si robím daňové priznanie B a neviem ako toto predčasné ukončenie DDS do priznania započítať. Či a kam sa musí dopočítať to, čo som si v predchádzajúcich rokoch uplatňoval ako nezdaniteľnú položku, alebo započítať (a kam) v roku 2010 vyplatenú jednorázovú + mesačné dávky, alebo oboje.
Ďakujem pekne za rady.
jandrobny
25.03.11,12:44
Tu je odpoveď Daňového úradu:

"Úprava základu dane o DDS sa vykoná zápisom na riadku 35 v daňovom priznaní typu „A“ alebo na riadku 67 v daňovom priznaní typu „B“ a na tomto riadku sa uvádza suma, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach daňovník znížil základ dane. Teda je to suma, ktorá je uvedená na obdobných riadkoch, ako je riadok 38 v DP typ „A“ alebo riadok 72 v DP typ „B“ , ale na tlačivách platných pre staré zdaňovacie obdobia.
Nie sú to dávky, ktoré dostávate od minulého roku."
jandrobny
25.03.11,12:46
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
V súlade s ust. § 52j ods. 4 zákona č. 548/2010 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p (zákon), na uplatnenie § 11 ods. 1 až 4 a odseku 9 zákona, za zdaňovacie obdobie roku 2010 a predchádzajúce zdaňovacie obdobia sa použijú ustanovenia zákona účinného do 31.12.2010.
Z uvedeného vyplýva, že ak k porušeniu podmienok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na DDS, účelové a životné poistenie dôjde do 31.12.2010, je daňovník povinný postupovať podľa zákona platného do 31.12.2010 a teda má povinnosť upraviť základ dane o uplatnené nezdaniteľné časti základu dane na životné poistenie NČZD ŽP), v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach a to najneskôr do troch zdaňovacích období po období, kedy k porušeniu podmienok došlo.
Predmetné nezdaniteľné časti základu dane sa uplatňujú od roku 2005, teda od toho roku uplatnené príspevky ste povinný dodaniť najneskôr za zdaňovacie obdobie roku 2012

Odbor služieb pre verejnosť