Genesis.SVK
19.03.11,07:13
už strašne dlhú dobu sa snažím nájsť nejaký užitočný kurz aby som zvýšil svoje šance súčastnom trhu práce. Usúdil som že asi najlepšou voľbou bude ak sa vydám smerom IT. Som v tomto smere ale úplný nováčik a jediné čo zatiaľ mám je len snaha a chuť sa vzdelávať za účelom možnosti nájdenia lepšieho zamestnania.

Len neviem ktorý smer si v IT vybrať. Preferoval by som taký ktorý nie je až strašne ťažký na naučenie (pretože pravdepodobne sa budem musieť učiť ako samouk vzhľadom na to že niektoré IT kurzy sú nehorázne drahé).

Chcel by som sa spýtať čo by ste mi odporučili kade sa v IT vybrať (môžete mi doporučiť aj niečo mimo IT ak to zvýši nejak signifikantne moje šance na trhu práce)

Doteraz som rozmýšľaľ nad tým že by som si skúsil samoštúdiom spraviť certifikát cisco CCNA. Myslite že je to dobrá voľba a má to cenu sa o to snažiť? .. nerád by som sa učil 1100 stranovú knihu a zaplatil za skúšky a nakoniec by mi to bolo cele naprd rovnako ako moja vysoká škola.
Fero11
19.03.11,06:50
Zavisi od toho aku mas vysoku skolu, ak nie je technickeho smeru a v oboroch elektrotechnika, alebo informatika, tak u IT zamestnavatela moc nepochodis (jedine ak mas za sebou v IT obore dlhorocnu prax a si skutocne odbornik (potom mozes byt aj murar)).
Vysoke skoly, ktore vypluvaju, rychlokvasenych cosialnych pracovnikov, enviromentalistov a "kvazi" managerov atd .... s takouto skolou je problem sa uplatnit.

Tazko povedat, ze co je pre teba najlepsie. Ak sa chces zamieriat na siete, tak urcite cisco, ale tam samozrejme potrebujes vediet aj nejake to skriptovanie, cize nejaky shell jazyk a nusis vediet a nieco do databaz atd .... To iste sa tyka programovania .... (co chces programovat (musis sa zameriat na konkretny jazyk)) musis vediet hodne vela o sietach a vyvojar vo vacsine pouziva aj databazy ..... takze opat vsetko
Je to vsetko navzajom prepojene, cize musis hodne studovat

Najlepsie bude ak si spravis vysoku skolu technickeho smeru zameranu na IT (BA, KE, ZA a pod) naucis sa celkom slusne anglictinu a mas vyhrane
Genesis.SVK
19.03.11,07:03
Bohužiaľ mám chemicko technologickú odbor analytika a pomerne dosť rokov 32 takže ísť pre mňa na inú výšku je už nereálne. Preto potrebujem nájsť nejaké reálne riešenie .. jak vravím snaha by bola ale zas aby som sa snažil nadarmo je blbosť. Nemám nejaké obrovské ciele aby som mal job kde budem zarábať obrovské prachy. Momentálne pracujem v štátnej správe a o smiešnosti platov tam nemusím hovoriť takže som pomerne skromný ... len jednoducho nič sa tam nenaučím ... mojím cieľom je sa niečo naučiť čo s čim sa dá naozaj aj slušne zamestnať a aby som si mohol povedať že aj niečo viem.
Fero11
19.03.11,08:13
Na skolu nie je nikdy neskoro ja mam 31 a na rok koncim vysku. Tiez sa budem rozhodovat, ze co a ako dalej. Samozrejme s takymto vekom by som uz isiel na externe studium, ale teraz to bude dost na hovno, pretoze externe ma byt platene a ma sa predlzit dlzka studia.
Na tvojom mieste by som pisal ziadosti do IT firiem a ak ta niekde vezmu, tak sa zameriat konkretne na to co od teba budu ziadat ...... zaplatia ti aj skolenia aj skusky
srska
19.03.11,08:32
Bohužiaľ mám chemicko technologickú odbor analytika a pomerne dosť rokov 32 takže ísť pre mňa na inú výšku je už nereálne. Preto potrebujem nájsť nejaké reálne riešenie .. jak vravím snaha by bola ale zas aby som sa snažil nadarmo je blbosť. Nemám nejaké obrovské ciele aby som mal job kde budem zarábať obrovské prachy. Momentálne pracujem v štátnej správe a o smiešnosti platov tam nemusím hovoriť takže som pomerne skromný ... len jednoducho nič sa tam nenaučím ... mojím cieľom je sa niečo naučiť čo s čim sa dá naozaj aj slušne zamestnať a aby som si mohol povedať že aj niečo viem.
32 rokov a neskoro na vš? ja som mal toľko keď som končil diaľkové ale boli medzi nami aj takí, čo mali 40 aj viac. (svšt ef-tk).
a čo sa týka štátnej správy - platy sú ozaj mizerné.
a paradox:
tí čo zarábajú najmenej - beriem teraz do úvahy daňovú správu - majú najviac vedomostí a prax ale čím to ide smerom vyššie, platy vyššie, zodpovednosť menšia a za 5 rokov nevieš ani to čo si vedel keď si nastupoval na DÚ ako nováčik (česť výnimkám).
bea
19.03.11,09:00
Bohužiaľ mám chemicko technologickú odbor analytika a pomerne dosť rokov 32 takže ísť pre mňa na inú výšku je už nereálne. Preto potrebujem nájsť nejaké reálne riešenie .. jak vravím snaha by bola ale zas aby som sa snažil nadarmo je blbosť. Nemám nejaké obrovské ciele aby som mal job kde budem zarábať obrovské prachy. Momentálne pracujem v štátnej správe a o smiešnosti platov tam nemusím hovoriť takže som pomerne skromný ... len jednoducho nič sa tam nenaučím ... mojím cieľom je sa niečo naučiť čo s čim sa dá naozaj aj slušne zamestnať a aby som si mohol povedať že aj niečo viem.
Nepotrebuješ ani vysokú školu, keď vieš dobre anglicky a skúsiš si nájsť miesto v Bratislave napr. v AT&T, tak máš asi šancu. Viem o tom,že tam pracuje veľa takých mladých ľudí, ktorí nemajú vyštudovanú vysokú školu a ani IT a tam ich prijali a myslím si, že na slovenské pomery sú slušne platení... A v rámci spoločnosti sa dá zadarmo urobit aj napr. cisco.
Zoltan Miklos
19.03.11,09:09
ak nemas preferencie, tak rozosielaj CV na junior pozicie a mozno ta niekam vezmu. niektore velke konzultacne firmy pozaduju minimalne IT znalosti napr. na pozicie software testerov. tester je velmi dobry odrazovy mostik do IT, aj ja som tak zacinal :-)
casto vsak potrebujes k takejto pozicii anglictinu...

inac co by ta najviac v IT bavilo? v podstate cokolvek si v IT vyberies, ma to buducnost (viac-menej :).
na tvojej sucasnej pozicii nemas moznost sa hlbsie zoznamit s nejakou IT technologiu? alebo zmenit poziciu a prejst na vase oddelenie IT?
chces studovat IT popri zamestnani, alebo sa vrhnut do IT hned na plny uva:zok?
studovat IT na vysokej skole sa podla mna neoplati. zbytocne dlhe studium - kopec zbytocnej teorie. to skor tie certifikovane skolenia - tie sa oplatia.


Moj tip c.1:
ak chces studovat, odporucam databazy, konkretne Microsoft SQL Server.
Preto databazy, lebo dostanes nahlad na serverove technologie, na sietovanie, na programovatnie (SQL jazyk) a zoznamis sa aj s podnikovymi strukturami (t.j. ako funguje firma, ake su toky informacii, ake su podnikove procesy)
Preto Microsoft, lebo je lacnejsi, nez Oracle a ma skvelu prepojenost s ostatnymi Microsoft aplikaciami, ako Excel, Access, SharePoint... So znalostami databaz mozes ist robit DBA (t.j. databazovy administrator) - tam sa staras o optimalny chod databazoveho systemov, alebo mozes robit aj vyvojara/konzultanta, t.j. vyvijjat databazove riesenia pre podniky, implementvat podnikove procesy.


Moj tip c.2:
Dalsia oblast, ktoru by som odporucal pre studium su tzv. LAMP technologie.
LAMP je skratke pre Linux (server OS), Apache (web-server), MySQL (Databaza), PHP (programovaci jazyk).
LAMP sada je open source, t.j. je zadarmo a preto je volne dostupna s velmi silnou komunitou vyvojarov. Co je dobre, lebo sa vzdy mas s kym poradit, ale je to zle, ze na trhu prace je tazsie sa presadit s LAMP-om.
LAMP speciallisti sa uplatnia ako System administratori, web developeri, web admini a pod.

Moj tip c.3:
Dalsia techologia, co sa oplati studovat je SAP. je neustale velky zaujem na trhu prace. problem je, ze SAP si doma asi nenainstalujes, takze tazko sa to studuje a skusa doma, ale hadam vsetko sa da vyriesit...
Kezde vsak SAP-istov je neustale malo na trhu prace, casto su firmy ochotne prijimat juniorov ;-)


Databazy a LAMP (napr webdizajn) si doma na kolene dokazes skusat a skusat a skusat a v podstate tak sa najlepsie naucis IT.
CCNA je velmi narocna skuska, preto neodporucam na zaciatok. Mozes studovat siete a servre ale skus najprv nabrat aj nejaku prax, nez pojdes na takuto skusku.

Ked este nevies, co konkretne chces v IT, nekupuj hned najhrubsie knihy. Idu zbytocne do detailov. Skus ist do knihkupectva a vyberaj skor tenke knihy so zakladnymi informaciami o technologiach. Ja mam doma tonu IT kniziek a priznam sa, tie najhrubsie (t.j. najdrahsie) som nikdy ani neotvoril, ale aspon dobre drzia dvere, aby sa v prievane nezabuchli...
Skus vycitit, ci ta skor zaujima hardware, alebo software. potom ci Unixovske technologie, alebo Windows. Skus si poskladat svoj vlastny server a postavit svoju vlastnu siet, aj ked malu, aby si pochopil zakladom. nainstaluj si VMWare Player, na ktorom si mozes vyrabat virtualne servre - Unix aj windows. Na tych potom budes moct testovat rozne veci - nahadzovat web servre, testovat databazy, ci programovat. Skus si spravit celkovy prehlad v IT technologiach pred tym, nez sa rozhodnes specializovat sa.

Na webe je tiez kopec online video skoleni o technologiach. Robit v IT znamena neustale studium :-)
srska
19.03.11,09:17
zolo, veľmi dobrá odpoveď aj tipy.
Genesis.SVK
19.03.11,10:45
No silne pochybujem že sa mám šancu dostať čo i len na úroveň testera bez akejkoľvek znalosti IT (moje znalosti sú užívateľ windows a office takže takmer nulové) jednoducho musím začať úplne od nuly.

ono vieš nejde o to čo by ma bavilo ide mi len o to že čo sa mám šancu naučiť (čo není až tak extrémne tažké) a v čom mám šancu sa neskôr zamestnať. Aby som sa jednoducho neučil niečo čo mi bude rovnako naprd ako momentálna výška. (preto nechcem isť na druhú výšku a volím samoštúdium pretože viem aká strata času vysoká škola je a koľko zbytočností som sa tam učil)

Zatiaľ najviac z toho čo si napísal sa mi pozdávajú tie SQL databázy.
sthruska
19.03.11,11:47
Ak chceš naozaj programovať, tak musíš mať schopnosť riešiť rôzne problémy - algoritmy.
Môžeš byť aj programátor klikač. To znamená používať čo už je hotové a vlastnej tvorivej činnosti tam dávaš minimum.
Zoltan Miklos
19.03.11,14:46
predsalen skus sledovat trh prace. ja som bol absolventom stavebnej a zobrali ma za junior testera. uvidis, ze aj motyka obcas vystreli :-)
Genesis.SVK
20.03.11,17:30
fuu priznám sa že čakal som že to bude s tým IT menej komplikované ... a v podstate s tým čo ste napísali ste mi dosť zobrali optimizmus pretože mi z toho vyplýva že moc veľké šance sa uplatniť nemám pokiaľ nie som počítačový fanatik čo v podstate musí ovládať vlastne všetko pretože všetko je v IT prepojené.

Cisco mi teda neodporúčate pretože je to zložité. Programovanie tiež nie pretože treba vedieť viac programovacích jazykov a pravdepodobne treba byť riadne kreatívny. SAP sa nemám doma ako naučiť a kurzy pravdepodobne budú hooodne drahé.

Unix ma moc neláka skôr by som sa držal windowsu .. takže čo ostáva .. asi už len tie databázy ... oracle nie bo to je drahšie a nemá takú dobrú napojensť na office takže jediné čo som z toho pochopil že môžem teoreticky ako úplný začiatočník skúsiť je SQL server a snažiť sa o pozíciu testera či ma náhodou omylom nevezmú :)

nemá náhodou niekto ešte nejakú radu čo by mi dodala trochu optimizmu ? :) bo momentálne svoje šance ako sa rekvalifikovať na nejakú IT pozíciu vidím značne biedne.
Fero11
20.03.11,17:48
Ako si na tom s anglictinou ? Viem ze do velkych firiem beru aj dementoch, ale musia vediet anglicky, pretoze bezna komunikacia je v anglictine (samozrejme, ze tam nezoberu cloveka. ktory nema aspon minimalne zaklady a to ma dnes kazdy clovek do 30-40 rokov).
Viem ze boli sikovny chlapci, co to aj programovat vedeli a pod .... ale neuspeli s anglictinou.
moss.palicka
20.03.11,18:36
fuu priznám sa že čakal som že to bude s tým IT menej komplikované ... a v podstate s tým čo ste napísali ste mi dosť zobrali optimizmus pretože mi z toho vyplýva že moc veľké šance sa uplatniť nemám pokiaľ nie som počítačový fanatik čo v podstate musí ovládať vlastne všetko pretože všetko je v IT prepojené.

Cisco mi teda neodporúčate pretože je to zložité. Programovanie tiež nie pretože treba vedieť viac programovacích jazykov a pravdepodobne treba byť riadne kreatívny. SAP sa nemám doma ako naučiť a kurzy pravdepodobne budú hooodne drahé.

Unix ma moc neláka skôr by som sa držal windowsu .. takže čo ostáva .. asi už len tie databázy ... oracle nie bo to je drahšie a nemá takú dobrú napojensť na office takže jediné čo som z toho pochopil že môžem teoreticky ako úplný začiatočník skúsiť je SQL server a snažiť sa o pozíciu testera či ma náhodou omylom nevezmú :)

nemá náhodou niekto ešte nejakú radu čo by mi dodala trochu optimizmu ? :) bo momentálne svoje šance ako sa rekvalifikovať na nejakú IT pozíciu vidím značne biedne.


Ahoj,
neviem ci ti dodam prave optimizmus ale napisem moju skusenost. Hned po strednej skole ma zobrali do banky. Az tam som zistil ako vela toho neviem (pri nastupe som bol presvedceny aky som borec). Zacal som tam ako nieco co sa da nazvat first line support a postupne som sa vypracoval. Zaujimave bolo to, ze ku nam casom prijali aj ludi, ktory s pocitacmi nemali vela spolocneho a zhodou nahod mali po tridsiatke. Nektorym dalo sancu si spravit nejaku prax v obore a mohli ist dalej. Toto ale nie je zaruceny scenar.... Co sa tyka skoleni, mam ich absolvovanych niekolko napr. cisco, vmware, sql ale musim konstatovat, ze veci s ktorymi nerobis denno denne ti jednoducho vyprsia z hlavy. CCNA cisco certifikat je naozaj brutalne tazky a drahy (cca 2000EUR) a musi sa obnovovat. Na druhej strane ked ho mas, do tyzdna si zamestnany(no nikto nevie na ako dlho), darmo si expert na cisco a nemas ponatia ako funguju microsoft sluzby...
Zoltan Miklos
21.03.11,09:59
zakladny balicek znalosti, ktore sa ti urcite ako buducemu IT-ckarovi zidu:

nainstalovat/preinstalovat Win XP/VISTA/7 treba vediet vsetky 3 + vediet spravovat tieto operacne systemy

MS Excel (a v podstate cely MS Office)
VBA makra pre Excel - v Exceli sa da naprogramovat skoro vsetko :-)

zaklady SQL
nainstalovat Windows Server 2003 + vediet spravovat
HTML a CSS - zaklady. dolezite pre webstranky.

dalsie aplikacie, ako napalovanie CD, antiviraky, VMWare, instalovanie drajvrov, vediet najst na internete spravny software, resp. riesenie pre kazdy problem, ci chybove hlasenie ...
It-ckar intenzivne pracuje s pocitacom a to aj znamena, ze ho casto pokazi. preto musi byt sebestacny aby sa vedel vyhrabat z kazdej kase. aby si nedopadol ako ja, ked som panikaril, ked mi v jeden piatok vecer skapal databazovy server a mal som 8 hodin, aby som ho chudaka postavil na nohy s tym ze zbytok IT teamu uz bol v krcme ozraty pod obraz a ja som nemal sajnu, co sa robi so skapatym servrom ...

ja na tvojom mieste by som si dal zava:zok, ze kazdy mesiac sa naucim nejaku novu technologiu napr. z tohoto zoznamu. myslim tym studium popri praci - hodinu-dve denne. tento pristup ti sice nezaruci, ze sa stanes profikom za 6 mesiacov, ale za pol roka mozes mat slusne zakladne znalosti IT a mozes sa uchadzat u junior pozicie ci uz IT supportu, ci testera, ci podobne. neustaly kontakt s technologiou je dolezity, aby si si osvojil pojmy. takze to by bola moja strategia - nepanikarit - krok za krokom - naraz vzdy len jeden uvedomely krok.
ja som byval taky hektik - hrrrr do vsetkeho - vsetko som chcel hned vediet a robit bez veskereho planovania. a teraz vidim, ze to nebol spravny pristup ... :-D
ako hovori Bashar: "Nech dane zivotne podmienky neurcuju rozpolozenie tvojej mysle, ale nech rozpolozenie tvojej mysle vytvara zivotne podmienky."
TomasHC
21.03.11,11:32
Tak ako hocikto nebude vediet hrat tenis na profi urovni, nie kazdy moze robit IT (IT neznamena preinstalovat Windows). IT je uz prilis siroky pojdem - pred 10-15 rokmi sa dalo povedat "robim IT", lebo si vedel nieco v DOSe, nieco v assembleri, nieco v Corel 2.0 a podobne. Teraz sa IT rozdelilo na velmi vela oblasti, a je zbytocne snazit sa fusovat do vsetkeho, radsej si vybrat jeden smer a tym ist.

Ak nemas analyticke myslenie, tak programovat nebudes vediet. Mozes lepit kusky kodu, ale nikdy nepochopis ako to funguje a nikdy nenajdes opptimalny algoritmus a podobne.

Team kde pracujem je "SAP NT", starame sa o servre, na ktorych bezia aplikacie, typicky SAP, ORACLE, SQL... Sme zamerani na HW & Windows, ale musime mat solidne vedmosti zo sieti, storage, backup, aplikacii, perlovych skriptov, VBS, server HW, VMWARE - lebo robime vsetko od spravy blade enclosure, cez IA64 az po enterprise storage EVA/MSA, sem tam nieco musime nakodit vo VBS alebo KIXe.

Proste velmi siroky zaber a sam neviem co by som odporucil zaujemcovi ucit sa - vsetky veci suvisia a tazko ist do hlbky veci "A", ak nemas paru o "B" a "C" :(
Genesis.SVK
21.03.11,14:45
No myslím že moja cesta IT asi nepovedie ... až keď som si prečítal vaše príspevky tak zisťujem že neviem vôbec nič a že je to veľmi komplexná záležitosť na ktorú nemám. Keďže nemám v mojom okolí žiadneho IT čkara ktorý by ma aspoň trochu viedol a čo to mi aspoň čo to vysvetlil a ukázal okrem toho jedného chalaniska ktorý jediné čo robí tak sa drví na skúšky CCNA z jednej knihy.

Osobne som dúfal že sa prihlásim na nejaký kurz lenže podľa toho čo tu píšete tak na to aby som bol čo i len podpriemerný IT čkár potrebujem mrte veľa kurzov a to je pre mňa nereálne zvládnuť ... vypadá to tak že budem musieť hľadať vzdelávanie v niečom inom ako IT aby som mohol získať lepšie postavenie na trhu práce. Len vážne nemám páru v čom okrem IT by sa dalo vzdelávať čo je žiadané na trhu práce.
Fero11
21.03.11,15:08
Je to tvoj zivot, ty musis vediet co ta bavi, ale vseobecne sa hovori, ze 95% robis to co musis a len 5% to co ta bavi a ten clovek, ktoreho bavi praca, tak sa mu hovori, ze stastny to clovek :)
Dáša_
21.03.11,15:35
čítam vašu diskusiu - mám totiž 10 ročného syna, ktorý sa rozhodol, že bude programátorom. Možno sa to zdá skoro, ale už dlhšie uvažujem, ako ho v tom, čo ho zaujíma podporiť. Zatiaľ sa už druhý rok zabáva s programom SketchUp (tu sú jeho modely http://sketchup.google.com/3dwarehouse/search?q=dj+miro&styp=m&btnG=Vyh%C4%BEad%C3%A1vanie ), chodí na počítačovú grafiku.

Cítim ale, že by pomaly mohol začať aj s programovaním. Máte niekto skúsenosti aj s deťmi? Vedeli by ste mi poradiť, čo začať? Krúžok sme v okolí žiadny nenašli.

mmch, sranda bola, keď jeden deň vyhlásil, že bude programátorom a hneď aj začal s analýzou - rozhodol sa, že mi naprogramuje nové účtovníctvo :) Začal s otázkami, čo to tam vlastne robím ... Nejak sám prišiel na to, že analýza problému je základ...
marko182
21.03.11,16:13
Z toho, co citam v tvojich prispevkoch, si tiez myslim, ze tadialto cesta nevedie. Vsetko (alebo aspon takmer vsetko) sa da naucit, ale pokial k tomu nemas vztah, nechapes suvislosti a nebavi ta to aspon trochu, tak by to bola velmi zla volba podla mna. Ja osobne si teda neviem predstavit, ze by som mal robit po zvysok zivota nieco, co mi absolutne nic nedava.

Ako pisal Fero, zamysli sa nad tym, co ta bavi, co ti ide, v com si zrucny a pusti sa do toho.
TomasHC
21.03.11,19:11
Je to tvoj zivot, ty musis vediet co ta bavi, ale vseobecne sa hovori, ze 95% robis to co musis a len 5% to co ta bavi a ten clovek, ktoreho bavi praca, tak sa mu hovori, ze stastny to clovek :)

Pri predchadzajucom managerovi sme chodili do prace s radostou, s jeho vymenou to ale islo s teamom dolu vodou a preto uz zopar ludi aj odislo a dalsi planuju... :mee:
Fero11
21.03.11,19:15
Tak ho treba vymenit :)
TomasHC
22.03.11,05:56
Jeho sef je taky isty, takze ten ho nevymeni a my nemame ako.
ACCNT
24.03.11,19:40
predsalen skus sledovat trh prace. ja som bol absolventom stavebnej a zobrali ma za junior testera. uvidis, ze aj motyka obcas vystreli :-)

ehm, to bolo urcitre pred krizou. ja mam IT VS a mal som problem pocas krizy ako absolvent bez praxe nieco najst.



...... CCNA cisco certifikat je naozaj brutalne tazky a drahy (cca 2000EUR) a musi sa obnovovat. Na druhej strane ked ho mas, do tyzdna si zamestnany(no nikto nevie na ako dlho), darmo si expert na cisco a nemas ponatia ako funguju microsoft sluzby...

to nie je pravda. ccna skuska stoji 250 usd+dph-prepocet podla aktualneho kurzu. bol som na nej a uspesne som ju absolvoval. platnost ma 3 roky. a ked budes jelito, tak ti nepomoze ani svatena voda, nie to este papier s napisom cisco.

mozno si ju mylis s kurzom, ktory tolko moze stat....firmy nevedia co si za to pytat. podla mna su to vyhodene peniaze, nakolko cisco mo curricula, v ktorych su aj priklady+ma aj simulator(packet tracer) v ktorom si mozes nasimulovat siet.
ja som chodil na skole aj na ccna akademiu a tam sme si to mohli skusat na skutocnom hardveri.
dufam ze si s ivedomy, ze vsetko co sa tyka cisca je v anglictine.

ked si ho spravis, a budes vediet hovorovo anglicky, tak nemas problem najst pracu....hp, soitron, tsystems,... sice len na support, ale urcite ta vezmu. tam mozes ziskat skusenosti a potom najdes daco lepsie. ja som sa tam o pracu neuchadzal, lebo sa robia aj nocne.
btw v serioznej firme ti nemaju problem certifikaciu preplatit.

inac neviaz sa na 1 oblast. ja robim teraz so sietami, ale kopu veci fusujeme aj do windows serverov a security....u nas su na to oddelenia, co su za to zodpovedny, ale obcas su zaneprazdneny, obcas toto, potom hento, a musime si to spravit sami(pokial to je jednoduche).



čítam vašu diskusiu - mám totiž 10 ročného syna, ktorý sa rozhodol, že bude programátorom. Možno sa to zdá skoro, ale už dlhšie uvažujem, ako ho v tom, čo ho zaujíma podporiť. Zatiaľ sa už druhý rok zabáva s programom SketchUp (tu sú jeho modely http://sketchup.google.com/3dwarehouse/search?q=dj+miro&styp=m&btnG=Vyh%C4%BEad%C3%A1vanie ), chodí na počítačovú grafiku.

Cítim ale, že by pomaly mohol začať aj s programovaním. Máte niekto skúsenosti aj s deťmi? Vedeli by ste mi poradiť, čo začať? Krúžok sme v okolí žiadny nenašli.

mmch, sranda bola, keď jeden deň vyhlásil, že bude programátorom a hneď aj začal s analýzou - rozhodol sa, že mi naprogramuje nové účtovníctvo :) Začal s otázkami, čo to tam vlastne robím ... Nejak sám prišiel na to, že analýza problému je základ...

ja nechcem byt programatorom, zda sa mi to nudne. + stale riesit aktualizacie, ktore nieco pokazia,.... preto by som ho odhovaral.
inac s tou analyzou to je dobre-zaklady uz ma :D

btw je rozdiel v programovani a v praci grafika, tak si treba ujasnit pojmy :)
ak chce byt programator, tak by sa mal posunut do nejakeho normalneho programovacieho jazyka(aj tu plati, cim viac jazykov ovladas....). celkom lahky(dnes uz v praxi nepouzitelny), na naucenie zakladov je dobry pascal-je len na textove aplikacie. pripadne moze skocit na delphi, kde moze vytvarat gui(tlacitkove) aplikacie. gui=graphic user interface. v tom delphi sa daju vytvarat normalne aplikacie zname z windowsu. dnes uz tiez moc nepouzivave prostredie(ale vynimky sa najdu). vhodne na naucenie zakladov.

potom by mohol skusit napr. jazyk c-jeho odnoz(c#-cita sa sharp) sa hojne pouziva. ale existuju aj dalsie jazyky. treba ale spomenut, ze za 15 rokov, kedy by mohol byt realne programatorom, situacia bude zasadne odlisna. sice si nemyslim, ze za 15 rokov bude existovat svet v dnesnej podobe, ale radsej nech sa uci anglictinu, pripadne cinstinu :D

edit: na ccna skusku som sa pripravoval cca 4 mesiace popri praci. dost som to ale flakal+nebol som uplny zaciatocnik-uz som s cisco zariadeniami pracoval.
moss.palicka
25.03.11,17:26
to nie je pravda. ccna skuska stoji 250 usd+dph-prepocet podla aktualneho kurzu. bol som na nej a uspesne som ju absolvoval. platnost ma 3 roky. a ked budes jelito, tak ti nepomoze ani svatena voda, nie to este papier s napisom cisco.
.

Mas pravdu,
myslel som skolenie, cena za ziskanie certifikatu moze byt taka ako hovoris.
No aj tak sa mu bude tazko ucit nieco co si nema kde vyskusat.
Tiez mi je uplne jasne, ze ked si nakonfiguroval niekolko routrou a L2/L3 switchov v produkcnom prostredi tak ta skuska je podstatne lahsia ked to robis len z naucenych materialov...
Jozef Škulavík
09.05.14,07:39
Ahoj, to mas tak, ked firma robi 5 tyzdnove skolenie, tak za vela penazi do teba naleju vela informacii, zoberu 2000e a koniec. Treba na to ist systematicky, bud sa ucis sam doma, chodis po forach, pytas sa, alebo ak by si mal zaujem, tak robim face-to-face alebo online vyucbu/pripravu na CCNA (aj vyssie) certifikat. Ak mas zaujem ozvi sa, icq: 465858545, skype: jozef.skulavik (Rovne), pripadne email jozef.skulavik@gmail.com
Ferko_
15.05.14,16:49
čítam vašu diskusiu - mám totiž 10 ročného syna, ktorý sa rozhodol, že bude programátorom. Možno sa to zdá skoro, ale už dlhšie uvažujem, ako ho v tom, čo ho zaujíma podporiť. Zatiaľ sa už druhý rok zabáva s programom SketchUp (tu sú jeho modely http://sketchup.google.com/3dwarehouse/search?q=dj+miro&styp=m&btnG=Vyh%C4%BEad%C3%A1vanie ), chodí na počítačovú grafiku.

Cítim ale, že by pomaly mohol začať aj s programovaním. Máte niekto skúsenosti aj s deťmi? Vedeli by ste mi poradiť, čo začať? Krúžok sme v okolí žiadny nenašli.

mmch, sranda bola, keď jeden deň vyhlásil, že bude programátorom a hneď aj začal s analýzou - rozhodol sa, že mi naprogramuje nové účtovníctvo :) Začal s otázkami, čo to tam vlastne robím ... Nejak sám prišiel na to, že analýza problému je základ...

10 rokov krasny vek ze ho to chytilo skus mu dat inší program napr cinema 4D ak ho bavi grafika tak nech skusi spravit dake intro . Ja vlastnim par serverov ale je to nanom co ho bude bavit . A tie akoze programatorske kruzki stoja zanic učia ich tam iba blbosti ako je kreslit v revolution natural art. Ak potrebuješ zohnat ten program tak moj skype fero.ferci
Alebo nech skusa html kody to je pomerne lahke brata som to ucil ked mal 10a išlo mu to takze nevidim problem .