KoxXxo
19.03.11,10:55
Poraďte ovocné stromy, ktorých plody by sa využívali hlavne na pálenie destilátu, ale zároveň nie sú náročné na starostlivosť. Máme veľkú záhradu a nevieme čo do nej. Ď
terezamaria
19.03.11,10:22
Záleží na tom, či chceš mať množstvo destilátu alebo kvalitu. Najkvalitnejšia a najlepšia je slivovica, potom hruškovica a jabĺčkovica. Možno niekto iný dá iné poradie.
Myslím, že tieto stromy - slivka, jabloň a hruška nie sú nejako extra náročné na pestovanie a znesú všetky polohy a svetové strany.

Pokiaľ si fajnšmeker, pridaj aj čerešne.:)

Môžeš nakuknúť aj sem:
http://www.kohaplant.sk/2008090004-vysledky-25-rocneho-slachtenia-sliviek-v-giesenheime
bjuty smis
19.03.11,17:44
a na to s tou slivovicou si ako došiel ?? 100 ludí, 100 chutí...já napr. slivovicu nemám rád...ak už pijem tvrdé, tak z domácich jednoznačne kalvados..a aj jablone sú nenáročné...
terezamaria
19.03.11,18:06
a na to s tou slivovicou si ako došiel ?? 100 ludí, 100 chutí...já napr. slivovicu nemám rád...ak už pijem tvrdé, tak z domácich jednoznačne kalvados..a aj jablone sú nenáročné...

O čom píšeš? Jasne som napísala, že Možno niekto iný dá iné poradie. Predsa je to len a len jeho vec, čo si vyberie z našich odporúčaní ako najlepšie a najchutnejšie.
yyakuzaa
19.03.11,18:43
Terka a KoxXxo, ja si budem stat za svojim, a myslim si, vlaste verim, ze vacsina ludi sa prikloni na moju stranu, ze domaca slivovica nema nahradu. Samozrejme, budu tu aj taki, co budu tvrdit ze to nie je to najlepsie, ale myslim si ze uz lepsie nic neexistuje a nech si kazdy tvrdi co chce... Osobne odporucam na palenie do sudkov kombinaciu odrod Duradzie, a Bystričky. Mne sa z nich podarila odjakziva najlepsia palenka. Nemiesaj do toho ale ziadne umele sladiva a ine capiny. Skrata pozbieraj do sudkov, nechaj kvasit (tak aby ich nezasiahol mraz) no a v januari - februari daj vypalit... Samozrejme mozes aj neskor, bo slivky ti neprekvasia... Je to v tomto ohlade asi najodolnejsie ovocie.

Samozrejme chutovo nepohrdnem nicim co je doma nazbierane a poctivo vypalene, ci uz marhula, malina, jablcko, hruska. No ale slivka je slivka!!!!

Mimochodom, zo 400 L kvasu tychto sliviek sme minuly rok vypalili (poctivo v statnej palenici) 45 litrov 58% slivovicky :) len tak pre info...
pavol54
19.03.11,19:31
Najvyššia výťažnosť - slivka dá aj 15/100, za ňou nasleduje jablko, celkom na konci je broskyňa(ak ju vieš robiť dá maximálne 7l/100 )
umelé sladidlo nemá nič spoločné s cukrom cukor má vplyv na proces kvasenia umelé sladidlo je chemický prvok na báze sodíka(sacharinád sodný) a nemá vplyv na kvasenie, má len sladkú chuť.
yyakuzaa
19.03.11,19:37
Najvyššia výťažnosť - slivka dá aj 15/100, za ňou nasleduje jablko, celkom na konci je broskyňa(ak ju vieš robiť dá maximálne 7l/100 )
umelé sladidlo nemá nič spoločné s cukrom cukor má vplyv na proces kvasenia umelé sladidlo je chemický prvok na báze sodíka(sacharinád sodný) a nemá vplyv na kvasenie, má len sladkú chuť.

:) umelé som myslel všetko čo sa netýka samotnej fruktózy. v tomto prípade aj samotný cukor... snáď sa chápeme...
deerslayer
19.03.11,19:44
a na to s tou slivovicou si ako došiel ?? 100 ludí, 100 chutí...já napr. slivovicu nemám rád...ak už pijem tvrdé, tak z domácich jednoznačne kalvados..a aj jablone sú nenáročné.......čo je kalvados ? Ako ho robíte ?
pavol54
19.03.11,19:45
....čo je kalvados ?
vypálený jablčný kvas
buchač
19.03.11,19:46
Terka a KoxXxo, ja si budem stat za svojim, a myslim si, vlaste verim, ze vacsina ludi sa prikloni na moju stranu, ze domaca slivovica nema nahradu. Samozrejme, budu tu aj taki, co budu tvrdit ze to nie je to najlepsie, ale myslim si ze uz lepsie nic neexistuje a nech si kazdy tvrdi co chce... Osobne odporucam na palenie do sudkov kombinaciu odrod Duradzie, a Bystričky. Mne sa z nich podarila odjakziva najlepsia palenka. Nemiesaj do toho ale ziadne umele sladiva a ine capiny. Skrata pozbieraj do sudkov, nechaj kvasit (tak aby ich nezasiahol mraz) no a v januari - februari daj vypalit... Samozrejme mozes aj neskor, bo slivky ti neprekvasia... Je to v tomto ohlade asi najodolnejsie ovocie.

Samozrejme chutovo nepohrdnem nicim co je doma nazbierane a poctivo vypalene, ci uz marhula, malina, jablcko, hruska. No ale slivka je slivka!!!!

Mimochodom, zo 400 L kvasu tychto sliviek sme minuly rok vypalili (poctivo v statnej palenici) 45 litrov 58% slivovicky :) len tak pre info...
To je práve to najlepšie ...nemusíš sledovať kvas....

Taký ideál je pomer 10 : 1 ....ak je viac , tým lepšie ...;)
Ak je silnejšia , tak sa zvykne potom zriediť na 52 % ...
pavol54
19.03.11,19:47
:) umelé som myslel všetko čo sa netýka samotnej fruktózy. v tomto prípade aj samotný cukor... snáď sa chápeme...
u jablk a broskýň pri slabšej cukornatosti treba podľa laických odborníkov pridať cukor aby nastalo kvasenie a neskyslo to na ocot.
yyakuzaa
19.03.11,19:48
....čo je kalvados ? Ako ho robíte ?

je to vlastne "jabučkovica" ale nemal by sa to tak volať, pokiaľ nie si z Normandie a nekvasíš a nepáliš to priamo tam ;)
buchač
19.03.11,19:49
....čo je kalvados ? Ako ho robíte ?

Nie kalvados ...ALE

Calvados
je destilát pálený z jablkového vína pochádzajúci z francúzskeho regiónu Dolná Normandia.
Názov destilátu z jabĺk "Calvados" je pravidlami EÚ vyhradený pre francúsky región Calvados a má predpísanú technológiu destilácie (dvojstupňová destilácia) a vyzrievania (vyzrievanie destilátov) .
Inde vyrobené pravé jablkové destiláty, aj kvalitatívne zrovnateľné, môžu v názve používať iba odvodeniny od slova "jablko" - v slovenčine je to "jablkovica"
pavol54
19.03.11,20:00
Nie kalvados ...ALE

Calvados
je destilát pálený z jablkového vína pochádzajúci z francúzskeho regiónu Dolná Normandia.
Názov destilátu z jabĺk "Calvados" je pravidlami EÚ vyhradený pre francúsky región Calvados a má predpísanú technológiu destilácie (dvojstupňová destilácia) a vyzrievania (vyzrievanie destilátov) .
Inde vyrobené pravé jablkové destiláty, aj kvalitatívne zrovnateľné, môžu v názve používať iba odvodeniny od slova "jablko" - v slovenčine je to "jablkovica"
Aj koňak je len ten čo je vypálený z vína v oblasti Kóňa(alebo tak nejak) ostatné je len brandy ale vždy nám lepšia padne pohárik "koňačika" ako nejaké brandy, to je otázka zvykového názvu.
buchač
19.03.11,20:02
Najväčšiu tradíciu má pálenie domáceho šnapsu z jabĺk, hrušiek a sliviek, ktorých sa každoročne urodí dostatok a sú veľké, čiže sa pomerne pohodlne zbierajú. Vypáliť alkohol sa však dá z hocijakého ovocia, ktoré obsahuje cukor
a teda je schopné kvasiť.
Čím viac cukru, tým viac destilátu sa dá z neho získať.

Pre ilustráciu: na vypálenie jedného litra pálenky je treba asi 17 kg hrušiek, 16 kg jabĺk a 13 kg sliviek.

Okrem jabĺk, hrušiek a sliviek, sa často páli alkohol aj z marhúľ, čerešní a višní, ale niektorí si dajú námahu aj so zbieraním drobnejšieho ovocia, ako sú maliny, ríbezle, egreše, dokonca aj jahody, borievky a čučoriedky.
Tu však treba byť pri zbieraní mimoriadne usilovným, pretože na výrobu jedného litru borievkovice je potrebné mať takmer 20 kg tohto drobného ovocia.

Pravdou je, že táto tradícia pomaly mizne nielen u nás, ale aj v susedných krajinách.
Z domácej pálenky sa nikdy nestane pre súkromníkov výnosný obchod.

Dobrá pálenka musí totiž byť poctivá a nesmie sa na nej v ničom „pančovať“. Súkromná osoba si môže z vlastného ovocia pre svoju potrebu vypáliť maximálne 15 litrov čistého alkoholu, čo zodpovedá asi 40 litrom bežného destilátu.

Majiteľ pálenice, kam si chodia pestovatelia zo svojho sladu vypáliť alkohol, zase musí z každého stopercentného litra alkoholu zaplatiť daň, ktorá sa z roka na rok zvyšuje.

Preto sa rozmáha výroba alkoholu „na čierno“.
Tá je však trestná, a okrem pokuty hrozí tomu, koho prichytia s "čiernym alkoholom" aj zaplatenie ušlej spotrebnej dane.

Aj keď domáca pálenka cenou nedokáže konkurovať fľaške zo supermarketu, to, čím ju jednoznačne predčí, je chuť. Domáci alkohol sa dá vypáliť s rôznych obsahom liehoviny, dokonca až 50 percentný, v bežných predajniach sa pritom dá väčšinou kúpiť iba tridsať, maximálne štyridsať percentná pálenka.

Správna pálenka na okrajoch retiazkuje, v krku pohladí a v žalúdku rozleje príjemné teplo.;):rolleyes::):---:D

Tí, čo ju vyrábajú, na ňu nedajú dopustiť.
Vôňu a chuť domácej slivovice, jabĺčkovice alebo višňovice kupovaný destilát nikdy nemôže nahradiť.
Nie je to len alkohol, je to aj medicína a hlavne nápoj, ktorým sa pohostia tí najváženejší návštevníci.
Pre tých, ktorí napriek z roka na rok vyšším nákladom si ešte stále dávajú tú námahu a pália domácu pálenku, je to viac-menej koníček, rodinná tradícia a tiež tajomná alchýmia.
Na doma vyrobenej pálenke je totiž najlepšie práve to, že chutí každý rok inak.
pavol54
19.03.11,20:10
Okrem ovocia sa používa aj zelenina -konkrétne melón cukrový - dobre odležaný, len to chce vysokú odbornosť, vraj to je celkom dobrý nápoj z nezameniteľnou arómou.
yyakuzaa
19.03.11,20:15
Okrem ovocia sa používa aj zelenina -konkrétne melón cukrový - dobre odležaný, len to chce vysokú odbornosť, vraj to je celkom dobrý nápoj z nezameniteľnou arómou.

nedá mi nedodať, že aj obilnini ako je raž sa dajú kvasiť a vypáliť. Takisto aj burgyňa. Ale povedal by som že to už nie je pre "fajnšmekrov" skôr je to taká jednoduchšia náhražka domácej pálenky. Aj keď niekto si bude pravdepodobne "ražnú" obraňovať. Ja osobne tiež nepohrdnem ;) je to lepšie ako tie prichutené liehove "lektvary" čo bežne dostať v obxhodoch hehe :D
Kvaka
19.03.11,20:21
Buchač, myslím, že pestovatelia si môžu dať vypáliť až 43 litrov čistého alkoholu.
pavol54
19.03.11,20:21
nedá mi nedodať, že aj obilnini ako je raž sa dajú kvasiť a vypáliť. Takisto aj burgyňa. Ale povedal by som že to už nie je pre "fajnšmekrov" skôr je to taká jednoduchšia náhražka domácej pálenky. Aj keď niekto si bude pravdepodobne "ražnú" obraňovať. Ja osobne tiež nepohrdnem ;) je to lepšie ako tie prichutené liehove "lektvary" čo bežne dostať v obxhodoch hehe :D
vidíš to na "ražovku" som zabudol ale vraj teraz frčí z tricale vraj je väčšia výťažnosť, len neviem či to môžu v ovocných páleniciach páliť.
pavol54
19.03.11,20:27
Pýta sa učiteľka v škole čo robia mamy keď sú doma? evička: Moja mama žehlí. Jožko odpovedá Moja mam perie. Keď príde rad na Ferka odpovedá " Mama varí hrniec v hrnci pod lavórom"
yyakuzaa
19.03.11,20:32
Buchač, myslím, že pestovatelia si môžu dať vypáliť až 43 litrov čistého alkoholu.

je to niečo okolo 40 L na osobu, na googli som to nenašiel. Ale stačí ti aby si do pálenice šiel s niekým dalším čo vlastní občiansky preukaz, a môžeš na neho napísať dašiu várku alkoholu...
beba13
19.03.11,20:34
....a na marhule ste zabudli? ved aj baracka býva dobrá
yyakuzaa
19.03.11,20:35
....a na marhule ste zabudli? ved aj baracka býva dobrá

ja som marhulky spomenul, číííííítaj hore ;)
pavol54
19.03.11,20:39
....a na marhule ste zabudli? ved aj baracka býva dobrá
Marhuľu je ale škoda na pálenku lebo dáva ako broskyňa max 7l/100, veľké riziko zoctovatenia, radšej zavariť alebo na marmeládu, alebo výhodne predať.
beba13
20.03.11,07:53
ja som marhulky spomenul, číííííítaj hore ;)
.no prepáč, ale to si napísal len mimochodom
ale nie aká býva baracka, niekedy je lepšia ako slivka,teda já preferujem slivku hrušku a marhulu,ale ako tu niekto spomenul veľa ľudí veľa chutí,:):):) ....napríklad sused páli mirabelky
beba13
20.03.11,08:00
Marhuľu je ale škoda na pálenku lebo dáva ako broskyňa max 7l/100, veľké riziko zoctovatenia, radšej zavariť alebo na marmeládu, alebo výhodne predať.
.....prečo by bola škoda ved to sa dá povedať aj o slivke aj tá sa môže zavariť a uvariť lekvár,ved ked je velmi veľa marhúl a každý má doma dosť tak dám do suda,a nepotrebujem hektolitre,stačí aj tých 7l ale kvalitu;)
buchač
20.03.11,11:34
Buchač, myslím, že pestovatelia si môžu dať vypáliť až 43 litrov čistého alkoholu.

Asi hej ...tamto bola staršia info ...:rolleyes:

Tu je novšie ...teda ,ak sa zákon náhodou nezmenil ...;)

http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1221227
bjuty smis
20.03.11,15:11
a repák ste nepili ?v kočíne pri vrbovom to pália vo velkom...neveril som, ale grgá sa po ňom :)) a bucháč, ked už ma opravuješ, tak si to naštuduj ...
Názov kalvados (le calvados), ako všeobecne uznávaný názov pre miestny jablčný destilát dozrievaný v sudoch z dubového dreva, sa objavil až v 19. storočí. Svoj pôvod má však už z roku 1588, keď sa neporaziteľná armáda španielskeho kráľa Filipa II. pokúsila dobyť Veľkú Britániu. Jedna z vojnových lodí, El Salvador, stroskotala na skalnatom pobreží Normandie. Dlhé desaťročia zdobil vrak lode kamenistú pláž, až dal názov miestu. "El Salvador" sa stal francúzskym "Le Calvados" a onedlho sa tak volalo celé široké okolie.
deerslayer
20.03.11,16:21
Tak....ako vidím, mnohí sú schopní nazvať calvadosom hocijaký destilát z jabĺk. Okrem toho, že pravý calvados môže pochádzať len zo špecifického francúzskeho regiónu, zabúdate na 2 podstatné atribúty:1. nejde o pálenku z jablčného kvasu, ale vína. 2. Calvados musí určitú dobu zrieť v dubovom sude.
Pochádzam z regiónu medzi Bošácou a Myjavou...voľakedy sa pálili len slivky a belice a hrušky. Na kopaniciach bolo marhúľ pomenej. Potom tí, čo sa im málilo, začali do kvasu pridávať jablká...No a keď šárka zničila slivkové a belicové sady, niektorí začali páliť jabĺčkovicu a tí s fajnovejšími hubami calvados. :):)...
Inak odporúčam:
http://www.inzine.sk/article.asp?art=1780
http://cs.wikipedia.org/wiki/Calvados