wendy332
19.03.11,11:50
Dobrý deň!

Mám 20 rokov, chytila som ovčie kiahne, celá som vyhádzaná. Na tvári ich má okolo 20 a ostatné si ani neodhadnem tipnnúť. Dnes to mám druhý deň a stále ma bolí hlava a brucho.

V stredu som nastúpila na absolventskú prax, tak som sa pýtala doktora, čo si mám dať aby mi to rýchlo prešlo, nech môžem ísť čím skôr do práce. Doktor mi dal iba tekutý púder a povedal že si mám do práce zavolať, či tam už všetci mali kiahne, a ak áno, tak môžem ísť v pohode tam. To bola asi tak pol minutová návševa a poslal ma preč...

Rodičia hovoria, že je nebezpečné chodiť s kiahňami po vonku a ani ma nechcú pusiť do roboty. Čo mám robiť môžem ísť do roboty alebo ísť zase k doktorovi a vypýtať si PN-ku? :confused:
veronikasad
19.03.11,10:54
pýtaj si PN-ku
arizona
19.03.11,11:06
Dobrý deň!

Mám 20 rokov, chytila som ovčie kiahne, celá som vyhádzaná. Na tvári ich má okolo 20 a ostatné si ani neodhadnem tipnnúť. Dnes to mám druhý deň a stále ma bolí hlava a brucho.

V stredu som nastúpila na absolventskú prax, tak som sa pýtala doktora, čo si mám dať aby mi to rýchlo prešlo, nech môžem ísť čím skôr do práce. Doktor mi dal iba tekutý púder a povedal že si mám do práce zavolať, či tam už všetci mali kiahne, a ak áno, tak môžem ísť v pohode tam. To bola asi tak pol minutová návševa a poslal ma preč...

Rodičia hovoria, že je nebezpečné chodiť s kiahňami po vonku a ani ma nechcú pusiť do roboty. Čo mám robiť môžem ísť do roboty alebo ísť zase k doktorovi a vypýtať si PN-ku? :confused:

Rodicia maju pravdu. Neviem,co je to za lekara, ktory odporuca s nakazlivou a infekcnou chorobou chodit medzi ludi.:confused:

Závažnejší priebeh ovčích kiahní majú dospelí, ktorí neprekonali ochorenie v detstve. Komplikácie, ktoré sprevádzajú toto ochorenie vo vyššom veku môžu mať aj trvalé zdravotné následky, ba v niektorých vážnych prípadoch aj smrť. Infekcia počas tehotenstva môže viesť k vážnemu poškodeniu plodu. Ak sa ovčie kiahne vyskytnú u tehotnej ženy tesne pred alebo po pôrode, býva ochorenie pre novorodenca smrteľné.
veronikasad
19.03.11,11:08
V januári som ležala na kožnom, vedľa na infekčnej izbe ležal asi 30-ročný chalan s ovčími kiahňami. Či mal nejaké iné komplikácie - neviem, ale vysypaný bol poriadne. Videla som ho, keď ho priviezli.
sito
19.03.11,11:22
:eek::eek::eek: Takže, čomu, komu sa treba vyhnúť?

Ovciam, kiahňam, dochtorom, alebo spolupracovníkom? :confused:
Valcake
19.03.11,12:26
Ovčie kiahne, varicella

Autor: MUDr. Silvia Javorková
http://detskechoroby.rodinka.sk/uploads/pics/kiahne.jpg
Všeobecné informácie
Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivou chorobou, ktorá je spôsobovaná vírusmi. Sú charakteristické chorobným priebehom s typickými zmenami na koži. Liečenie pacienta nastáva výlučne symptomaticky. Kvôli vysokému potenciálu nákazlivosti sa ovčie kiahne medzi nechráneným obyvateľstvom šíria veľmi rýchlo. Následkom môžu byť epidémie ovčích kiahní.
Po prekonaní klinickej infekcie vírus pretrváva v spiacom stave v nervovom systéme človeka a po oslabení organizmu iným ochorením, úrazom alebo liečbou, sa môže reaktivovať. Potom prebieha ako ochorenie známe ako Herpes zoster s bolestivými pľuzgiermi tej oblasti kože, ktorá je inervovaná postihnutým nervom.
Pôvodca ochorenia
Pôvodcom ovčích kiahní je vírus varicella-zoster.
Prenos ochorenia
Infekciozita (nákazlivosť) osoby sa nezačína až prvými symptómami, ale už začiatkom infekcie a končí cca. 3 týždne neskôr zahojením najneskôr vzniknutých eflorescencií - pľuzgierikov. Najdôležitejšou cestou šírenia vírusov ovčích kiahní je kvapôčková infekcia. Pod tým rozumieme šírenie pôvodcov ochorenia jemnými kvapôčkami sekrétu dýchacích ciest vzduchom, napr. pri hovorení, kýchaní alebo kašľaní. Táto skutočnosť znamená prísne bezpečnostné opatrenia pri izolácii chorých.
Inkubačná doba
Inkubačná doba (bezpríznakové obdobie od infekcie organizmu po prvé klinické prejavy ochorenia) je 14 až 21, priemerne 17 dní.
Klinický obraz
Ochorenie začína 1 – 2 dni trvajúcimi necharakteristickými ťažkosťami, ako napr. horúčkou, príznakmi ako pri iných bežných vírusových ochoreniach. V tomto štádiu sa objavujú už aj dočasné kožné vyrážky. Po krátkom klesnutí horúčky dochádza k typickým kožným zmenám. Objavujú sa v tomto poradí: drobné ružové makuly (fľaky v úrovni kože), červené papuly (pupence - pevné kožné vyrážky), vezikuly (pľuzgiere - kožné vyrážky, ktoré sú naplnené tekutinou) obklopené červeným lemom, ktoré sa potom menia na krusty (chrasty). Táto premena trvá 2 – 4 dni. Krusty odpadnú za 7 – 21 dní. Hojenie týchto chrást je spojené so silným svrbením.
Chrasty sa vyhoja bez zanechania jazvy, ak nie sú druhotne infikované. Po prvom výsype nasledujú vo vlnách ďalšie, preto sú na tele súčasne makuly, papuly, vezikuly aj krusty. Kožné zmeny sa najprv objavujú na tvári a vlasoch na hlave, a potom sa rozšíria na celé telo. Končatiny sú postihnuté menej. Na slizniciach najmä v ústach sa môžu objaviť bolestivé afty. Vážny priebeh môže mať toto ochorenie u detí s nedostatočnou funkciou imunitného systému.
Terapia
Keďže antibiotiká sú účinné len proti baktériám ale nie proti vírusom, liečba sa obmedzuje na symptomatické opatrenia, ako napr. pokoj na lôžku, podávanie liekov znižujúcich horúčku, vyvážený prísun tekutín, ako aj kalorická ale ľahko stráviteľná strava. Na zníženie svrbenia sa podávajú antihistaminiká. Pri ťažkom priebehu sa môžu podať antivirotiká.
Prevencia a profylaxia
Na Slovensku sa proti ovčím kiahňam neočkuje. Aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu ochorenia v kolektívoch, musia byť choré deti izolované v domácnosti. Pri riziku ťažkého priebehu ochorenia sa odporúča podať varicella – zoster imúnny globulín deťom, ktoré prišli do kontaktu s chorým.
Zdroje: Buchanec J. a kol., Vademékum pediatra, 2001
Bálint O. a kol., Infektológia a antiinfekčná terapia, 2000



a ešte:

http://www.choredieta.sk/index.php/infekcia-ochorenia/ovcie-kiahne-varicella


..neber to na ľahkú váhu, je to detské ochorenie a preto v dospelosti je o to závažnejšie. A v neposlednom rade na okolitých sa ohľad neberie? A lekárovi už vôbec nerozumiem!!!
lujza.j
19.03.11,14:09
lekára by som normálne nahlásila, toto fakt nechápem:eek::eek: veď toto nie je len o ľuďoch v práci, ale aj cestou do nej a pod.
náš jeden rod. príslušník ich mal v dospelom veku priebeh katastrofálny, pupáky mal všade, ale fakt všade:(:( vo vlasoch, v ústach a pod.
wendy332
19.03.11,15:19
Tiež si myslím, v pondelok si pôjdem vypýtať PN-ku... Dúfam že nebudem mať nejaký katastrofálny priebeh, ale dnes to mám druhý deň a som vyhádzaná komplet celá aj v ústach mám nejaké :-/
Už si len môžem priať skoré uzdravenie :-D
lujza.j
19.03.11,15:26
Tiež si myslím, v pondelok si pôjdem vypýtať PN-ku... Dúfam že nebudem mať nejaký katastrofálny priebeh, ale dnes to mám druhý deň a som vyhádzaná komplet celá aj v ústach mám nejaké :-/
Už si len môžem priať skoré uzdravenie :-D

keď ich mala moja dcére bolo to fakt dávno:D tak mi jedna detská lekárka odporučila, že ak nemá teplotu nech ju trošku na pár min. opálim horským slnkom,aj som spravila a už sa jej viac ako mala vyhadzaných pupákov neurobilo.
keď som bola ja malá, tak som sa ich potrebovala fakt veľmi rýchlo zbaviť /mali sme isť na dovču/tak mi to mama potierala ichtyolovou masťou, na dovču sa išlo.
veronikasad
19.03.11,16:55
Tiež si myslím, v pondelok si pôjdem vypýtať PN-ku... Dúfam že nebudem mať nejaký katastrofálny priebeh, ale dnes to mám druhý deň a som vyhádzaná komplet celá aj v ústach mám nejaké :-/
Už si len môžem priať skoré uzdravenie :-D
Zavolaj lekárovi a pre PN-ku pošli niekoho iného. Nie je vhodné, aby si v takomto stave išla do čakárne lekára (plnej pacientov chorých na chrípkuˇ.
Fero11
19.03.11,18:10
mimotemy nechcem samozrejme urazat, ale radsej ostan doma a pozri si toto http://televizia.joj.sk/tv-archiv/mafstory/27-02-2008.html
jenny5
19.03.11,20:01
Ako už bolo napísané, ide o infekčné ochorenie a jednoznačne treba byť v izolácii.
Moje deti mali kiahne minulý rok, tak sme si užili.
V dospelosti môžu mať komplikovaný priebeh, často musia byť pacienti hospitalizovaný.
O tom lekárovi tiež pochybujem, v prvých dňoch je pacient prudko nákazlivý a tým pádom nebezpečný svojmu okoliu. To nie je len o ľuďoch v práci (to ma pobavilo zavolať, či mali všetci kiahne), ale o celom okolí, kade by si do tej práce išla. A keď už sme pri tom, tak v dnešnej dobe sa tekutý púder už na kiahne nedáva, lebo len predlžuje hojenie, lebo pod ním nemôže pokožka dýchať. Dobrý je fenistil gel, ktorý aj pomáha proti svrbeniu. A je dobré do kúpeľa rozpustiť trocha hypermangánu, nie veľa, len aby bola voda trošku fialková.
Každopádne želám skoré uzdravenie a doporučujem zmeniť lekára :-)