flubica
19.03.11,13:26
Dobrý deň,
SZČO (neplatiteľ DPH) v októbri 2010 vykradli prevádzku - ukradnutá hotovosť z pokladnice, zásoby (tonery), počítač, monitor, tlačiareň. V novembri 2010 polícia vydala potvrdenie o prerušení stíhania (neznámy páchateľ). Poistné plnenie bolo až v marci 2011. Počítač, monitor a tlačiareň neboli zaradené do dlhodobého hm. majetku, boli vedené iba ako drobný inventár.

Je správny takýto postup účtovania v r. 2010?:
- v pom. knihách zaúčtujem úbytok zásob a drob. inventára
- VPD zaúčtujem krádež peňazí ako VNZD
- uzávier. nepeň. operáciou stornujem výdavok za tonery = storno VOZD
- o drobnom inventári v peň. denníku neúčtujem

Nie som si istá, či sa účtuje na konci roka 2010 aj
- škoda na zásobách ako VOZD (ako nepeňažná operácia?)
- ukradnutá hotovosť ako VOZD (zas ako nepeňažná operácia - aby sedela hotovosť?)

V r. 2011 budem celé poistné plnenie účtovať ako POZD (ešte upresním, že odcudzenie hotovosti nebolo kryté poistením, lebo pokladnica nebola uzamknutá).

Môžete mi poradiť, či je to správne alebo kde je chyba?
Ďakujem.
flubica
19.03.11,18:55
Asi som to komplikovane popísala, ale v podstate si chcem overiť, či koncom roka 2010 urobím storno výdavkov za tonery a aj uplatním škodu ako výdavok ovplyv. ZD.
Tiež pri peň. hotovosti či okrem zaúčtovania výd. neovplyv. ZD sa účtuje aj škoda ako výd. ovplyv. ZD (na základe vyjadrenia polície, že ide o neznámeho páchateľa).
Čo sa týka ost. hnut. vecí (počítač, monitor, tlačiareň) - tie boli zakúpené pred r. 2010 a vtedy boli uplatnené výdavky v plnej výške (neboli zaradené medzi hm. majetok, ani ako zásoby). Preto si myslím, že v r. 2010 v peň. denníku o nich neúčtujem, zaúčtujem až poistné plnenie v r. 2011 ako príjem ovpl. ZD (nakoľko časť poistného plnenia bola aj za tieto veci).
Prosím, poraďte, či to je správne