jankalenka
28.12.05,16:25
Chcela by som niekoho poprosiť o radu v nasl. otázkach
1. Ak živnostník neplatca , kupuje tovar(napr. miešačka) od neprávnickej osoby za účelom ďaľšieho predaja je potrebné kúpno predajnú zmluvu overiť úradne do účtovníctva?
2. Je možné účtovať drobný nákup tovaru , ktorý sa používa pre úprave iného tovaru určeného na predaj účtovať rovno do spotreby( je potrebné vystvaviť nejakú kartu opráv?)
3. Ako je to s inzerciou? Ak podávame ten istý inzerát na 1 mesiac, je potrebné doložiť noviny?
4. Ak sme zistili chyby v účtovaní v min. roku (zle účtované úroky v banke a cesťáky, ktoré tam nemali byť, akým sposobom sa to može opraviť?
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
va1ke
28.12.05,15:58
ahoj čo sa týka otázok č.1: kúpno predajná zmluva nemusí byť úradne overená
č. 2: čo znamená drobný nákup tovaru,ak jedná sa o drobné nákupy materiálu do 3OOOO Sk tak sa to môže účtovať priamo do spotreby. V prípade, že ide o napr. nejaké náradie tak treba o tom viesť OE ak jeho použiteľnosť je viac ako jeden rok.
č. 3. bolo by dobré prikladať noviny kvôli preukaznosti účtovného prípadu
č. 4. v akých sumách sú tie chyby, ak sú významné podať dodatočné daňové priznanie
jankalenka
28.12.05,16:34
Ďakujem.
Rozdiel je cca 3000 Sk. Ako to má byť zaúčtované ? Povinnosť platiť daň nám nevznikne aj keď sa tieto výdavky odpočítajú. Je potrebné podať dodatočné daňové priznanie?
Vďaka.
va1ke
28.12.05,16:44
ak nechceš podať dodatočné priznanie tak sa tvár, že nemáš chybu a keď ti príde kontrola tak ich na tie chyby upozorni a ony sa budú zaobrať tými chybami a možno ti na nič iné neprídu. poradili nám to na jednom školení. vraj to zaberá. ak upozorníč DU na nejaké chyby tak dajú do záznamu len tie.
ondrejvla
28.12.05,16:46
Ďakujem.
Rozdiel je cca 3000 Sk. Ako to má byť zaúčtované ? Povinnosť platiť daň nám nevznikne aj keď sa tieto výdavky odpočítajú. Je potrebné podať dodatočné daňové priznanie?
Vďaka.

Je to malá čiastka, ale sa obávam aby sa príliš nenavýšila pri prípadnej kontrole, za nesprávne vedenie účtovníctva. Ja by som urobila dodatočné DP i v tomto prípade, že nedôjde k daň.povinnosti.