soske
28.12.05,16:31
Prosím, Vás o radu, ak by niekto pamatal.
Prijatá dotácia z Uradu prace, na samozamestnanie, v roku 2002.
v sume 100.000,-Sk, zdokladovat na nakup DHIM, na OUP do 1 mesiaca.Vsetko nakupene v roku 2002 aj uhradené.
No ja som dotáciu/príspevok/v roku 2002, dal ako príjem neovplyvnujuci ZD a takisto ako Výdavok neovplyv.ZD, nakoľko majetok obstaraný z Národ.UP je vylúčený z odpisovania.
Velmi pekne prosím o radu, ci niekto nepamata, ci to bolo spravne. Viem, ze tieto dotácie sa potom menili od 01.01.2003, a v roku 2002 sa mi zda, že v postupoch účtovania v JU, sa dotácie z verejných prostriedkov účtovali ako príjem neovplyvňujúci základ dane.Nemozem sa nejako dostať ku starým zákonom, a uz nespavam niekoľko noci a stale rozmyslam co ma caka.
Ak vie niekto poradiť velmi pekne PROSÍM!!!!!!!!! a budem čakať!!!
Ďakujem!!!
lenkak
28.12.05,15:52
Prikladám Ti jeden článok:

Poskytnutá dotácia od NÚP na úhradu nákladov na vytvorenie dohodnutého pracovného miesta na samozamestnanie patrí medzi plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky práce podľa § 79 a 88 zákona č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov, čiže je plnením neovplyvňujúcim základ dane podľa § 4 ods. 2 písm. b) ZDP.
Nakúpený HIM a NIM obstaraný úplne z dotácií je vylúčený z odpisovania, a to podľa § 27 ods. 2 písm. f) zákona o daniach z príjmov č. 366/1999 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Prevádzkové výdavky obstarané z dotácií musí podnikateľka na základe § 24 ods. 2 písm. w) do peňažného denníka zaradiť do výdavkov neovplyvňujúcich daňový základ, keďže celý príjem dotácie je zaradený do príjmu oslobodeného od dane z príjmov.
Ing. Vanda Mravcová (XII/2002)
soske
28.12.05,20:51
Lenka, takže si myslíš, že ked som tento príspevok OUP urobil ako Príjem neovplyvňujúci ZD a nákup majetku tiež ako Výdavok neovplyvňujúci ZD, tak to mám správne??
Len oslobodený je príjem z OUP, okrem príjmov plynúcich zo živnosti.
A tento príspevok bol na samozamestnanie ako SZČO.
Prosím este raz a čakám!!!
Vopred veľmi ďakujem!!!
andrej_rv
28.12.05,22:09
Prikladám Ti jeden článok:
Poskytnutá dotácia od NÚP... je plnením neovplyvňujúcim základ dane podľa § 4 ods. 2 písm. b) ZDP.
Ing. Vanda Mravcová (XII/2002)
Ja som si to znenie zákona platné v roku 2002 (zákon 366/1999 Z. z.
o daniach z príjmov v znení zákona č. 561/2001 Z. z.) pozrel.
Citovaný § 4 ods. 2 znie - Od dane sú oslobodené aj:
"b) plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce s výnimkou platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 7"

Zároveň prikladám výňatok z článku Ing.Liškovej: Dotácie na trhu práce a daň z príjmov (Poradca 2/2002)

1. Plnenia prijaté fyzickou osobou
Podľa § 4 ods. 2 písm. b) zákona o daniach z príjmov č. 366/1999 Z. z. v znení neskorších predpisov sú od 1. 1. 2000 od dane oslobodené plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce (s odkazom na § 79 až 111 zákona č. 387/1996 Z. z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov), s výnimkou platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 7.
Z uvedeného vyplýva, že oslobodené od dane sú len tie plnenia, ktoré plynú fyzickej osobe nevykonávajúcej podnikateľskú a inú samostatnú zárobkovú činnosť, teda osobe, u ktorej nie je súvislosť týchto plnení s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 7 zákona o daniach z príjmov. Z prehľadu uvedeného v predchádzajúcej časti príspevku ide o tieto plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce:
– na rekvalifikáciu evidovaného nezamestnaného [písm. a) bod 1],
– na pracovnú rehabilitáciu [písm. g) bod 1].
Všetky plnenia plynúce zamestnávateľovi – fyzickej osobe, resp. aj inému občanovi v súvislosti s jeho podnikaním alebo vykonávaním inej samostatnej zárobkovej činnosti podliehajú zdaneniu daňou z príjmov fyzických osôb.
Vychádza mi to teda tak, že výklad Ing. Mravcovej citovaný v predošlom príspevku pre podmienky roku 2002 nie je správny.
KEJKA
28.12.05,22:30
ja by som uviedla len toľko, že výsledný efekt je rovnaký v jednom i druhom prípade. Ja tiež súhlasím s andrej-rv, ale v tých časoch v tejto oblasti bolo veľa nejasností a zmätkov. Princíp mal byť dodržaný a v tomto konkrétnom prípade aj bol. Dotácia bola síce nezdanená, ale výdavky s tým spojené tiež nevošli do základu dane. Princíp nulového efektu bol zachovaný, takže to podľa mňa treba už nechať tak.
evnka
29.12.05,06:28
Vie niekto napisat,ako sa riesi tato problematika teraz, ak obdobna situacia vznikla v r. 2005? Dakujem.
andrej_rv
29.12.05,10:43
Princíp nulového efektu bol zachovaný, takže to podľa mňa treba už nechať tak. Úplný súhlas, dopad je tak či tak daňovo neutrálny, tiež by som sa nad tým určite nevzrušoval. Nanajvýš by som si pozrel, či prípadná zmena v posudzovaní dotácie náhodou neovplyvní výšku hranice príjmu zakladajúcu povinnosť platenia poistného v Sociálnej poisťovni
KEJKA
29.12.05,17:53
Vie niekto napisat,ako sa riesi tato problematika teraz, ak obdobna situacia vznikla v r. 2005? Dakujem.
Je tu úplné znenie postupu - pohľadaj, neviem pripnúť link.
Ale dotácie sú daňový príjem a výdavok daňový náklad. Ak sa z dotácie kúpi DHM, v rovnakej výške sa z dotácie zaúčtuje na účet 384 (alternatívne vo príjmov mimo ZD v JU). Do daňových výnosov sa preúčtuje dotácia len vo výške odpisu DHM.... atď.
tak, aby dopad na ZD bol nulový.
STRELEC
29.12.05,18:12
Vie niekto napisat,ako sa riesi tato problematika teraz, ak obdobna situacia vznikla v r. 2005? Dakujem.
Ako uvádza Lida + drobné doplnenie: dotácia sa stáva príjmom vtedy, ak zrealizuješ nákup. Je možné, že dotáciu si obdržala v r. 2005, ale kupovať za ňu budeš v roku 2006 (napr.). V takomto prípade bude dotácia v roku 2005 príjmom NZD a v roku 2006 vo výške výdavkov (VOZD). Konečný efekt - spomínaný nulový dopad (s výnimkou obratu, výšky príjmov).
lenkak
29.12.05,18:29
Lenka, takže si myslíš, že ked som tento príspevok OUP urobil ako Príjem neovplyvňujúci ZD a nákup majetku tiež ako Výdavok neovplyvňujúci ZD, tak to mám správne??
Len oslobodený je príjem z OUP, okrem príjmov plynúcich zo živnosti.
A tento príspevok bol na samozamestnanie ako SZČO.
Prosím este raz a čakám!!!
Vopred veľmi ďakujem!!!
Ja si myslím, že to máš OK, nakoľko bol zachovaný príjem NZD a aj výdaj NZD a tým pádom je nulový efekt.
evnka
02.01.06,14:09
Je tu úplné znenie postupu - pohľadaj, neviem pripnúť link.
Ale dotácie sú daňový príjem a výdavok daňový náklad. Ak sa z dotácie kúpi DHM, v rovnakej výške sa z dotácie zaúčtuje na účet 384 (alternatívne vo príjmov mimo ZD v JU). Do daňových výnosov sa preúčtuje dotácia len vo výške odpisu DHM.... atď.
tak, aby dopad na ZD bol nulový.

Dakujem peknucko...snad sa z toho nejak vysomarim...a asi kde by som mohla hladat ten postup...nejak som mimo :o PEKNY DEN A KRASNY VSTUP DO NOVEHO ROKA!!!
evnka
04.01.06,08:48
Ahojte..viete mi niekto povedat,kdeby som nasla ten postup? nejak sami to nedari...
Este mam dalsiu dilemu...ked mam podla vas davat dotacie doprijmov,ovplyvnuju mi tieto aj vypocet odvodov do soc. poistovne a zdravotnej poistovne? /ma niekto k dispozicii takto tlacivo - vykaz?/
Dakujem vopred kazdemu,aleasi sa mi otvori este velaotazok v tomto smere..dakujem..
malina
04.01.06,15:33
Ahojte..viete mi niekto povedat,kdeby som nasla ten postup? nejak sami to nedari...
Este mam dalsiu dilemu...ked mam podla vas davat dotacie doprijmov,ovplyvnuju mi tieto aj vypocet odvodov do soc. poistovne a zdravotnej poistovne? /ma niekto k dispozicii takto tlacivo - vykaz?/
Dakujem vopred kazdemu,aleasi sa mi otvori este velaotazok v tomto smere..dakujem..

Postup je uverejnený vo Finančnom spravodajcovi 11/2004, ktorý si môžeš stiahnuť aj na tomto linku:
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=188

Dotácia sa zahŕňa do príjmového obratu, ktorý sa sleduje pri určovaní odvodovej povinnosti.
evnka
05.01.06,14:14
Vie mi niekto odpovedat aj na tento konkretny pripad?
ZTP nezamestnany dostal v roku 2005 prispevok na samozamestnanie 111 000 Sk a druhu cast dostane v roku 2006 v sume 120 000Sk...No v roku 2005 mal investicie vo vyske 120 000 Sk,cize viac ako dostal dotacie...nie je to problem /zaobstaral si uz aj nejake veci suvisiace s druhou castou dotacie/ ?JEdnoducho sa vykaze strata,nakolko podnikatelskacinnost este nebola rozbehnuta natolko aby bola ziskova..
Vy ste spominali, ze dopad prijmov z dotacii a vydavkov z dotacii ma byt v konecnom dosledku nulovy..ako to viem dodrzat??
dakujem
abel
05.01.06,17:43
Mam tiez otazku ohľadom príspevku z NÚP. Podnikateľ v r. 2003 dostal príspevok 60.000.- , z toho 20.000.- použil na nákup náradia a 40.000.- na nákup stav. materiálu pre stavbu dielne, ktorý som nedávala do výdavkov ovplyvňujúcich ZD. Z toho dôvodu som príspevok na konci roka upravila zo 60.000.- na 20.000.- s tým, že keď dielňu dokončí, zaradí ju do HIM a príspevok budem dávať do príjmu do výšky odpisu stavby. Za rok 2004 ani 2005 však stavba ešte nebola skolaudovaná ( a vyzerá to že ani tak skoro nebude). Treba to v JÚ nejako vysporiadať?
KEJKA
05.01.06,18:28
Mam tiez otazku ohľadom príspevku z NÚP. Podnikateľ v r. 2003 dostal príspevok 60.000.- , z toho 20.000.- použil na nákup náradia a 40.000.- na nákup stav. materiálu pre stavbu dielne, ktorý som nedávala do výdavkov ovplyvňujúcich ZD. Z toho dôvodu som príspevok na konci roka upravila zo 60.000.- na 20.000.- s tým, že keď dielňu dokončí, zaradí ju do HIM a príspevok budem dávať do príjmu do výšky odpisu stavby. Za rok 2004 ani 2005 však stavba ešte nebola skolaudovaná ( a vyzerá to že ani tak skoro nebude). Treba to v JÚ nejako vysporiadať?
Podľa mňa tie peniaze boli preinvestované správne, ak SZČO podniká, teda splnuje podmienky pre uznanie dotácie, nie je dôvod vysporiadat dotáciu ak majetok z nej obstaraný sa ešte nevyužíva, teda nemôže sa odpisovat.
KEJKA
05.01.06,18:49
Vie mi niekto odpovedat aj na tento konkretny pripad?
ZTP nezamestnany dostal v roku 2005 prispevok na samozamestnanie 111 000 Sk a druhu cast dostane v roku 2006 v sume 120 000Sk...No v roku 2005 mal investicie vo vyske 120 000 Sk,cize viac ako dostal dotacie...nie je to problem /zaobstaral si uz aj nejake veci suvisiace s druhou castou dotacie/ ?JEdnoducho sa vykaze strata,nakolko podnikatelskacinnost este nebola rozbehnuta natolko aby bola ziskova..
Vy ste spominali, ze dopad prijmov z dotacii a vydavkov z dotacii ma byt v konecnom dosledku nulovy..ako to viem dodrzat??
dakujem
ak peniaze minul na investície, nedá sa uplatniť výdavok v plnej výške, ale len vo výške odpisov. Alikvotna cast dotácie ako príjem, zvyšok dotácie ako neovplyvňujúci ZD, a máte rok 2005 vysporiadaný.
orazel
18.03.07,12:24
Ahojte, chcel by som sa na Vás obrátiť o radu na podobný problém. Podnikateľka začala podnikať 1.12. 2006 a v decembri dostala aj dostala príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť ( cca 60 000 Sk). Ale príspevok spotrebovala len v januári 2007, čiže v 12/2006 zaučtovať v evidencii záväzkov a v peňažnom denníku ako POZD, alebo ako PNZD a následne v roku 2007, ked boli financie z príspevku skutočne spotrebované interným dokladom ako POZD. Dakujem za rady
tinaM
18.03.07,12:27
Ahojte, chcel by som sa na Vás obrátiť o radu na podobný problém. Podnikateľka začala podnikať 1.12. 2006 a v decembri dostala aj dostala príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť ( cca 60 000 Sk). Ale príspevok spotrebovala len v januári 2007, čiže v 12/2006 zaučtovať v evidencii záväzkov a v peňažnom denníku ako POZD, alebo ako PNZD a následne v roku 2007, ked boli financie z príspevku skutočne spotrebované interným dokladom ako POZD. Dakujem za rady
V PD ako PNZD ostatné ako je uvedené v príspevku.
Jana.Zakutna
27.03.07,17:42
Poprosím Vás o radu. Je pravda, že ak som si vybavila skôr živnostenský list ako som požiadala o dotáciu z úradu práce už na ňu nemám nárok?
Ja viem neznalosť zákona neospravedlňuje, ale nedá sa s tým už nič robiť? Pán ku ktorému som sa chodila podpisovať mi ale povedal že ďalej sa o živnosti budeme baviť až keď prídem so živnostenským listom. Ale keď som si ten list vybavila tak mi bolo povedané že na dotáciu nemám nárok lebo som o ňu mala požiadať pred začatím vybavovania živnosti. Prosííím Vás poradte mi nejak. Ja som sa na tu dotáciu spoliehala a keď ju nedostanem môžem cele podnikanie zabaliť.
ola
27.03.07,19:43
Poprosím Vás o radu. Je pravda, že ak som si vybavila skôr živnostenský list ako som požiadala o dotáciu z úradu práce už na ňu nemám nárok?
Zarmútim ťa, ale je to pravda


.... že na dotáciu nemám nárok lebo som o ňu mala požiadať pred začatím vybavovania živnosti....
áno, to je jedna z najhlavnejších podmienok pre poskytnutie dotácie z úradu práce. Byť evidovaná aspoň 4 mesiace a žiadosť vypísať ešte pred vyradením z ÚP. Asi ťa zarmútim, ale túto formu dotácie ti už ÚP neposkytne, nakoľko už máš živnostenské oprávnenie. Snáď sa niekde poobzerať po iných formách financovania...
Jana.Zakutna
28.03.07,14:47
Ola. Dakujem pekne za radu. Nejako sa mi to podarilo vybavit. Dala som si odklad zivnosti. Povedali mi ze este sa to da zachranit kedze zaciatok podnikania mam az od 1.4. Tak som to bola presunut o mesiac. a akurat pisem podnikatelsky zamer. Dakujem pekne
ola
28.03.07,18:08
Jupiiiii....:)
Majka
01.04.07,20:33
prosim Vas pekne,kde najdem usmernenie kto ma narok na dotaciu a ake su podmienky ziskania tejto dotacie? velmi pekne dakujem za skoru odpoved kde je to mozne najst.
Muška
01.04.07,20:38
civa3
06.01.11,21:12
l
civa3
06.01.11,21:16
Ahoj,potrebovala by som poradiť.5.3.2011 mi konči materská dovolenka.Mám pozastavenú živnosť do tejto doby..Mám nárok na príspevok na samozamestnanie?Musela by som ju zruši´t a dať sa na úrad práce?ďakujem za odpoveď.
Xanti
07.01.11,21:09
Ahoj,potrebovala by som poradiť.5.3.2011 mi konči materská dovolenka.Mám pozastavenú živnosť do tejto doby..Mám nárok na príspevok na samozamestnanie? Nie nemáš nárok. Musela by som ju zruši´t a dať sa na úrad práce? Ano , musela by si ju mať dalej pozastavenú, musela by si sa zaevidovať na UP, a splniť podmienky na dotáciu . ďakujem za odpoveď.
v texte.