gabrlinka1
19.03.11,16:51
Chcela by som poradiť ako mám postupovať:
Máme rodinný dom, ktorý manželovi darovali rodičia s právom trvalého dožitia svokry... so svokrou sme spísali dohodu, kde sa ona zaviazala, že ak my splníme svoju časť dohody, tak ona sa vzdá vecného bremena. dom sme prepísali na deti- to bolo súčasťou dohody... aj na všetky naliehania a upozornenia ona nereagovala. dohoda bola podpísaná pred právnikom. Chcem sa spýtať, či je možné takýto stav napadnúť na súde a či je možnosť aj vyhrať daný spor... a koľko stojí podanie na súd v dane veci. Či sa platí z celej sumy domu alebo len z vecného bremena.. a koľko percent to vlatne či?

Ďakujem
buchač
19.03.11,16:03
Chcela by som poradiť ako mám postupovať:
Máme rodinný dom, ktorý manželovi darovali rodičia s právom trvalého dožitia svokry... so svokrou sme spísali dohodu, kde sa ona zaviazala, že ak my splníme svoju časť dohody, tak ona sa vzdá vecného bremena. dom sme prepísali na deti- to bolo súčasťou dohody... aj na všetky naliehania a upozornenia ona nereagovala. dohoda bola podpísaná pred právnikom. Chcem sa spýtať, či je možné takýto stav napadnúť na súde a či je možnosť aj vyhrať daný spor... a koľko stojí podanie na súd v dane veci. Či sa platí z celej sumy domu alebo len z vecného bremena.. a koľko percent to vlatne či?

Ďakujem

Poplatky
http://www.poplatky.emka.sk/sudy.html

Vecné bremeno zrušenie ....
http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/zmluva-o-zaniku-vecneho-bremena-dozivotneho-uzivania/
Poplatok na katastry nehnuteľností - 66 ,- €




K sporu sa nevyjadrujem , medziľudské vzťahy v rodinách sú také a aj onaké ....;)
Súd rozhodne ...veď podať vždy môžete ...:rolleyes:
Mária27
23.03.11,20:20
Chcela by som poradiť ako mám postupovať:
Máme rodinný dom, ktorý manželovi darovali rodičia s právom trvalého dožitia svokry... so svokrou sme spísali dohodu, kde sa ona zaviazala, že ak my splníme svoju časť dohody, tak ona sa vzdá vecného bremena. dom sme prepísali na deti- to bolo súčasťou dohody... aj na všetky naliehania a upozornenia ona nereagovala. dohoda bola podpísaná pred právnikom. Chcem sa spýtať, či je možné takýto stav napadnúť na súde a či je možnosť aj vyhrať daný spor... a koľko stojí podanie na súd v dane veci. Či sa platí z celej sumy domu alebo len z vecného bremena.. a koľko percent to vlatne či?

Ďakujem
Takmer s istotou to vyhráte. Dohodli ste sa písomne na zrušení vecného bremena s odkladacou podmienkou, ktorú ste splnili, tým nastali právne následky úkonu.

obč. zákonník
§ 36 (Podmienky)

(1) Vznik, zmenu alebo zánik práva či povinnosti možno viazať na splnenie podmienky. Na nemožnú podmienku, na ktorú je zánik práva alebo povinnosti viazaný, sa neprihliada.
(2) Podmienka je odkladacia, ak od jej splnenia závisí, či právne následky úkonu nastanú. Podmienka je rozväzovacia, ak od jej splnenia závisí, či následky, ktoré už nastali, pominú.
(3) Ak účastník, ktorému je nesplnenie podmienky na prospech, jej splnenie zámerne zmarí, stane sa právny úkon nepodmieneným.
(4) Na splnenie podmienky sa neprihliada, ak jej splnenie spôsobí zámerne účastník, ktorý nemal právo tak urobiť a ktorému je jej splnenie na prospech.
(5) Ak z právneho úkonu alebo z jeho povahy nevyplýva niečo iné, predpokladá sa, že podmienka je odkladacia.