helas
28.12.05,18:28
Zdravím poraďakov.
Potrebujem poradiť. Mám klienta, ktorý predal svoje súkromné auto
do autopredajne a hned si tam kúpil nové auto,ktoré používa na podnikanie.Živnosť si založil v 04/2005. Auto predal aj kúpil v máji 2005
na leasing. Sumu, ktorú dostal za ojazdené vozidlo použil na 1. zvýšenú splátku na to nové auto.Mám zmluvu na predaj ojazdeného vozidla s dohodou o postúpení pohľadávkya jej následnom započítaní medzi mojim
klientom, autopredajcom a leas.spoločnosťou.Ako mám v JÚ zaúčtovať ten
zápočet. Peniaze fyzicky nedostal ani nevydal.Z leas.spoločnosti mám vystavenú zálohovú faktúru na 1.zvýš. splátku. Neviem, či som to napísala
zrozumiteľne, ale skúste mi poradiť. Ďakujem.
Hela
STRELEC
28.12.05,17:40
Peniaze sice fyzicky neuhradil a ani fyzicky nedostal, ale napriek tomu zaplatil a aj dostal zaplatené. Ja by som to zaúčtoval ako nepeňažný výdavok na strane jednej a súčasne nepeňažný príjem na strane druhej. Ak to Tvoj softvér neumožňuje, tak by som to musel účtovať cez pokladňu ako príjem a výdavok.
Dopl.: pardon, prehliadol som "predal súkromné auto". Na sumu príjmu / výdaja je potrebné vyžiadať PD /VD. Výdavok - pokladňou. Príjem z titulu predaja - v závislosti od okolností - či bolo alebo nebolo zahrnuté v obchodnom majetku.
va1ke
28.12.05,17:42
ja pracujem tiež pre autopredajňu a my v takomto prípade postupujeme takto:
ojazdené vozidlo-vystavíme kúpno predajnú zmluvu a výdavkový doklad na sumu uvedenú na nej.
nové vozidlo aj na leasing-vystavíme faktúru a príjmový doklad na zálohu, ktorú požaduje leasingová spoločnosť. V prípade ak je rozdiel medzi výdavkovým a príjmovým dokladom tak bud zákazník zaplatí rozdiel alebo my vrátime rozdiel. Takýmto spôsobom nemôže dôjsť k nejakým nezhodám. Skús zavolať do autopredajne či ti to nemôžu takýmto spôsobom upraviť. Lebo teraz aspoň podľa mňa sa zmiešali hrušky s jablkami. Súkromné s podnikateľkými záležitosťami.
helas
29.12.05,13:30
Ďakujem za odpovede, tiež si myslim že sú tu zmiešane hrušky s jablkami.
Nejako to vyriešim, len som sa chcela uistiť.
Krásneho Silvestra.